Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Krzeszowice

 Kilka pomysłów na wyjątkowy ogród

Wielu z nas marzy o własnym ogrodzie, w którym mógłby się schować po ciężkim dniu w pracy. To w nim szukamy miejsca na relaks i wyciszenie. Zatem każdemu zależy, aby jego ogród był piękny i zadbany. Każdy ma także inne pomysły. Poniżej zebraliśmy kilka pomysłów na aranżację takiego ogrodu. Może znajdziecie w nim coś dla siebie albo coś was zainspiruje.

Ogród przydomowy

Projekt takiego ogrodu powinien zawierać ukształtowanie terenu, obecne już zabudowania oraz jak wygląda najbliższe otoczenie. Przy projektowaniu ogrodu, bardzo ważny jest wybór odpowiednich roślin. Drzewa, krzewy czy kwiaty powinny być starannie wybrane, np. do małych ogrodów wybierzemy raczej takie rośliny, które osiągają niższą wysokość. Polecamy także oczka wodne. Są one często, przyjemnym dla oka, dodatkiem w naszym ogrodzie. Zwabiają także wodne ptaki i/lub owady. Wszystko to uda się wam spokojnie wykonać kupując półgotowe produkty, z których zbudujecie swój świat.

Jeżeli nasz ogród jest rodzajem wewnętrznego podwórza, możemy urządzić tak zwany ogród atrialny. Plan takiego ogrodu musi zawierać ścieżki, kącik wypoczynkowy, oczko wodne oraz trawnik. Taki ogród ma być dodatkowym „zielonym pomieszczeniem”. Na ten ogród powinny być skierowane przeszklone drzwi, ściany lub duże okna w naszym salonie. Najlepsze doznania dają tutaj kolorowe kwiaty, gdzie często pada słońce, jakieś gatunki pnączy itp.

Ogrody przydomowe, usytuowane przy domkach letniskowych, mają uwypuklać naturalny charakter terenu. W takich sytuacjach najlepsze są rośliny, które naturalnie rosną na tamtych terenach. Jeżeli chodzi o ogrodzenie, to spełni tu swoją rolę drewniany płotek i/lub żywopłot (niski lub wyższy – w zależności od tego jak dużą chcemy mieć prywatność. Jeżeli macie lub planujecie mieć dzieci, musicie pamiętać o placu zabaw dla nich. Nie powinny one się wtedy nudzić na wakacjach. Pamiętajcie także o ścieżkach. Mogą być wykonane z różnych materiałów, czy to brukowane, kamienia czy jakiś elementów drewnianych.

Ciekawe pomysły na ogród

Ogród japoński można urządzić na naprawdę małej przestrzeni, dzięki czemu z tej aranżacji może skorzystać każdy bez problemu. Głównymi elementami takiego ogrodu są charakterystyczne rośliny, w tym: drzewka bonsai czy odmiany azalii japońskich. Mile widziany jest w takiej aranżacji strumyczek, który będzie nam delikatnie grał swoją muzykę i kamienie, które często są widywane w takich ogrodach.

Ogród wiejski ma tworzyć całość z domem. Znajdziemy w nim elementy kamienne oraz drewniane, występujące w kolorach, które tradycyjnie występują w danym regionie. W takich ogrodach jest część użytkowa, gdzie pojawia się warzywniak, sad czy ogród ziołowy. Można także znaleźć ogród ozdobny, gdzie znajdziemy lokalnie występujące rośliny. Są one często pachnące i kolorowe tak, aby przyjemnie ozdabiały wnętrze naszego salonu po ścięciu i włożeniu do wazonu.

Podsumowanie

Jest dużo dużo możliwych aranżacji ogrodów. Tutaj przedstawiliśmy tylko część tych pomysłów i mamy nadzieję, że znajdziecie w nich inspirację.