Uwaga! Burze (komunikat RSO) Uwaga! Alert RCB (komunikat RSO)

Co warto zobaczyć w Krzeszowicach?

Co warto zobaczyć w Krzeszowicach?

Krzeszowice, niewielkie miasto z bogatą historią i urokliwymi zakątkami, często pomijane na turystycznych mapach Polski, kryje w sobie miejsca, które zasługują na uwagę. Od zabytkowych pałaców po malownicze parki krajobrazowe, ta okolica obfituje w obiekty, które urzekają swoim pięknem i historią. Odkrywanie Krzeszowic to jak podróż w czasie, która pozwala zrozumieć, jak przeszłość przeplata się z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalny klimat. To miejsce, gdzie na każdym kroku można natknąć się na historie, które budzą ciekawość i inspirują do zgłębiania lokalnych tajemnic. Czy jesteś gotowy, aby odkryć, co czyni Krzeszowice tak wyjątkowymi?

  • Brama Zwierzyniecka
  • Zamek Tenczyn w Rudnie
  • Klasycystyczny pałacyk Vauxhall
  • Pole golfowe Valley Golf & Country Club
  • Klasztor Karmelitów Bosych
  • Źródło proroka Eliasza i rezerwat przyrody

Brama Zwierzyniecka

Brama Zwierzyniecka to jeden z najlepiej rozpoznawalnych zabytków Krzeszowic i dawna reprezentacyjna brama prowadząca do rozległych terenów należących do rodziny Potockich. Znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej, na skraju historycznego założenia parkowo-pałacowego. Dla wielu osób jest pierwszym zabytkiem, który zobaczą podczas spaceru po mieście.

Obiekt powstał w pierwszej połowie XIX wieku jako element reprezentacyjnego wjazdu do dawnego zwierzyńca, czyli ogrodzonego terenu łowieckiego należącego do majątku Potockich. Stąd właśnie pochodzi nazwa bramy. Zwierzyniec nie był zwykłym lasem – hodowano tu jelenie, sarny i inną zwierzynę przeznaczoną na polowania organizowane przez właścicieli dóbr oraz ich gości.

Brama została zaprojektowana w stylu klasycystycznym, dlatego wyróżnia się prostą, harmonijną formą i oszczędnymi detalami architektonicznymi. Nie imponuje rozmiarem, ale doskonale pokazuje, jak dużą wagę przykładano w XIX wieku do reprezentacyjnych wjazdów prowadzących do magnackich rezydencji. Mimo upływu czasu zachowała swój historyczny charakter i nadal stanowi jeden z symboli dawnego układu przestrzennego Krzeszowic.

Zwiedzanie Bramy Zwierzynieckiej najlepiej połączyć ze spacerem po okolicy. W odległości kilku minut znajdują się Park Zdrojowy, Pałac Vauxhall , Łazienki „Zofia” oraz zespół pałacowo-parkowy Potockich. Dzięki temu bez konieczności korzystania z samochodu możecie zobaczyć najważniejsze zabytki związane z historią uzdrowiska i dawnej rezydencji magnackiej.

Choć przy bramie nie spędzicie dużo czasu, warto zatrzymać się na chwilę i zwrócić uwagę na jej położenie. To właśnie tędy przez dziesięciolecia wjeżdżano do jednej z najważniejszych rezydencji arystokratycznych w zachodniej Małopolsce, a sam obiekt do dziś przypomina o okresie największego rozkwitu Krzeszowic jako miasta uzdrowiskowego i magnackiego.

Zamek Tenczyn w Rudnie

Zamek Tenczyn w Rudnie znajduje się około 8 km od centrum Krzeszowic , dlatego bez problemu możecie połączyć zwiedzanie obu miejsc podczas jednej wycieczki. Warownia należy do największych średniowiecznych zamków w Małopolsce i wyróżnia się niezwykłym położeniem – została wzniesiona na stożku dawnego wulkanu zbudowanego z melafiru. To geologiczna ciekawostka, ponieważ większość zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej powstała na wapiennych ostańcach.

