Wbrew pozorom krzywe zęby nie stanowią jedynie problemu natury estetycznej. Nie można ignorować tego rodzaju wady zgryzu, bo nieleczona może prowadzić do nawracających bólów głowy, różnego rodzaju wad wymowy, a niekiedy nawet próchnicy. Należy pamiętać, że w okresie dorastania krzywe zęby mogą stanowić jeden z powodów zaniżenia samooceny u naszego nastolatka.

Problem ten może więc spotkać każdego i warto wiedzieć, co oznaczają krzywe zęby u dzieci oraz jakie są ich przyczyny i metody leczenia.

Krzywe zęby u dzieci - przyczyny i metody leczenia

  • przyczyny

Jakie są przyczyny krzywych zębów u małych dzieci? Od wielu lat za głównego winowajcę w tej materii nie uchodzi nic innego, jak… smoczek. I jest w tym wiele prawdy, bo jak już dawno udowodniono długotrwałe ssanie smoczka (ewentualnie kciuka) przez dziecko prowadzi właśnie do wykrzywienia zębów mlecznych. Dlatego jak wskazują specjaliści, ważna jest rezygnacja z tak szkodliwych nawyków do drugiego, maksymalnie trzeciego roku życia naszej pociechy.

Zdarza się niekiedy również, że krzywe zęby u niemowlaka pojawiają się samoistnie, nawet gdy ten nie ma zbyt wielkiego kontaktu ze wspomnianym smoczkiem, kciukiem lub innym czynnikiem mogącym przyczynić się do wykrzywienia zgryzu.

Natomiast najczęstszym powodem pojawienia się krzywych zębów stałych u dziecka jest wcześniejsza próchnica zębów mlecznych. W przypadkach zaawansowanego stanu próchniczego jedynym rozwiązaniem jest usunięcie (ekstrakcja) zęba. Temu z kolei towarzyszy przesunięcie się zębów graniczących z powstałą luką w uzębieniu, co w dalszej perspektywie prowadzi do tzw. skrócenia łuku zębowego. To zaś oznacza mniej miejsca dla wyrzynających się zębów stałych, które i tak z zasady są już większe od zębów mlecznych.

Kolejnym powodem krzywych zębów stałych może być przebyty przez dziecko uraz lub wypadek, jak chociażby wybicie lub ułamanie zębów mlecznych.

Krzywe zęby stałe mogą być także skutkiem nieusuwania się zębów mlecznych, które w danym momencie powinny być już usunięte. Takich przypadkach „niechciany” ząb mleczny blokuje miejsce, które powinien zająć ząb stały. To zaś prowadzi do jego zatrzymania lub wyrośnięcia nie zamiast mleczaka, a obok niego.

Wśród przyczyn krzywych zębów u dzieci wymienia się także efekty zdarzeń, które zachodzą już w życiu płodowym dziecka. To wówczas powstają w jego szczęce zawiązki zębów mlecznych i zębów stałych. Niekiedy zdarza się, że ulegają one przemieszczeniu, bądź powstanie ich zbyt wiele. Wada zgryzu u dziecka może też wynikać z powikłań w trakcie porodu oraz czynniki z okresu niemowlęcego: złe układanie niemowlaka do snu, nieprawidłowe karmienie piersią lub butelką, czy oddychanie przez usta.

Krzywe zęby mogą być również dziedziczne.

  • metody leczenia

Krzywe zęby u dzieci leczy się za pomocą aparatu ortodontycznego. W przypadku małych dzieci, posiadających jeszcze zęby mleczne, stosuje się aparat wyjmowany, czyli sprzęt, który można samodzielnie założyć oraz zdjąć. Skuteczność takiej formy leczenia jest uzależniona od nas samych, a mianowicie od systematycznego użytkowania aparatu. Dlatego ważnym jest, aby dziecko lubiło swój aparat ortodontyczny i bez problemu go nosiło. Zmusza do tego chociażby fakt, iż aparat musi być założony przez około szesnaście godzin dziennie – bez dobrego nastawienia małego pacjenta, terapia może być bardzo problematyczna. Pomóc w tym może odpowiednie podejście do sprawy, jak możliwość wyboru przez dziecko koloru i dodatków do aparatu, jego profilowanie wizualne pod danego pacjenta. Dziecko z o wiele większą sympatią będzie spoglądać na aparat, gdzie zobaczy ulubione zwierzątko, postać z bajki czy po prostu wybrane przez siebie kolory.

Przyczyny i metody leczenia krzywych ząbków u dzieci