W piątek, 24 listopada, o godzinie 19.00 zapraszamy na recital piosenek Jacques’a Brela w wykonaniu Janusza Zbiegieła.

Jacques Brel był powszechnie uważany za mistrza nowoczesnej piosenki francuskiej, zyskał uznanie krytyków oraz oddaną rzeszę fanów, wydał wiele albumów i koncertował na całym świecie.
Emocjonalny wizerunek sceniczny Brela doskonale interpretuje propozycja sceniczna Janusza Zbiegieła, krakowskiego aktora i piosenkarza, związanego z krakowskim teatrem Piosenki Francuskiej. W jednym z wywiadów artysta tak mówi o spektaklu:
– Spektakl składa się z piosenek i listów Jacquesa Brela do żony. Trzeba pamiętać, że Brel miał bardzo wiele kobiet w swoim życiu, ale zawsze wracał i pisał do żony. Na podstawie prezentowanych listów pokazany jest dramat człowieka. Kiedy przyjechał do Paryża i zaczął śpiewać miał 23 lata. Był przymierzany do prowadzenia rodzinnego biznesu, ale spakował gitarę i wyjechał. Dopiero później, przez to że występował w teatrzykach i kabaretach w Paryżu, zaobserwowano że jest znakomity. Uważano go zawsze za coś innego, bo był Flamandem. Dawano mu to odczuć, ale potrafił się wybić i to jego zasługa. Pod tym względem jest znany, że nie będąc Francuzem potrafił przekonać do siebie paryską publiczność. Zwłaszcza, że hermetyczne społeczeństwo nie dopuszcza łatwo innych nacji do dzielenia się swoją kulturą.

Dodajmy jeszcze do tej rekomendacji głos Krzysztofa Miklaszewskiego:

Spektakl Brel raz jeszcze publiczność chłonie jednym tchem, że wychodząc oszołomiona ma wrażenie żywego kontaktu z nieżyjącym Mistrzem i jego wspaniałą, ciągle obecną w uchu, piosenką, że pozostaje poruszona jego pełnym dramatu życiem osobistym.

Bilety w cenie 20 złotych do nabycia w Galerii w Pałacu Vauxhall.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.