Jak zostać doradcą kredytowym?

Nie ulega wątpliwości, że doradcy kredytowi na brak pracy narzekać nie mogą. Bardzo wiele osób poszukuje bowiem ich profesjonalnej pomocy. Nic dziwnego także w tym, iż sporo osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób doradcą kredytowym zostać. Jak się okazuje, nie jest to takie trudne. Należy jednak mieć świadomość tego, że doradcy kredytowi muszą posiadać analityczny umysł. Powinni także potrafić sprawnie nawiązywać kontakty międzyludzkie.

Komu może przypaść do gustu zawód doradcy kredytowego?

Jak wspomniano powyżej, ekspert kredytowy to zawód dość popularny. Warto więc wiedzieć, jaka jest droga do rozpoczęcia kariery w roli doradcy kredytowego. Co do zasady, aby móc zostać doradcą kredytowym, wystarczy posiadać wykształcenie średnie. Jeżeli jednak doradca będzie posiadał wykształcenie wyższe, na przykład na kierunku finanse i rachunkowość, będzie to dodatkowy atut. Najważniejsze jest to, aby doradca kredytowy posiadał wiedzę oraz doświadczenie pozwalające mu na sprawne wykonywanie swoich obowiązków. Jeżeli mamy analityczny umysł i potrafimy radzić sobie z porównywaniem różnego rodzaju zjawisk na rynku finansowym, być może zawód doradcy kredytowego będzie dla nas dobry. W zawodzie tym przyda się także umiejętność pracy pod presją czasu. Nierzadko bowiem, doradca jest zmuszony do szybkiego porównywania ze sobą ofert bankowych. Musi to być jednak zrobione starannie, bo w przeciwnym razie klient nie będzie zadowolony. Doradcy kredytowi mogą znaleźć zatrudnienie w różnego rodzaju instytucjach finansowych. Można także pokusić się o bycie tak zwanym niezależnym doradcą kredytowym. Praca w tym zawodzie polega w dużej mierze na rozmowie z klientami.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Każdy, kto chce zostać doradcą kredytowym, musi zdawać sobie sprawę z tego, iż do jego zadań będzie należała szczegółowa analiza rynku finansowego. Każdy doradca musi być na bieżąco także z przepisami prawa finansowego i ze wszelkimi zmianami zachodzącymi w tej gałęzi prawa. Ponadto, należy śledzić czasopisma branżowe oraz rzecz jasna oferty kredytowe poszczególnych banków. Największym uznaniem cieszą się doradcy kredytowi niezależni. Nie są oni bowiem powiązani stosunkiem służbowym z żadnym konkretnym bankiem i są uznawani za obiektywnych. Warto nadmienić, że praca w zawodzie doradcy kredytowego jest wymagająca, dlatego dobrze byłoby ją lubić. Jeżeli fascynuje nas świat liczb i analiz, to naprawdę warto spróbować swoich sił. Jeżeli naszą jedyną motywację stanowią wysokie zarobki, lepiej rozważyć wykonywanie innego zawodu. W przeciwnym bowiem razie, szybko się wypalimy. Niezmiernie istotne jest także to, aby posiadać odpowiednie podejście do klientów. Doradca powinien być uprzejmy, bo w przeciwnym razie niezmiernie ciężko będzie mu się porozumieć z potencjalnymi klientami. Warto nadmienić, że doradcy kredytowi muszą liczyć się z tym, że nie zawsze będą w stanie zaspokoić potrzeby klienta. Doradcy nie mają również wpływu na to, czy bank udzieli kredytu konkretnemu klientowi czy też nie.