Historia zamku sięga XIV wieku, kiedy ród Tęczyńskich wybudował tu jedną z najpotężniejszych warowni w Królestwie Polskim. W kolejnych stuleciach twierdza była rozbudowywana, aż stała się okazałą rezydencją magnacką. Jej największą ozdobą pozostaje Wieża Nawojowa oraz charakterystyczne eliptyczne przedbramie, należące do najciekawszych przykładów średniowiecznej architektury obronnej w Polsce.

Podczas zwiedzania warto wejść na taras widokowy Wieży Nawojowej. Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć Tatry, Beskidy, a także rozległą panoramę zachodniej Małopolski. Spacer po ruinach zajmuje zwykle około 1,5–2 godzin, dlatego zamek jest świetnym celem zarówno krótkiej wycieczki, jak i całodziennego zwiedzania okolicy.

Przy planowaniu wizyty pamiętajcie, że godziny otwarcia oraz ceny biletów zmieniają się sezonowo, dlatego przed przyjazdem warto sprawdzić aktualny cennik na oficjalnej stronie Zamku Tenczyn. Samochód można zostawić na parkingu u podnóża wzgórza, skąd do bramy prowadzi kilkuminutowe podejście.

Jeżeli dysponujecie większą ilością czasu, po zwiedzeniu zamku warto odwiedzić Muzeum Agatów w Rudnie , prezentujące minerały pochodzące z okolicznych skał wulkanicznych. To ciekawe uzupełnienie wizyty i okazja, by lepiej poznać niezwykłą geologię wzgórza, na którym od ponad sześciuset lat stoi Zamek Tenczyn.

Klasycystyczny pałacyk Vauxhall

Pałac Vauxhall to jeden z najcenniejszych zabytków Krzeszowic i najstarszy zachowany budynek dawnego uzdrowiska. Znajduje się na skraju Parku Zdrojowego im. Adama Bogackiego, zaledwie kilka minut spacerem od rynku. Powstał w latach 1783–1786 z inicjatywy Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, a jego projekt przygotował nadworny architekt Szczepan Humbert.

Nazwa „Vauxhall” nie jest przypadkowa. Nawiązuje do słynnych ogrodów rozrywki w Londynie, które w XVIII wieku stały się symbolem eleganckiego życia towarzyskiego. Podobną funkcję pełnił również krzeszowicki Vauxhall – był domem zdrojowym, gdzie kuracjusze spotykali się na koncertach, balach, przedstawieniach i wydarzeniach kulturalnych. To właśnie tutaj koncentrowało się życie towarzyskie rozwijającego się uzdrowiska.

Budynek reprezentuje styl klasycystyczny, dlatego zamiast bogatych dekoracji zwracają uwagę harmonijne proporcje, symetryczna elewacja i oszczędny detal architektoniczny. Pałac doskonale wpisuje się w otaczający go Park Zdrojowy i do dziś pozostaje jednym z najbardziej charakterystycznych elementów historycznego centrum Krzeszowic.

W przeciwieństwie do wielu podobnych obiektów Vauxhall nie jest zamkniętym zabytkiem. Obecnie mieści się tutaj Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach oraz Galeria w Pałacu Vauxhall, w której regularnie organizowane są wystawy malarstwa, fotografii i rzeźby, koncerty oraz wydarzenia kulturalne. Dzięki temu podczas wizyty możecie nie tylko obejrzeć pałac z zewnątrz, ale również wejść do środka i zobaczyć, jak historyczny budynek funkcjonuje we współczesnym życiu miasta.

Pole golfowe Valley Golf & Country Club

Valley Golf & Country Club w Paczółtowicach to jedno z najbardziej renomowanych pól golfowych w Polsce i obowiązkowy punkt dla osób, które chcą połączyć aktywny wypoczynek z malowniczymi krajobrazami Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obiekt znajduje się około 10 km od Krzeszowic, dlatego samochodem dojedziecie tutaj w 15–20 minut.

Największą atrakcją klubu jest 18-dołkowe mistrzowskie pole golfowe, zaprojektowane zgodnie z międzynarodowymi standardami. Trasa wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu – pagórki, doliny i rozległe panoramy sprawiają, że każda runda wygląda nieco inaczej. Pole regularnie gości zawody rangi krajowej i międzynarodowej, a jednocześnie pozostaje dostępne dla osób grających rekreacyjnie.

