Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Krzeszowice

Swetry w modzie damskiej - czy rzeczywiście wracają do łask?

Ubiór w okresie jesienno-zimowym dla wielu kobiet okazuje się dość problematyczną kwestią. Trudno jest zachować równowagę pomiędzy komfortem termicznym, a dobrym wyglądem. Jednym ze środków, które pozwalają rozwiązać tę kwestię, jest sweter damski. Jakie ma on właściwości estetyczne? Czym jest kardigan i jak można go wykorzystać? Czy można skomponować smart casualową stylizację z użyciem swetra damskiego?

Komfort termiczny, ale nie tylko: rola swetrów w modzie kobiecej

Podstawową funkcją swetra jest zapewnienie kobiecie ochrony przed zimnem. Posiada taką funkcjonalność, ponieważ wykonany jest z wełny lub grubszej i cięższej odmiany bawełny. Jak się jednak okazuje, damski sweter pozwala nie tylko chronić ciało przed utratą ciepła. W ostatnich latach ten element ubioru stał się coraz częściej używany w modnych stylizacjach. W tym aspekcie górują przede wszystkim swetry ściśle przylegające do ciała. Podkreślają one bowiem talię i dodają kobiecie dużo seksapilu.

Z drugiej strony swetry w modzie damskiej równie chętnie wykorzystywane są w nieco luźniejszych stylizacjach. Co ciekawe - nie tylko jesiennych czy zimowych, ale również tych z okresu wiosennego czy czasem nawet letniego. Wszystko bowiem zależy od rodzaju konkretnego swetra - może on być bowiem ażurowy i umożliwiać bardzo szybką regulację temperatury ciała nawet podczas najcieplejszych okresów w roku.

Wyjątkowy rodzaj swetra - kardigan: czym jest i do czego można go wykorzystać?

Od wielu lat rosnącą popularnością cieszą się kardigany dla kobiet. Stanowią one zmodyfikowaną wersję standardowego swetra. Posiadają bowiem rozcięcie z przodu - dzięki czemu możemy je założyć na siebie jak koszulę czy płaszcz. To rozwiązanie cechuje się bardzo dużą funkcjonalnością. Tradycyjne swetry musimy zakładać i ściągać przez głowę - co w niektórych okolicznościach wywiera bardzo niekorzystny wpływ na nasz wygląd, przede wszystkim pod kątem ułożenia włosów.

Kardigan posiada również tę wyjątkową właściwość, że jest niesamowicie uniwersalny. Mogłoby się wydawać, że rozpinany sweter nie ma możliwości wyjścia poza styl casual. Jak się jednak okazuje, że przy odpowiedniej wrażliwości estetycznej wykorzystanie go w nieco bardziej formalnych stylizacjach jest równie atrakcyjne. Nie mówimy tutaj oczywiście o strojach biznesowych, ale czymś bardziej przyziemnym. Mianowicie - smart casual. Jak można skomponować prostą, elegancką, ale jednocześnie sportową stylizację z wykorzystaniem kardiganu?

Kardigan w stylu smart casual - szyk i oryginalność

Właściwość estetyczna, która pozwala wykorzystać kardigan w stylizacjach smart casualowych, opiera się na jego podobieństwie do żakietu. Dzięki temu w odpowiedniej kompozycji ten specyficzny rodzaj swetra potrafi nadać kreacji bardziej oficjalny rys, a jednocześnie umożliwia zachowanie komfortu podczas codziennego użytkowania - co stanowi całą esencję stylu smart casual. Z czym możemy połączyć kardigan, aby utrzymać strój w tej właśnie konwencji?

Możliwości jest wiele, od najprostszych rozwiązań, jak bluzki na ramiączka, przez różnego rodzaju body, aż po stonowane koszule damskie. Musimy jedynie pamiętać o tym, aby krój kardiganu był dopasowany do kryteriów stylu smart casual. Nie możemy więc założyć dosłownie dowolnego swetra tego typu. Niemniej jednak zdecydowana większość kardiganów doskonale wpisuje się w opisaną wyżej konwencję. Dzięki temu podkreślisz swój kobiecy charakter, a jednocześnie pozwolisz sobie na odrobinę swobody.

Kompozycje w modzie damskiej z użyciem swetra: podsumowanie

Swetry damskie zdecydowanie wracają na szczyt modnych stylizacji. Bardzo ciekawą opcją w tym kontekście jest kardigan - który wbrew pozorom całkiem dobrze wygląda również w nieco bardziej oficjalnych kreacjach. Musimy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, jeśli chcemy zachować częściowo formalny wydźwięk tego stylu. Poza tym - ogranicza nas w zasadzie tylko nasza własna wyobraźnia.