Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach zaprasza do udziału w 64. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim.
Eliminacje miejsko-gminne w Krzeszowicach odbędą się w poniedziałek,11 marca 2019, od godz. 9.00.
Przesłuchania będą miały miejsce w Galerii w Pałacu Vauxhall, ul dr. J. Walkowskiego 1, I piętro.

zaproszenie_bibliotekaStowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Nawojowej Góry oraz Biblioteka w Krzeszowicach zapraszają na spotkanie autorskie z Janem Kantym Wójcikiem

Od momentu odkrycia właściwości stymulujących regenerację, osocze bogatopłytkowe jest szeroko stosowane w różnych dziedzinach medycyny. Kliniki w Warszawie i innych dużych miastach oferują zabiegi z wykorzystaniem tej substancji głównie w ortopedii, jest to bowiem jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwalczenie dolegliwości związanych z urazami i schorzeniami stawów. Czym dokładnie jest osocze i w jakich sytuacjach ortopeda może zalecić leczenie z jego pomocą?

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Nowoczesna ortopedia coraz częściej wykorzystuje osocze bogatopłytkowe – w Warszawie również dostępne są zabiegi z wykorzystaniem tej substancji. Osocze to naturalny składnik, który pozyskuje się z krwi pacjenta, podejmującego się leczeniu. Stanowi podstawę procesu obrony oraz regeneracji organizmu po doznaniu jakiegokolwiek urazu – zawarte w płytkach krwi czynniki wzrostu stymulują tkanki do naprawy, dzięki czemu ciało może samo walczyć z ich uszkodzeniem na skutek kontuzji czy choroby.

Uzyskanie osocza jest bardzo proste – pobiera się niewielką ilość krwi pacjenta, z której odwirowuje się osocze, dzięki czemu jest ono bogate w płytki krwi. Ponieważ substancja pochodzi z własnej krwi osoby podejmującej się leczenia, jest dla niego w pełni naturalna i bezpieczna – nie powoduje skutków ubocznych, a jej skuteczność jest pewna.

Kiedy stosuje się osocze bogatopłytkowe i jak wyglądają zabiegi?

Osocze bogatopłytkowe skutecznie stymuluje mięśnie i stawy do regeneracji, dlatego stosuje się je w przypadku wszelkiego typu kontuzji, urazów, a także schorzeń i zwyrodnień stawów, mięśni szkieletowych, ścięgien czy wiązadeł. Zabiegi sprawdzają się w przypadku zwyrodnień stawów biordowych, łokciowych i kolanowych, skręceniach kolan, przewlekłych urazach ścięgien oraz w wielu innych sytuacjach – przy jakichkolwiek problemach, wymagających interwencji ortopedy, warto zdecydować się właśnie na terapię osoczem. Skutecznie stymuluje ono tkanki do regeneracji, przyspiesza ich gojenie (dlatego stosuje się je często również po operacjach) oraz redukuje ból, związany z poszczególnymi dolegliwościami.

Terapia polega na wprowadzeniu substancji za pomocą serii zastrzyków do uszkodzonej tkanki, co wykonuje się najczęściej przy miejscowym znieczuleniu. Przez kilka dni pacjent może odczuwać ból, jednak zniknie on samoistnie, a efekty leczenia staną się dość szybko widoczne.

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym są mało inwazyjne – od pacjenta pobiera się jedynie niewielką ilość krwi, dlatego zazwyczaj nie ma przeciwwskazań dla tego typu terapii. Dzięki zastosowaniu preparatów znieczulających, sam zabieg nie powoduje wysokiego dyskomfortu i, co ważne, jest także stosunkowo krótki. Jest to doskonała alternatywa dla metod stosowanych do tej pory w ortopedii – wiele urazów i schorzeń było leczonych operacyjnie i wymagało długotrwałej fizykoterapii oraz rehabilitacji, by osoba dotknięta problemem mogła wrócić do pełnej sprawności. Terapia osoczem nie powoduje skutków ubocznych, a stosujący ją pacjenci mogą szybko wrócić do zdrowia.

