SZANOWNI PAŃSTWO,   SPÓŁKA WODOCIĄGI I KANALIZACJA KRZESZOWICE INFORMUJE, ŻE Z DNIEM 23 SIERPNIA 2019 r. WODA Z WODOCIĄGU W MIEJSCOWOŚCI NOWA GÓRA – PARYŻ NIE NADAJE SIĘ DO SPOŻYCIA, AŻ DO ODWOŁANIA Z POWODU PRAC

wokol-wyspianskiegoZapraszamy na wystawę prac uczniów kl. VII
szkoły podstawowej w Nawojowej Górze

Mamy nowego rekordzistę! Jak duży rozmiar dał mu zwycięstwo?

Już po raz 17. poznaliśmy aktualnego Mistrza Polski. Okazał się niekwestionowanym zwycięzcą, pobijając nowy rekord rozmiaru… wydmuchanego balona z gumy do żucia! Niezwykłe zawody odbyły się, jak co roku, w najlepszym parku rozrywki dla dzieci - Rabkolandzie.

Rabkoland, park pełen miłości do balonówki i nietypowych form rozrywki, już po raz siedemnasty zorganizował odjechane Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia. W tych dorocznych, wyjątkowych zawodach może wziąć udział każdy entuzjasta gumy do żucia, którego żuchwa, język i zęby pozwalają na starcie z balonówką.

Podczas Mistrzostw każdy zawodnik wydmuchuje jak największy balon w obecności kadry mierzącej, zwanej sędziami balonowymi, którzy dokonują pomiaru za pomocą balonomierzy. Optymalny przewidywany czas żucia to około 10 minut przed startem, jednak zawodnicy mają wolną rękę, jeśli chodzi o technikę i czas przeżuwania. Niektórzy miesiącami przygotowują się do zawodów, jednak ich wyniki zawsze zaskakują!

Niezwykłe mistrzostwa organizowane są od 2003 roku, kiedy to po raz pierwszy 486 zawodników spotkało się w Rabce, by rywalizować o tytuł najlepszego dmuchacza balonów w kraju. Pierwszym, historycznym zwycięzcą, z wynikiem 20 cm średnicy, został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminu Bliżyn. Jak w każdej liczącej się dyscyplinie sportu, także tutaj regularnie padają rekordy, a emocje rozpalają kibiców i rywali.

Mistrzem Dmuchania Balona Z Gumy Do Żucia 2019 został Sławomir Słowik z Nowego Sącza, który wydmuchał imponującego, 27,5-centymetrowego balona! Drugie miejsce przypadło Andrzejowi Myszy z Niepołomic (25,6 cm), a ostatnie miejsce na podium zajęła Klaudia Kowal z Glichów (25,2 cm). Do zwycięzców trafiły nagrody pieniężne, puchary, dyplomy i wieczna chwała, a pozostali ze stawki najlepszych zawodników pocieszyli się zaproszeniami do Rabkolandu i Termy Bania oraz niespodziankami.

Kolejne balonowe mistrzostwa - już za rok!

Mamy nowego rekordzistę! Jak duży rozmiar dał mu zwycięstwo?

puchary mistrzów Polski w dmuchaniu balona z gumy

zabawa w Rabkolandzie

zabawa z dmuchaniem balona z gumy w Rabkolandzie

wspaniała zabawa w Rabkolandzie dla dzieci

Rabkoland i niecodzienne mistrzostwa

zabawy w Rabkolandzie dla dzieci i dorosłych

wyniki mistrzostw w Rabkolandzie

weekendowe zabawy w Rabkolandzie

XVII Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia w Rabkolandzie

Najbardziej odjechane Mistrzostwa Polski po raz 17-ty w Rabkolandzie! Mowa o Mistrzostwach Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia, czyli jednej z najbardziej oryginalnych dyscyplin, jakie widział świat! Czyj balon z gumy okaże się tym razem największy?