Nie trzeba jednak być doświadczonym golfistą, aby odwiedzić Valley Golf & Country Club. Na miejscu działa akademia golfa, driving range, putting green oraz strefy treningowe, gdzie można postawić pierwsze kroki pod okiem instruktorów. Istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu, dlatego nawet osoby, które nigdy wcześniej nie grały w golfa, mogą spróbować swoich sił.

Pobyt w klubie łatwo połączyć ze zwiedzaniem okolicy. Kilka minut jazdy dzieli pole golfowe od Doliny Racławki , Zamku Tenczyn w Rudnie , Doliny Eliaszówki czy Ojcowskiego Parku Narodowego , dlatego Valley Golf & Country Club często stanowi jeden z punktów całodziennej wycieczki po zachodniej części Małopolski.

Klasztor Karmelitów Bosych

Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej to miejsce o głęboko duchowym charakterze, położone w malowniczym otoczeniu, które przyciąga zarówno osoby poszukujące spokoju i wytchnienia, jak i tych zainteresowanych historią i kulturą. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków kultu religijnego w Polsce, znany z pięknej architektury i duchowej atmosfery.

Założony w XVII wieku klasztor jest obecnie domem dla wspólnoty Karmelitów Bosych, a jego zabudowania oraz przyległy ogród klasztorny oferują wyjątkowy wgląd w życie zakonne i bogatą historię tego zakonu. Kompleks klasztorny zachwyca swoją architekturą, w której splatają się elementy baroku i klasycyzmu, tworząc harmonijną i uduchowioną całość. Z Krzeszowic do Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej można dojechać samochodem w około 20 minut, pokonując dystans około 15 kilometrów. Najprostszą trasą jest droga przez miejscowość Paczółtowice, a następnie kierunek na Czernę. Po drodze mijane są malownicze krajobrazy, które sprawiają, że podróż do klasztoru jest nie tylko celem, ale również przyjemnością samą w sobie.

Klasztor w Czernej jest otwarty dla zwiedzających i pielgrzymów, oferując nie tylko możliwość zapoznania się z jego historią i architekturą, ale również uczestnictwo w życiu duchowym wspólnoty. Miejsce to jest również znane z organizowanych tu rekolekcji i dni skupienia, które przyciągają osoby pragnące pogłębić swoją duchowość i znaleźć chwilę ciszy i refleksji. Odwiedzenie Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej to doskonała okazja, aby oderwać się od codziennego zgiełku i zanurzyć w atmosferę spokoju i kontemplacji, co czyni to miejsce wyjątkowym na duchowej mapie Polski.

Źródło proroka Eliasza i rezerwat przyrody

Źródło św. Eliasza to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Dolinie Eliaszówki , położonej około 8 km od Krzeszowic. Według miejscowej tradycji źródło od wieków wiązane jest z postacią proroka Eliasza, patrona pobliskiego klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej. To właśnie z tego powodu miejsce od dawna odwiedzali pielgrzymi i mieszkańcy okolicy, przypisując wodzie szczególne znaczenie religijne.

Do źródła prowadzi łatwa leśna ścieżka biegnąca dnem Doliny Eliaszówki. Spacer rozpoczynający się przy klasztorze w Czernej zajmuje około 20–30 minut w jedną stronę, dlatego trasa jest odpowiednia również dla rodzin z dziećmi. Po drodze mijacie potok Eliaszówka, wapienne skały oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków doliny – Diabelski Most, zbudowany w XVII wieku na potrzeby klasztoru.

Sama Dolina Eliaszówki znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie i zachowała naturalny charakter. Rosną tu buczyny i grądy, a wiosną dno doliny pokrywają liczne rośliny chronione, między innymi zawilce i czosnek niedźwiedzi. Dzięki niewielkiej liczbie zabudowań jest to jedno z najspokojniejszych miejsc w okolicach Krzeszowic.

Wycieczkę najlepiej połączyć ze zwiedzaniem klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej, spacerem do Diabelskiego Mostu oraz wizytą przy Źródle św. Eliasza. Cała pętla nie jest wymagająca i zwykle zajmuje około 1,5–2 godzin, dlatego świetnie sprawdza się jako krótki wypad o każdej porze roku.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji