Jak powinien działać profesjonalny system ATS?

System ATS to rozwiązanie, które jest coraz bardziej popularne w branży HR. Narzędzie usprawnia, a także ułatwia cały proces poszukiwania pracownika. Czym jest ATS? W jakich sektorach rynku sprawdzi się najlepiej? Co wyróżnia najlepsze platformy dostępne na rynku?

Co to jest ATS Recruitment System?

ATS jest systemem ułatwiającym rekrutację poprzez ujednolicenie poszczególnych elementów procesu czy wprowadzenie wielu złożonych etapów rekrutacji, dzięki którym szybko wytypujemy najlepszych kandydatów do pracy na danym stanowisku.

Oprogramowanie daje też użytkownikowi możliwość podsumowania całego procesu za pomocą odpowiednich statystyk. W bazie kandydatów rekruterzy mogą znaleźć wszystkie aplikacje, które wpłynęły do firmy, a następnie posegregować i wyselekcjonować te najlepsze.

Możliwe jest także uzyskanie informacji na temat skuteczności już zakończonych rekrutacji, na przykład publikacji na określonych portalach i konwersji, jaką udało się osiągnąć. ATS pozwala też uzyskać cenne dane, które na pewno będą przydatne w przyszłości, by jeszcze bardziej usprawnić proces. Można tu wskazać na przykład na system ATS od Elevato, który świetnie radzi sobie na wielu różnych polach eksploatacji.

Program ATS w procesie rekrutacji online

ATS może być wykorzystywany na wielu różnych polach. Taki system pozwala przejść przez praktycznie wszystkie etapy rekrutacji bez konieczności tworzenia kolejnych notatek, harmonogramów czy baz danych. We wszystkich tych elementach łatwo można się zgubić, dlatego czytelność, którą oferują platformy służące do rekrutacji, jest niezwykle cenioną funkcją. 

Kolejną zaletą jest możliwość wykorzystania poszczególnych narzędzi jako oprogramowania służącego do usprawnienia całego procesu, dzięki czemu staje się on bardziej efektywny. Na pewno docenimy też taki software, gdy będziemy chcieli usprawniać kolejne rekrutacje w naszej organizacji.

Oprogramowanie do rekrutacji w dużych firmach

Platforma ATS jest także przydatna w rekrutacjach w ogromnych przedsiębiorstwach zatrudniających setki i tysiące osób. Software rekrutacyjny umożliwia łatwiejsze przetwarzanie nawet dużych baz z setkami CV od kandydatów. 

Wystarczy kilka chwil, by zgromadzić podania o pracę w jednym miejscu, a następnie szybko je posegregować według wcześniej ustalonego klucza. Dzięki ATS możliwe jest także prowadzenie rekrutacji do różnych działów w tym samym czasie.

Systemy ATS w mikroprzedsiębiorstwach

Mogłoby się wydawać, że wielkie korporacje, w których przewija się mnóstwo osób to najlepsze miejsce dla oprogramowania ATS. Wbrew pozorom nieduże działalności gospodarcze także mogą skorzystać z takich narzędzi.

Takie podmioty gospodarcze zwykle nie mają wyspecjalizowanego działu HR. Chcąc uniknąć pomyłek i przeoczeń, pracownicy, którzy odpowiadają za nabór w firmie, mogą (a wręcz powinni) skorzystać właśnie z ATS. Dzięki temu niewielkim nakładem pracy, szybko zyskamy dostęp do najciekawszych ofert pracy dostępnych na rynku.

Działalność międzynarodowa a rekrutacja przez ATS

Kolejnym sektorem rynku, gdzie warto przetestować profesjonalny system rekrutacyjny, są firmy, które poszukują pracowników zza granicy. Na przykład specjalistów działających na rynku niemieckim, w sektorze maszyn przemysłowych, gdzie bardzo ważne jest branżowe słownictwo.

Dedykowane oprogramowanie ATS, po skonfigurowaniu odpowiednich filtrów, pozwoli nam szybko wyselekcjonować właśnie tych kandydatów, którzy dysponują taką wiedzą, co potwierdza ich ścieżka zawodowa, CV czy rekomendacje, jakie uzyskali od poprzednich przełożonych. To ogromna oszczędność czasu, jaki poświęcilibyśmy na samodzielnie przeczesywanie rynku pracy. Dział HR, który korzysta z ATS, nie musi tracić czasu na dogłębny research. Wystarczy tylko odpowiednio skonfigurować filtry i pozwolić oprogramowaniu rekrutacyjnemu działać.

Systemy rekrutacyjne ATS to bardzo wygodne narzędzia, które na pewno docenimy na wielu różnych polach eksploatacji. Przed wyborem odpowiedniego software’u upewnijmy się tylko, że narzędzie wspiera wszystkie główne bazy kandydatów w Polsce oraz że jest w pełni zgodne z RODO.