Guma balonowa jest znana od ponad 90 lat i dla wielu Polaków była jednym z najcenniejszych i najsmakowitszych przysmaków dzieciństwa. Najlepszy park rozrywki dla dzieci - Rabkoland, jedyne w Polsce miejsce, znane z oryginalnych i nieoczywistych mistrzostw, zaprasza na XVII Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia. Zawody przeznaczone są dla wszystkich entuzjastów gum do żucia, którzy opanowali trudną sztukę robienia…. jak największych balonów. A nie jest to wcale takie łatwe, jak się wszystkim wydaje!

Mistrzostwa Polski organizowane są nieprzerwanie od 2003 roku, kiedy to pierwszy raz blisko 500 uczestników spotkało się w Rabce, by przed specjalną komisją z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych rywalizować o tytuł najlepszego dmuchacza balonów z gumy do żucia w Polsce! Historycznym zwycięzca został wtedy Brunon Czerwiński, 14-latek z gminy Bliżyn. Osiągnął on wynik 20 cm średnicy! Aktualny rekord wynosi 26 centymetrów i należy do Bernadetty Czyszczoń z Rabki Zdrój. Czy uda się pokonać aktualną mistrzynię? Czy tytuł pozostanie w Rabce, stolicy dziecięcego uśmiechu i zabawy, czy trafi do innego miasta? Jednego można być pewnym: będzie pełno emocji!

Technik dmuchania balonów jest wiele, podobnie jak odpowiedniego przygotowania gumy do żucia i jej przeżuwanie. Optymalny czas życia to około 10 minut, najlepiej tuż przed startem, ale zawodnicy mają całkowicie wolną rękę i dowolność w stosowaniu techniki żucia i dmuchania balona. Każdy pomiar dokonywany jest przez sędziów balonowych, którzy używają specjalnych balonomierzy do mierzenia wyników.

Na zwycięzców Mistrzostw czekają dyplomy, puchary oraz liczne nagrody, w tym bilety do Rabkolandu i Termy Bania oraz nagrody pieniężne. Mistrzostwa poprowadzi niezastąpiony i uwielbiamy w regionie kabaret Śleboda!

Jak zapisać się na mistrzostwa? Wystarczy dnia 17.08.2019 w godzinach 13:00-15:00 pojawić się w Rabkolandzie i zarejestrować jako uczestnik. W konkursie mogą brać udział uczestnicy w wieku 0-100 lat, jeśli tylko ich żuchwa nie ma nic przeciwko! Udział jest całkowicie bezpłatny dla wszystkich gości parku.

Dmuchanie balona z gumy do żucia

zabawa dla dzieci z gumą do żucia

A może po prostu szukasz miejsca, które zapewni Ci spokój i odrobinę relaksu? Apart Hotel to miejsce, które spełni Twoje wymagania! Mieszkańcy Uniejowa oprócz Term Uniejowskich mogą pochwalić się również nowo wybudowanym hotelem, który pełni nie tylko funkcje noclegowni, ale też pozwala na zorganizowanie niezapomnianych imprez okolicznościowych lub imprez firmowych. Co takiego oferuje swoim gościom Apart Hotel oprócz organizacji imprez plenerowych? Spójrzcie sami!

Apart Hotel - nowa chluba Uniejowa

Apart Hotel to nowo wybudowane miejsce gdzie każdy może w pełni się zrelaksować i odpocząć od wszelkich zmartwień i obowiązków. Hotel ten powstał w odległości kilkuset metrów od term Uniejowskich, które są chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów polskich oraz zagranicznych przez cały rok. Właśnie to dogodne położenie tych dwóch miejsc sprawia, że Apart Hotel jest najlepszym możliwym wyborem jeśli w grę wchodzi wybór noclegu na terenie Uniejowa. Dlaczego? Zarówno termy uniejowskie jak i hotel Apart są miejscem przystosowanym dla każdego tj. dla osób starszych oraz dzieci. Wszystkie możliwe udogodnienia sprawiają, że pobyt w tym miejscu na zawsze zostanie w pamięci gości hotelu. Dodatkowo gdy dopadnie nas zmęczenie po całodniowej zabawie na terenie term, możemy szybko i bez stresu dostać się do hotelu i uciąć sobie krótką drzemkę lub skorzystać z oferty hotelowego spa. Jednak pamiętać należy o tym, że Apart Hotel to nie tylko miejsce doskonałe na odpoczynek i sen. Osoby, które chciałyby skorzystać z oferty kompleksowej organizacji imprez i zabaw również zostaną potraktowani z należną im uwagą, przez pracowników hotelu Apart. Co więc organizatorzy mają do zaproponowania wszystkim zainteresowanym osobom?