Zabiegi nie tylko dla sportowców

Choć zabiegi z osoczem bogatopłytkowym są szeroko stosowane na całym świecie, jest to metoda stosunkowo nowa, dopiero powoli wprowadzana w Polsce. Z tego względu panuje niesłuszne przekonanie, że terapie wykorzystujące osocze są dostępne jedynie dla specjalnej grupy pacjentów, jak sportowcy. Rzeczywiście, większość sportowców stosuje tego typu zabiegi na porządku dziennym, pozwalają bowiem szybko wrócić do pełnej sprawności po kontuzjach i urazach stawów, ścięgien i mięśni, bez konieczności poddawania się inwazyjnym operacjom czy długotrwałemu leczeniu innymi sposobami. Osocze bogatopłytkowe w Warszawie i innych większych miastach jest jednak dostępne także dla innych pacjentów, zmagających się z urazami i schorzeniami, wymagającymi interwencji ortopedycznej.

Osocze z kwasem hialuronowym

W niektórych przypadkach osocze bogatopłytkowe podaje się w towarzystwie kwasu hialuronowego – działa on jak osłona tej substancji, przedłużając jej działanie, dzięki czemu płytki przez dłuższy czas uwalniają do tkanek czynnik wzrostu. Sprawia to, że metoda staje się jeszcze skuteczniejsza przy krótszej terapii.

Osocze bogatopłytkowe w Warszawie – zabiegi dla osób ze schorzeniami i urazami stawówWodociągi i Kanalizacja Krzeszowice sp. z o.o. zaprasza do złożenia oferty dla zamówienia pn. „Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa istniejącego budynku pompowni z instalacją odgromową, z wykonaniem kompletnego pokrycia dachowego, rozbiórka istniejącej wiaty przylegającej do pompowni na

ku-przestrodzeBiblioteka w Krzeszowicach oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zapraszają na spotkanie promujące akcję "Z szacunkiem ku przestrodze".

chinski-2019Horoskop chiński nie tylko dla zakochanych, czyli co nam przyniesie Nowy Rok Chiński 2019 - spotkanie autorskie z mistrzem Feng Shui Jackiem Krygiem.

18 grudnia, godzina 9.00 – wtedy ruszyliśmy z zapisami na kolejną półkolonię, organizowaną przez Centrum Kultury
i Sportu w Krzeszowicach. Godzinę później wszystkie miejsca były już zajęte. Rodzice wiedzą – to nie przelewki.
Przed komputerem w pracy lub na telefonie w sklepie – trzeba wypełnić formularz i zapisać dziecko. A zapisać warto!

karola-kormanSpotkanie z Karolą Korman, autorką „Opowiadań z zakładką”,
czwartek, 7 lutego 2019 r., godz. 18.00

Mieszkania na sprzedaż w mieście Warszawa bywają tak drogie, że nierzadko musimy obejść się smakiem i poszukać niedrogie mieszkanie do wynajęcia. Ale czy wynajem mieszkania to na pewno dobra decyzja? Za cenę wynajmu moglibyśmy spłacić kredyt na mieszkanie i cieszyć się nowym mieszkaniem na warszawskim Tarchominie.

Dzisiejszy artykuł w całości poświęciliśmy inwestycjom mieszkaniowym realizowanym w dzielnicy Białołęka, a dokładniej na terenie osiedla Tarchomin. Nowe mieszkania Warszawa Tarchomin oferuje m.in. deweloper http://www.ama-bud.pl/, który jest znany w Stolicy z nowoczesnych projektów architektonicznych realizowanych na doskonale zlokalizowanych i skomunikowanych z Centrum działkach inwestycyjnych. Odpowiedni dobór działek inwestycyjnych, jak również sam fakt, iż Białołęka jest bardzo dobrze skomunikowana z centrum Warszawy sprawiają, że mieszkania Warszawa Tarchomin doskonale łączą z sobą zalety mieszkania w dużym mieście, z urokami posiadania domku na wsi.

Jeśli szukasz mieszkania w Warszawie, ale niekoniecznie w ścisłym centrum miasta, dzisiejszy artykuł to coś, co zdecydowanie powinieneś przeczytać. Mamy nadzieję, że argumenty za i przeciw rynkowi pierwotnemu w Tarchominie pomogą ci podjąć decyzję w zakresie wyboru lokalizacji swojego wymarzonego M.

