Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Krzeszowice

W internecie pojawia się coraz więcej zapytań o możliwość postawienia domu bez pozwolenia. Właściciele działek są tym szczerze zainteresowani, ponieważ uzyskanie odpowiedniego zezwolenia wymaga sporo czasu, a często sam proces jego pozyskiwania znacząco wydłuża czas budowy. Można jednak pominąć ten etap, decydując się na inne rozwiązanie.

Obiekty wznoszone bez pozwolenia mają ściśle określone w prawie parametry, które muszą być przestrzegane - np. są to domy do 35 m2. Polskie prawo zakłada również możliwość stawiania bez specjalnego pozwolenia obiektów architektonicznych, czy też budynków gospodarczych. Jak wygląda kwestia wniesienia domu bez pozwolenia? Czy jest to w ogóle możliwe?

Małe domy bez pozwolenia - jest taka możliwość?

Tak! Istnieje taka możliwość, że po spełnieniu kilku warunków, możemy swobodnie wznieść budynek mieszkalny bez konieczności uzyskania specjalnego pozwolenia. Jego zdobycie zajmuje często wiele tygodni, w których właściciele działek tracą nie tylko czas, ale również sporo nerwów. Konieczność kompletowania wielu dokumentów i licznych wizyt w urzędach może jednak zostać ograniczona.

Możliwość stawiania całorocznych domów bez pozwolenia uzyskaliśmy, dzięki nowelizacji ustawy z 2015 roku. Jej zapisy umożliwiają wniesienie obiektu bez pozwolenia, z czego coraz chętniej korzystają Polacy. To doskonała okazja dla osób, które nie posiadają własnej działki lub odpowiednich funduszy na własne cztery kąty np. domu do 35 m2 wykonanego z materiałów prefabrykowanych.

Budowa bez pozwolenia - co warto wiedzieć?

Zanim przystąpimy do budowy domu bez pozwolenia, warto zagłębić się bardziej w zapisy nowelizacji ustawy, która daje nam taką możliwość. Dobrze jest być świadomym, jakie wymiary i rozwiązanie konstrukcyjne musi spełnić taki obiekt. Przez skomplikowany prawniczy język pomagają nam przejść pracownicy firmy zajmującej się produkcją domów modułowych.

Bez pozwolenia na budowę można wznieść następujące budynki:

  • dom bez pozwolenia na działce rolnej, który jest domem letniskowym,
  • garaż,
  • budynek gospodarczy.

Niestety nie ma możliwości budowania domów bez pozwolenia z poddaszem, ponieważ dom bez pozwolenia traktujemy jako budynek rekreacji. Taki modułowy dom musi spełnić kilka warunków, by mógł powstać bez pozwolenia:

  • musi być to obiekt wolnostojący,
  • maksymalna wysokość to parter,
  • powierzchnia domu do 35 m2,
  • jeden budynek przypada na 500 m2 działki.

Dom modułowy bez pozwolenia - gdzie go wznieść?

Polacy najchętniej decydują się na takie rozwiązanie na działkach oraz wsiach, które zlokalizowane są w pobliżu większych miejscowości. Takie obiekt stanowi doskonałe miejsce wypoczynku, gdzie można udać się na weekend lub krótkie wakacje.

Domy bez pozwolenia - czy to w ogóle możliwe?

Bez pozwolenia można również wznosić wiele obiektów, które znajdują się w otoczeniu domu. Mowa tutaj o oranżerii, ganku, altanie czy też garażu. Do tego rodzaju obiektów doskonale sprawdzą się obiekty modułowe, których elementy powstają w fabryce, a na placu budowy są jedynie montowane.

Zapisy znowelizowanej ustawy o Prawie Budowlanym umożliwiają również wznoszenie bez pozwolenia obiektów gospodarczych o powierzchni powyżej 50 m2. Jedynym warunkiem, który należy spełnić jest obecność innych budynków gospodarczych na tej działce.

Modułowe budynki bez pozwolenia cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Powstają w ten sposób niewielkie domy do 35 m2, elementy wyposażenia ogrodu, a także domki letniskowe nad jeziorem. Wszystko to wznoszone jest szybko i niskim kosztem, co przyciąga wielu chętnych.