Nieograniczone możliwości organizacyjne czyli jak zorganizować niezapomnianą imprezę?

Hotel Apart zajmuje się kompleksową organizacją imprez takich jak bankiety firmowe, konferencje, szkolenia, imprezy plenerowe oraz imprezy okolicznościowe. Profesjonalne podejście pracowników w połączeniu z nowoczesnym i prawidłowo wyposażonym wnętrzem hotelu sprawia, że każde spotkanie biznesowe zakończy się sukcesem, a impreza rodzinna pozostanie w pamięci gości na długi czas. Do dyspozycji gości hotel przygotował cztery specjalnie przygotowane sale konferencyjne, które mogą łączyć się ze sobą w różnych konfiguracjach w zależności od potrzeb klienta. Maksymalna przestrzeń, którą uzyskać można w konfiguracjach połączenia sal wynosi czterysta osiemdziesiąt metrów kwadratowych. Dzięki kreatywności pracowników oraz ich zdolnościom organizacyjnym, hotel Apart może być miejscem gdzie wyobraźnia klienta nie zna granic. Pracownicy hotelu sprostają każdemu zadaniu, które wyznaczy im klient.

Specjalne oferty dla pierwszych klientów

Dla przyszłych małżeństw Apart Hotel, przygotował specjalną ofertę. Jeśli wraz z partnerem/partnerką marzysz o weselu jak z bajki, ale nie wiecie gdzie zorganizować imprezę weselną to koniecznie zapoznajcie się z ofertą Apart Hotel w Uniejowie. Do dyspozycji gości hotel oddaje cztery specjalnie przygotowane pod ten dzień sale, a dodatkowo oddaje do dyspozycji zainteresowanych gości miejsca noclegowe, aby w spokoju bawić się do białego rana. Pracownicy, którzy zajmą się organizacją Waszej imprezy, pozostaną otwarci na wszelkie sugestie oraz propozycje. Hotel Apart zrobi wszystko aby uczynić ten dzień niezapomnianym i wyjątkowym.

Szukasz idealnego miejsca na imprezy firmowe oraz noclegi dla uczestników zorganizowanego wydarzenia?W lipcu 2019 r. zostały zakończone prace ziemne przy budowie kanalizacji w ramach projektu „Budowa kanalizacji sanitarnej w południowej części Gminy Krzeszowice: Zalas (część wschodnia) i Sanka”. Spółka jako inwestor wybudowała w ciągu 11 miesięcy ponad

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów budowlanych, z których powstają domy jednorodzinne, budynki publiczne czy apartamentowce. Klasycznym wyborem jest zastosowanie stabilnych, betonowych lub drewnianych ścian bądź filarów, które posłużą nam przez lata. Jeśli chodzi o elewację budynku często zastanawiamy się jakie rozwiązanie zastosować. Wybór najczęściej pada na tradycyjne tynkowe elewacje, które są dosyć powszechne i pospolite. Jeżeli chcemy, aby nasz dom „nie zginął w tłumie”, świetnym rozwiązaniem są fasady aluminiowo-szklane, które nadadzą naszemu budynkowi niezwykłego charakteru oraz nowoczesnego designu.

Fasady aluminiowe

Systemy fasadowe, do których wykorzystuje się elementy aluminiowe są bardzo powszechnie używane w różnego rodzaju budynkach publicznych. Są to zazwyczaj biurowce, apartamentowce, hale sportowe, baseny czy salony samochodowe, gdzie projektanci starają się zapewnić tego rodzaju budowlom wymiar bardziej nowoczesny i przystępny dla przeciętnego człowieka. Fasady szklane świetnie spisują się przede wszystkim w przypadku otwartych przestrzeni, gdzie można podziwiać widoki roztaczające się dookoła. Ponadto szerokie szyby i wąskie aluminiowe profile pozwalają na uzyskanie wielce zadowalającego efektu nasłonecznienia budynku.