Tarchomin – mieszkania z historią

Nazwa Tarchomin widnieje w dokumentach i zapiskach kronikarzy już w XIII wieku. W XIV wieku wieś należała do Weslów, Zaliwskich oraz Ossolińskich. To Ossolińscy ufundowali znajdujący się na terenie osiedla gotycki kościół pod wezwaniem świętego Jakuba. Również za ich rządów – najprawdopodobniej w XVII wieku, obok kościoła postał kompleks, który dzisiaj znamy jako zespół pałacowo-parkowy Mostowskich lub zwyczajnie zespół dworski Tarchomin. W skład zespołu wchodzi drewniany dwór z końca XVIII wieku, a także pałacowa oficyna, budynek gospodarczy oraz malowniczy park. Od roku 1921 obiekt jest własnością Warszawskiej Kurii Metropolitalnej i stanowi siedzibę Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Tarchomin to nie tylko zabytki sakralne. W roku 1979 rozpoczęła się budowa osiedla mieszkaniowego Tarchomin Warszawa, które powstało według projektu architekta Jerzego Androsiuka. Od tego czasu na terenie Tarchomina nieustannie powstają nowe kompleksy budynków mieszkaniowych, w tym także realizowane obecnie inwestycje warszawskich deweloperów.

Nowe mieszkania – rynek pierwotny Tarchomin

Rynek pierwotny na terenie Tarchomina ma do zaoferowania potencjalnym mieszkańcom szereg lokali mieszkalnych o wysokim standardzie. Część z tych lokali została już oddana do użytku, inne powstaną za chwilę. Jak już wcześniej wspomnieliśmy główną zaletą mieszkania w Tarchominie jest możliwość jednoczesnego cieszenia się wygodą mieszkania w mieście oraz urokiem posiadania domku na wsi. Oczywiście mieszkania w nowo wznoszonych kompleksach mieszkalnych na terenie osiedla nie mają nic wspólnego z wiejskimi chatkami, wręcz przeciwnie. Są to mieszkania o wysokim standardzie oraz licznych udogodnieniach, takich jak chociażby garaże podziemne czy windy. Dodatkową zaletą budynków wznoszonych w dzielnicy Białołęka jest ich wysokość – większość bloków mieszkalnych to kameralne, czteropiętrowe budynki, które doskonale wpisują się w lokalną architekturę oraz otoczenie naturalne. To właśnie przemyślane koncepcje architektoniczne sprawiają, że inwestycje realizowane na osiedlu Tarchomin Warszawa oferują mieszkania tak popularne wśród coraz szerszego grona Warszawiaków znużonych życiem w nieustannym biegu oraz hałasie tętniącego miasta.

czy mieszkania Tarchomin to dobry adres?

8 lutego 2019, w piątek o godz. 19.00 zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Michała Bacy „Portrety i Konterfekty”.

Michał Baca urodził się w Krakowie w 1958 r. Studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ukończył dyplomem w pracowni prof. Juliusza Joniaka w roku 1983. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Prezydenta m. Krakowa.

Uwaga, uwaga!

W dniach 19 i 21 lutego zajęcia prowadzone przez Barbarę Dec są odwołane.

W związku z tym w lutym uczestnicy zajęć płacą 3/4 ceny karnetu:

Kreatywne plastyczne: 60 zł
Plastusiowe zabawy: 37,50 zł
Rysunki (z malarstwem i z elementami historii sztuki): 67.50 zł

Jeżeli planujesz zagraniczne wakacje albo udajesz się poza granicę naszego kraju w celach zawodowych, powinieneś wykupić ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd, które jest absolutnie wskazane – dlatego, że pozwoli Ci skorzystać z pomocy lekarskiej i uniknąć dodatkowych kosztów w nieprzewidzianych sytuacjach. W tym artykule przedstawimy Ci najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać, poszukując polisy dla siebie – pozwoli Ci to wybrać najlepiej i zyskać wiedzę dotyczącą ubezpieczenia. Zapraszamy!

