seminarium-czechy

  W ramach tegorocznej edycji seminarium „Biblioteka Nowa w Drodze” organizowanego przez Instytut Książki w dniach 17-20 października 2017 roku wraz z bibliotekarzami z całej Polski odwiedziłam  najciekawsze, najlepiej funkcjonujące biblioteki na terenie Republiki Czeskiej. Odwiedziliśmy następujące biblioteki: Moravská zemská knihovna i Knihovna Jiřího Mahena (obie w Brnie), Městská knihovna (Soběslav), Národní technická knihovna (Praga), Knihovna města Hradce Králové i Studijní a vědecká knihovna (Hradec Králové). Ponadto odwiedziliśmy zabytkową bibliotekę mieszczącą się w klasztorze norbertanów na Strahowie w Pradze.
  Wśród wszystkich odwiedzanych bibliotek mnie zachwyciła jedna z najpiękniejszych bibliotek publicznych w Republice Czeskiej. Biblioteka w Sobeslaviu, od 2010 roku mieści się w zrewitalizowanym północnym skrzydle gotyckiego zamku – jednym z najważniejszych zabytków tego miasta. W stare mury zamku wkomponowana została konstrukcja wykonana z żelaza i szkła, którą w każdej chwili można zdemontować i przenieść w inne miejsce. Biblioteka pełni rolę centrum komunikacyjnego i kulturalnego w całym mieście i regionie. Wewnątrz i na tarasie biblioteki odbywają się liczne spotkania autorskie, prelekcje, wystawy i koncerty.

Danuta Hubisz-Rudel
Dyrektor MGBP w Krzeszowicach

sobeslav

 

                    sobeslav2 sobeslav3


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.