Poziom doświetlenia budynków możemy jeszcze bardziej zwiększyć tworząc konstrukcje dachowe, świetliki czy inne zewnętrzne bryły w oparciu o systemy słupowo-ryglowe. Przeszklone dachy mogą wydawać się niestabilnym rozwiązaniem, jednak specjalne szkło hartowane stosowane w systemach aluminiowych jest wysoce przystosowane do użytku jako powierzchnia dachowa. Charakteryzuje się wysoką odpornością na zarysowania czy poważniejsze uszkodzenia mechaniczne, a ponadto posiada perfekcyjną przepuszczalność światła, na czym najbardziej nam zależy montując szklany dach lub świetlik.

Ściany słupowo-ryglowe cieszą się co raz większym zainteresowaniem jeśli chodzi o domy prywatne. Fani nowatorskich i awangardowych pomysłów decydują się na montaż oszklonych fasad aluminiowych w swoich domach nie tylko ze względu na walory estetyczne. Jest to również doskonały sposób na optyczne powiększenie metrażu naszego domu. Dodatkowo jest to rozwiązanie energooszczędne ze względu na dobrej jakości szyby, które doskonale przewodzą światło słoneczne. Dzięki temu w ciągu dnia nie musimy posiłkować się dodatkowym, sztucznym oświetleniem, który generuje dodatkowe koszty.

Rozwiązania stosowane w fasadowych systemach aluminiowo-szklanych zapewniają świetną ochronę termiczną pomieszczeń. W miejscu połączenia profilów wewnętrznych i zewnętrznych wykorzystuje się specjalny rodzaj uszczelnienia (EPDM), który jest wysoce odporny na działanie niskich i wysokich temperatur. Nie ulega deformacjom i idealnie przylega do powierzchni konstrukcji, dzięki czemu nie traci swoich walorów.

Aluminium jest tworzywem niezwykle odpornym na uszkodzenia mechaniczne oraz destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych przez co świetnie sprawdza się jako baza fasadowych konstrukcji. Jego wielką zaletą jest niepodatność na korozję, a do tego nie wymaga czasochłonnych konserwacji, co jest wysoce rekomendowane w przypadku stalowych belek nośnych.

Gdzie zamówić konstrukcje fasadowe?

Jeśli chodzi o konstrukcje fasadowe, Warszawa jest idealnym miejscem do złożenia zamówienia. Wiele firm zajmujących się produkcją stolarki aluminiowej posiada swoje największe sklepy w stolicy. Jednak nie musimy osobiście udawać się do Warszawy, wszelkie uzgodnienia możemy załatwić zdalnie.

Nowoczesne systemy fasadowe

biblioteczna strefa kultury 3Biblioteka zaprasza do odwiedzania Strefy relaksu!