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd – najważniejsze cechy

Na samym początku warto nieco przybliżyć zakres usług, jakie obejmują poszczególne polisy i zaprezentować najważniejsze cechy, jakie posiada ubezpieczenie na wyjazd. Zacznijmy od wypunktowania najważniejszych cech.

  • Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd, dostępne np. tutaj: https://colonnade.pl/dla-ciebie/ubezpieczenia-turystyczne/ubezpieczenie-wyjazdow-za-granice, pozwoli Ci na błyskawiczne zorganizowanie pomocy lekarskiej i pokrycie jego kosztów – niezależnie od miejsca w jakim się znajdujesz i jakiego rodzaju pomocy potrzebujesz.
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą to gwarancja wysokich sum świadczeń – w przypadku wyboru najdroższych polis, mogą to być kwoty rzędu 200 tysięcy Euro!
  • Oprócz kosztów leczenia, ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd, obejmuje również NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), OC (odpowiedzialność cywilną, np. kiedy spowodujesz wypadek) czy transport medyczny do Polski.
  • Ubezpieczenie zagraniczne obejmuje (nawet w wariancie podstawowym!) również akty terroru, amatorskie sporty ekstremalne, bagaż, choroby tropikalne i kilka innych elementów, które pozwolą Ci zyskać pełne poczucie bezpieczeństwa w trakcie zagranicznych wakacji.
  • Masz możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia (w droższych wariantach) również o choroby przewlekłe, profesjonalnie uprawiane sporty ekstremalne, a nawet pokrycie kosztów rezygnacji z biletów lotniczych czy wycieczki.

Ubezpieczenie za granicą, niezależnie od zakupionego wariantu polisy, pozwoli Ci również na skorzystanie z pomocy specjalistów – tzw. Centrum Assistance jest do Twojej dyspozycji niezależnie od formy pomocy, jakiej potrzebujesz i możesz zgłosić się do niego o każdej porze dnia i nocy. Specjalista pomoże Ci w zorganizowaniu pomocy lekarskiej, doradzi kolejne kroki postępowania, a nawet znajdzie dla Ciebie tłumacza.

Oczywiście ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę może objąć nie tylko Ciebie, ale również Twoich bliskich, którzy towarzyszyć Ci będą w trakcie wycieczki. Aby skorzystać z takiej możliwości, wystarczy poinformować o tym firmę ubezpieczeniową albo zaznaczyć odpowiednią opcję podczas zakupu usługi przez Internet.

ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę

Zamów ubezpieczenie na wyjazd za granicę w kilku prostych krokach

Dla wielu osób, wyjeżdżających za granicę, kwestią problematyczną może być sam zakup polisy – przede wszystkim ze względu na brak czasu czy wiedzy. Okazuje się jednak, że w dobie Internetu jest to niezwykle proste i wymaga jedynie wizyty na stronie internetowej firmy ubezpieczeniowej. To właśnie tam znajdziesz specjalny formularz, w którym zaznaczysz wszystkie interesujące Cię opcje i wybierzesz pakiet, który będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie i Twoich bliskich. Cała procedura zakupu polisy trwa kilka minut, a jeżeli masz dodatkowe pytania czy wątpliwości, możesz zamówić ją również telefonicznie.

Warto wiedzieć, że masz prawo zrezygnować z polisy – w terminie 30 dni od poinformowania o zawarciu umowy!

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – jak wygląda pomoc w nagłych wypadkach?

W przypadku nagłego wypadku, wystarczy skontaktować się z Centrum Assistance, by otrzymać wskazówki lub pomoc od specjalisty. W przypadku skorzystania z tej opcji, wizyta u lekarza zostanie zorganizowana przez firmę ubezpieczeniową, a pomoc zostanie Ci udzielona bezgotówkowo. Możesz również udać się do lekarza na własną rękę i opłacić wizytę, jednak chcąc uzyskać zwrot kosztów, powinieneś zabrać fakturę i diagnozę lekarską. Zwrot otrzymuje się już po powrocie do Polski.

Zobacz również