Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Krzeszowice

Alkomat na prezent. Czy warto kupić?

Alkomat to doskonały prezent dla każdego odpowiedzialnego kierowcy, a szczególnie dla kierowcy zawodowego. Pozwala na szybkie przeprowadzenie wiarygodnego testu trzeźwości, dbając o bezpieczeństwo obdarowanego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Wybór alkomatu na prezent jest też bardziej oryginalne niż kupowanie kolejnej pary skarpet, czy kubka. Biorąc pod uwagę, że aktualnie prawo jazdy mają prawie wszyscy, to alkomaty są doskonałym upominkiem dla taty, mamy, przyjaciela, męża, czy siostry, a więc dla wszystkich! Na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu na prezent?

Cena

Ważnym aspektem przy wyborze alkomatu jest cena, którą należy dopasować do posiadanego budżetu. Ceny alkomatów się znacznie różnią i mogą wynosić od 100 zł do nawet kilku tysięcy. Te najdroższe, określane mianem policyjnych, są niezwykle czułe i dokładne. Pozwalają na szybkie przeprowadzenie wielu testów, a na wyniki nie wpływa wcześniej zjedzony posiłek, czy wypalony papieros. Jednak modele profesjonalne zazwyczaj nie są potrzebne indywidualnym użytkownikom. Dlatego na prezent spokojnie można kupić alkomat za kilkaset złotych na https://alkopatrol.pl.

Rodzaj sensora

Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na rodzaj sensora, gdyż to od niego zależy dokładność i sposób przeprowadzenia pomiaru. Rodzaj czujnika wpływa również na cenę. W alkomatach do użytku indywidualnego najpopularniejsze są:

  • sensor półprzewodnikowy – dość dokładny, ale wymaga częstych kalibracji i dokładnego przestrzegania zasad przeprowadzania pomiarów. Alkomaty z tym sensorem są najtańsze na rynku;
  • sensor elektrochemiczny – zdecydowanie droższy, ale też dokładniejszy i mniej czuły na obecność innych substancji w wydychanym powietrzu. Idealny wybór, gdy zależy nam na dużej wiarygodności i dokładności pomiarów. Dodatkowo alkomaty z czujnikiem elektrochemicznym nie wymagają częstej kalibracji i wykazują dużą żywotność.

Kalibracja

Posiadanie alkomatu nieodłącznie wiąże się z koniecznością przeprowadzania okresowej kalibracji. To czynność, która zapewnia wiarygodne i dokładne pomiary. W zależności od modelu trzeba ją wykonywać co 6 lub 12 miesięcy bądź co określoną ilość pomiarów (od 50 do nawet kilkuset), a aby to zrobić niezbędne jest wysłanie urządzenia do punktu, który zajmuje się kalibracją alkomatów. Jeśli wiemy, że obdarowany będzie bardzo często korzystał z alkomatu lub udostępniał go innym osobom, to warto wybrać model, który pozwala na przeprowadzenie wielu badań.