Szukasz sposobu na odświeżenie mieszkania? Producenci kinkietów mogą Ci pomóc

O tym, że światło pełni w naszym życiu bardzo istotną rolę, nie trzeba chyba nikomu mówić. Najlepsza jego odmiana, czyli naturalna, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Nie bez powodu większość z nas wyczekuje lata, a słoneczne dni spędza poza domem, ciesząc się życiem, podczas gdy zachmurzona jesień to gwarancja pogorszenia się kondycji psychicznej. To jednak nie wszystko, co należy o świetle powiedzieć. Umożliwia nam ono przede wszystkim normalne funkcjonowanie. Odpowiednio użyte może również znacząco podnosić wizualną atrakcyjność oświetlanego elementu. To właśnie dlatego wielu szanujących się fotografów spędza naprawdę wiele czasu na poszukiwaniu miejsc, w których najlepiej oddziałuje na kadr, a powiedzenie „przedstawić coś w dobrym świetle” cieszy się taką popularnością. Z tego wszystkiego doskonale zdają sobie sprawę producenci kinkietów, plafonów, lampek nocnych oraz lamp zarówno wiszących, jak i podłogowych. Oferowane przez nich nowoczesne oświetlenie nie zastąpi nam słońca, ale może beż żadnych kompleksów aspirować do miana jego godnego zamiennika. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii oraz rozwiązań, producenci oświetlenia w Polsce produkują dziś lampy, które oryginalnymi i odważnymi liniami wzorniczymi mogą konkurować z najpiękniejszymi ozdobami w naszym mieszkaniu, ale, przede wszystkim, są zdrowe dla naszych oczu. Emitowane przez nie światło jest bowiem dostosowane do naszego wzroku, nie jest więc ani za mocne, ani za słabe. Te cechy nie są jednak atrybutami każdej lampy dostępnej na rynku. Wśród wielu producentów kinkietów znaleźć możemy zarówno tych dbających o klienta i jakość swoich usług, jak i takich, którzy gdzieś zatracili pasję i ich wyroby odbiegają od standardu narzucanego przez konkurentów. Jak odróżnić jednych od drugich? Na, między innymi, to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu, do lektury którego serdecznie zapraszamy.

Który producent kinkietów zasługuje na nasza uwagę?

Jeżeli nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie oświetlenia (a większość z nas na pewno nie jest, co wcale dziwić nikogo nie powinno), to może się okazać, że pewnego dnia podejmiemy pod wpływem chwili błędną decyzję. W efekcie przywieziemy do domu brzydką lampę słabego wykończenia i niskiej jakości, o czym przekonamy się odrobinę za późno. Jak tego uniknąć? Na co zwracać uwage przy oględzinach? Nie jest to takie trudne, jak się wydaje, a kilka podstawowych informacji na ten temat zawartych poniżej może uchronić Państwa przed wyrzuceniem pieniędzy w błoto i zaoszczędzeniem sobie nerwów straconych na męczenie się ze słabej jakości urzędzeniem emitującym niedostosowane do naszych potrzeb światło. Choć może to zabrzmieć banalnie, warto wziąć sobie do serca to, co następuje: producenci kinkietów, którzy zasługują na naszą uwagę to tacy, którzy dbają o zdrowie i interes swoich klientów. Tylko tyle i aż tyle. Nie oferują im pozbawionych ładnych i estetycznych linii wzorniczych lamp, do wykończenia których użyto słabej jakości materiałów. Wiedzą też, że emitowane przez nie światło powinno być dostosowane do naszych oczu. Choć w pełnym oświetlenia sklepie ciężko to ocenić, możemy zapytać sprzedawcą o szczegóły, lub zapoznać się z informacjami na temat mocy i specyfikacji zastosowanych żarówek. Producenci oświetlenia w Polsce na szczęście często pamiętają o tych kilku prostych zasadach. To dobrze, ponieważ nowoczesne oświetlenie jest dobrodziejstwem, które skrywa w sobie olbrzymi potencjał użytkowy, ale i estetyczny. W dobie jego wszechobecnej dostępności nie warto karać wystroju naszego wnętrza słabej jakości lampami, ponieważ nie ma to żadnego uzasadnienia.

Odpowiednia organizacja dnia to w każdym przedszkolu podstawa – zarówno dla poszerzania wiedzy, jak i rozwoju każdego dziecka. Jeżeli więc poszukujesz odpowiedniej placówki, zwróć uwagę na to, jakie zajęcia organizuje dwujęzyczne przedszkole w warszawskim Wilanowie. Dzięki temu zyskasz wiedzę odnośnie tego, czy Twoje dziecko zdobywa nowe umiejętności i czy czuje się w placówce komfortowo. Jakie zajęcia powinny znaleźć się w programie przedszkola?

Dwujęzyczne przedszkole w warszawskim Wilanowie, czyli edukacja lingwistyczna

Bez wątpienia podstawą każdej placówki tego typu, jest nauka języka angielskiego, która jest możliwa dzięki dużemu doświadczeniu oraz wysokim kwalifikacjom zatrudnianych w placówce lektorów oraz native speakerów. Dwujęzyczne przedszkole Warszawa Wilanów nie prowadzi standardowych lekcji języka angielskiego, w trakcie których dziecko mogłoby się znudzić i tym samym nie nauczyłoby się niczego nowego. Angielski towarzyszy zajęciom dydaktycznym, a nowe słówka czy wyrażenia są tematycznie wdrażane podczas tradycyjnych lekcji. Dzięki temu dziecko może „osłuchać’ się z językiem obcym i w związku z tym stanie się on dla niego czymś naturalnym.

Jaki jest tego cel? Przede wszystkim stworzenie fundamentów do dalszej nauki – przedszkole dwujęzyczne sprawia, że dziecko będzie w przyszłości dużo łatwiej i szybciej przyswajało język obcy.

Zajęcia dydaktyczne, czyli program przedszkola

Podstawą nauki i rozwoju dziecka jest również program dydaktyczno-wychowawczy oraz zajęcia dydaktyczne, jakie prowadzone są na co dzień. Tutaj, wybierając prywatne przedszkole z językiem angielskim, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy:

 • w skład codziennych zajęć wchodzą nie tylko tradycyjne lekcje, ale również gimnastyka i oczywiście zabawa,
 • czy program zakłada zdobywanie nowych umiejętności przez dziecko poprzez działanie,
 • jak przebiega adaptacja dziecka w grupie, która będzie miała ogromny wpływ na jego samopoczucie,
 • w jaki sposób przedszkole angielskie dba o poszerzanie horyzontów dziecka.

Zwróć też uwagę na kadrę, która zaopiekuje się Twoją latoroślą. Powinna ona być doświadczona i odpowiednio wykwalifikowana – bez tego dobre samopoczucie dziecka oraz prawidłowy rozwój mogą być zakłócone.

UWAGA! Warto sprawdzić, czy angielskie przedszkole współpracuje z psychologiem i logopedą – ich obecność pozwoli na wyeliminowanie różnego rodzaju wad rozwojowych czy problemów w zachowaniu się dziecka.

Klucz do sukcesu? Zajęcia dodatkowe!

Przedszkola prywatne są obecnie niezwykle popularne wśród rodziców, a wpływ na to ma między innymi fakt, że oferują one wiele zajęć dodatkowym swoim podopiecznym. Mowa tutaj o różnego rodzaju aktywnościach, które są wdrażane poza standardowym planem zajęć – może to być:

 • kurs tańca,
 • kółko teatralne,
 • bajkoterapia
 • spotkania z ciekawymi ludźmi
 • wyjścia do kina czy teatru,
 • kółko szachowe,
 • nauka pływania i wiele innych.

Tego rodzaju zajęcia powodują, że dwujęzyczne przedszkole w warszawskim Wilanowie jest w stanie zadbać o rozwój dzieci na wielu płaszczyznach, a przy tym odkryć talenty swoich podopiecznych i zapewnić im wspaniały, zróżnicowany rozkład dnia. Im więcej zajęć dodatkowych oferuje przedszkole językowe, tym lepiej!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak funkcjonuje przedszkole i jakie zajęcia oferuje, zapoznaj się dokładnie z jego ofertą, zaprezentowaną na stronie internetowej. Możesz również sprawdzić opinie innych rodziców, które są dostępne w Internecie – w ten sposób zweryfikujesz, czy dana placówka będzie najlepszym miejscem do rozwoju dla Twojego dziecka.

Nowoczesne dwujęzyczne przedszkole – jakie zajęcia powinno organizować?

Sklepy budowlane obecnie są bogato wyposażone, a do tego mamy możliwość zrobienia zakupów przez internet. To zdecydowanie ułatwia nam zadanie, jednak często nie wiemy na jakie rozwiązanie ostatecznie się zdecydować. Jeżeli myślimy nad dobudową części tarasowej do naszego domu warto rozejrzeć się za materiałami budowlanymi, które świetnie sprawdzą się w każdych warunkach pogodowych. Deski stanowią podstawę całej konstrukcji, dlatego to od nich powinniśmy zacząć kompletowanie niezbędnych elementów do budowy tarasu. Na co się zdecydować? Deski WPC (ang. Wood Plastic Composite), czyli deski kompozytowe co raz częściej wygrywają rywalizację z deskami drewnianymi z wielu różnych powodów.

