Policja z krakowskiego powiatu przechwyciła milion papierosów bez akcyzy
W zaciszu naszej małej ojczyzny, gdzie codziennie zdajemy się żyć w bezpiecznej bańce, czasami dochodzi do zdarzeń, które przypominają nam o globalnym wymiarze przestępczości. Miniony piątek przyniósł ze sobą niecodzienną interwencję lokalnych funkcjonariuszy policji, która nie tylko uchroniła Skarb Państwa przed znacznymi stratami, ale też wyeksponowała zaskakującą sieć nielegalnych działań na naszym terenie.
  1. Interwencja policji zatrzymała do kontroli pojazd z nielegalnym ładunkiem papierosów.
  2. Odkryto blisko milion sztuk papierosów bez polskiej akcyzy, co mogło narazić Skarb Państwa na straty przekraczające milion złotych.
  3. Zatrzymany został 55-letni obywatel Armenii, który posiadał zakaz wjazdu i pobytu w strefie Schengen.
  4. Zarzuty postawione obcokrajowcowi dotyczą unikania opodatkowania i próby wprowadzenia nielegalnych papierosów do obrotu.

W ramach rutynowej kontroli na obwodnicy jednej z małych miejscowości, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego natknęli się na pojazd, który na pierwszy rzut oka nie wyróżniał się niczym szczególnym. To, co miało być standardowym sprawdzeniem dokumentów i stanu technicznego pojazdu, szybko przerodziło się w akcję zatrzymania nielegalnego transportu papierosów. Znalezisko to mogłoby wyrządzić poważne szkody finansowe Skarbowi Państwa, gdyby trafiło na rynek.

55-letni kierowca, obywatel Armenii, został zatrzymany przez policjantów. Wnikliwa kontrola jego pojazdu ujawniła kartonowe pudła zapełnione papierosami różnych marek, pozbawionymi polskich znaków akcyzy. To właśnie te papierosy, gdyby znalazły swoich odbiorców, naraziłyby budżet państwa na straty finansowe przekraczające milion złotych.

Sprawa przybrała jeszcze poważniejszy obrót, kiedy okazało się, że zatrzymany mężczyzna nie tylko naruszył prawo celne i skarbowe, ale również posiadał zakaz wjazdu i pobytu na terenie Polski oraz innych krajów strefy Schengen. Wobec tego, oprócz zarzutów dotyczących przemytu, musi również liczyć się z konsekwencjami naruszenia przepisów imigracyjnych.

Przemyt nielegalnych towarów to problem, który wykracza poza lokalne ramy, stając się częścią większej układanki związanej z międzynarodową przestępczością. Działania naszych lokalnych służb udowadniają, że czujność i nieustanne monitorowanie sytuacji są kluczowe w zapobieganiu takim zdarzeniom. To przypomnienie, że bezpieczeństwo naszej wspólnoty zależy od współpracy i zaangażowania na wielu poziomach.


Opierając się na: KMP w Krzeszowicach