Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Krzeszowice

Jakie odmiany rzepaku będą najlepsze na rok 2021?

Rynek rzepaku w ostatnich latach przeżywa bardzo istotne zmiany. Bardzo trudno jest znaleźć odmiany, które mogą pochwalić się wieloletnim stażem. Coraz częściej spotkamy się z nowymi gatunkami, które mają być dostosowane do dynamicznie zmieniającego się klimatu. Jakie gatunki rzepaku mogą być optymalnym wyborem na rok 2021?

Czy warto sięgnąć pod nowe odmiany rzepaku?

Na rynku przybywa modyfikowanych odmian, które stają się dostosować do panujących warunków pogodowych. Wybierając nowe rzepak odmiany podejmujemy jednak pewne ryzyko, ponieważ ciężko jest znaleźć miarodajne opinie ze strony rolników. Wkraczamy zatem na niepewne grunty. Może się okazać, że nowa odmiana zagwarantuje nam niezwykle obfite plony, ale jednocześnie, może nam sprawić większe trudności w uprawie.

Sprawdzone gatunki z wieloletnią historią

Na Liście Odmian Zalecanych dominują gatunki, które mogą pochwalić się wieloletnią historią oraz brakiem jakichkolwiek modyfikacji. Przykładem jest chociażby kultowy Monolit, który w Polsce znany jest od ponad 20 lat. Na temat takich odmian znajdziemy więcej informacji pod kątem prawidłowej uprawy, ale są one mniej odporne na kaprysy pogody w ostatnich latach.

Zalecane odmiany rzepaku na najbliższe lata

Warto na bieżąco obserwować zmiany w Liście Odmian Zalecanych, a jednocześnie, dokonać dokładnego rozeznania na rynku lokalnym. Zawsze warto sięgnąć po nasiona rzepaku pochodzące z okolicznych upraw. Mamy bowiem pewność, że czują się one dobrze przy aktualnych warunkach glebowych oraz klimatycznych. Wiele ciekawych odmian znajdziemy także w sklepach online.