Czym są deski kompozytowe?

Kompozyt to nic innego jak mieszanka co najmniej dwóch niezależnych od siebie materiałów, które ze sobą współpracują lecz nie wnikają w swoje struktury zmieniając swoje właściwości. Komponenty użyte to stworzenia kompozytu oddziałują wspólnie, lecz nie nabywają cech drugiego z nich. Na rynku co raz popularniejsze są deski tarasowe, które powstają w oparciu o najnowsze technologie. Nowoczesny miks trwałych związków chemicznych, czyli polichlorku winylu z pyłem lub drobną mączką drzewną uzyskiwaną z najlepszych drzew liściastych w Europie pozwala na produkcję materiałów budowlanych o szerokim zastosowaniu.

Deski tarasowe kompozytowe wykorzystuje się również do budowy innych konstrukcji ogrodowych jak altanki, werandy czy patia, gdzie trwały i solidny materiał idealnie sprawdzi się w każdych warunkach. Budowle o niebanalnym wyglądzie i estetyce wzbogacą całokształt naszego krajobrazu ogrodowego w sposób szczególny i wyjątkowy. Oprócz walorów estetycznych deski z kompozytu są rozwiązaniem ekologicznym, które spodobają się zwłaszcza osobom starającym się żyć w zgodzie z otaczającą przyrodą.

Kompozyt i drewno

Właściwości deski kompozytowej często zestawiane są z cechami deski drewnianej. Porównanie nie jest przypadkowe, ponieważ przymierzając się do budowy tarasu w sklepach budowlanych najczęściej można spotkać właśnie te dwa rodzaje pokrycia podłogowego. Deska tarasowa wykonana z kompozytu posiada wiele zalet, a do najważniejszych z nich należą:

 • wodoodporność
 • ognioodporność
 • odporność na ścieranie
 • ochrona przed promieniowaniem UV
 • ochrona przed szkodnikami
 • brak drzazg
 • powierzchnia antypoślizgowa

Do powyższych plusów należy dodać jeszcze jedną zaletę, która najczęściej jest decyduje o wyborze deski tarasowej WPC, a mianowicie brak potrzeby corocznego odnawiania powierzchni desek. Czasochłonna impregnacja dużych tarasów może przyprawić o ból głowy, dlatego deski kompozytowe to świetne rozwiązanie dla osób ceniących swój czas.

Deski drewniane posiadają niepowtarzalny charakter ze względu na obecność unikalnych słojów. Jeśli chodzi o deski tarasowe producent stara się zrekompensować nam ten brak proponując w zamian odcienie drewna, które są wpasowują się w niemal każde otoczenie. Popularna jest olcha, modrzew, orzech, grafit lub czekolada.

Montaż i koszt desek kompozytowych

Tarasowe deski kompozytowe nie wymagają specjalnych rozwiązań jeśli chodzi o ich montowanie. Wystarczy kilka podstawowych przyrządów jak miarka, wiertarka, wkrętarka oraz akcesoriów do deski kompozytowej jak specjalne klipsy (łączniki) czy wkręty. Przydadzą się również legary oraz przygotowana odpowiednio wcześniej betonowa wylewka. Jeżeli wolimy, aby budowa tarasu przebiegła szybko i sprawnie warto zatrudnić ekipę specjalizującą się właśnie w tym obszarze.

Deska kompozytowa czy drewno?

Masz problem z alkoholem i usłyszałeś o wszywce alkoholowej? Chcesz wiedzieć, czym ona jest, czy warto ją zastosować? Przybliżamy temat uwzględniając zarówno dobre, jak i złe strony wszywki alkoholowej, czyli esperalu. Każdy jednak sam musi zdecydować, czy takie rozwiązanie jest dla niego, czy też nie…

Wszycie esperalu – nie dla każdego

Wszycie esperalu Warszawa nie jest możliwe zawsze. Dlatego, konieczny jest wywiad lekarski i wykonanie badań. Lekarz zapyta o szereg ważnych dla niego informacji. Zabieg mogą wykluczyć wszystkie choroby związane z układem krwionośnym i chorobami serca. Zabieg nie może być tez wykonany u osób pod wpływem alkoholu oraz u tych, które spożywały alkohol w ciągu 24 godzin. Nie należy wszywać esperalu osobom, które przyszły nie ze swojej woli do chirurga i które zostały usilnie namówione na ten krok. Oczywiście esperalu nie wolno zaszywać osobom uczulonym na którykolwiek ze składników.

Terapia awersyjna a nie lek

Esperal nie jest lekiem. Stanowi on element terapii awersyjnej. Zniechęcenie pacjenta do alkoholu wywołane jest przez strach spowodowany konsekwencjami. Strach przed bardzo mocnymi bolami głowy, wymiotami, drgawkami, pokrzywką, lękiem przed śmiercią, a nawet zawałem serca i wieloma innymi dolegliwościami jest tak duży, że wiele osób z tego powodu właśnie odmawia przyjmowania alkoholu.

Zaszycie alkoholika – krok po kroku

Zaszycie alkoholika to nazwa mało optymistyczna. Nie wiąże się ona jednak z niczym, czego szczególnie należałoby się bać. Pod skórę zostaje wszyta tabletka ze środkiem, którego celem jest blokowanie enzymu, który trawi alkohol. Gdzie najczęściej zaszywa się esperal? Pod łopatką lub w pośladku pacjenta.

Po zbadaniu pacjenta i dokładnym wywiadzie, lekarz – chirurg przechodzi do wszywania. Wszycie powinno odbywać się albo w szpitalu, albo w warunkach ambulatoryjnych. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest wykonanie zabiegu w domu pacjenta, jednak wyłącznie poprzez doświadczonego chirurga.

Podczas krótkiego zabiegu, miejsce wszycia jest znieczulone miejscowo. Zakładane są także szwy rozpuszczalne. Cały zabieg trwa nie dłużej niż 30 minut. Pacjent nie jest usypiany.

Efekty esperalu utrzymują się przez ok. 8 miesięcy, chociaż wiele osób twierdzi, że reakcje alergiczne pojawiają się nawet po dłuższym okresie.

Wszywka alkoholowa Warszawa a detoks organizmu

Wszywka alkoholowa pozwala na detoks organizmu. Przez okres 8 miesięcy, wolny od alkoholu, uzależniony może podjąć terapię grupową lub terapię psychoterapeutą. Może pozbyć się alkoholu z organizmu, trzeźwo poparzyć na otaczający go świat. Oczywiście pierwsze tygodnie nie będą łatwe, jednak każdy następny dzień będzie lepszy. Jest to czas, kiedy osoba uzależniona może zmienić coś w swoim życiu.

Wszywka – decyzja bardzo odpowiedzialna

Podjęcie decyzji o zaszyciu alkoholowym nie jest łatwe. Wymaga nie tylko ogromnej odwagi, ale również bardzo dobrego przemyślenia. Jest to decyzja odpowiedzialna. Osoba uzależniona musi zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie czekają na nią, jeśli pomimo zaszycia zdecyduje się sięgnąć po alkohol. Dlatego, wszywka rekomendowana jest wyłącznie tym osobom, które są absolutnie zdecydowane i zdeterminowane, a ich decyzja nie wynika z chwilowego, nieprzemyślanego kaprysu. Biorąc pod uwagę, jak niebezpieczny jest esperal w porównaniu z alkoholem, absolutnie nie powinno się nikogo usilnie namawiać do tego rozwiązania. Osoba namówiona przez najbliższych, jeżeli nie jest do tego pomysłu przekonana, może nie wytrzymać i tym samym zrobić swojemu organizmowi bardzo dużą krzywdę.

Wszycie esperalu – wszystko co musisz wiedzieć o tzw. „wszywce”