Polska i Wielka Brytania to kraje, pomiędzy którymi jest prowadzona intensywna wymiana przesyłek kurierskich. Stanowi to skutek popularnej przed laty emigracji zarobkowej. Faktem jest, że Wyspy Brytyjskie zajmują drugą pozycję pod względem liczby wysyłanych listów i trzecią, jeśli chodzi o paczki. Popularność nie oznacza jednak, że możesz w nich wysłać wszystko. Czego nie umieszczać w przesyłce?
Dlaczego przewozy kurierskie do Anglii są popularne?
Paczki i listy od stuleci są sposobem na wymianę informacji, rzeczy i utrzymywanie kontaktów z bliskimi. Wielka Brytania nie bez powodu stanowi jeden z najważniejszych kierunków, w jakich te przesyłki są ekspediowane. Już w czasie II wojny światowej wielu rodaków osiedliło się w tym kraju, a szczególnie intensywnie brytyjska Polonia rozrosła się w czasie emigracji zarobkowej. Obecnie do pracy na Wyspach wyjeżdża już znacznie mniej osób, jednak te, które już się tam zamieszkały, utrzymują kontakty z rodziną i przyjaciółmi pozostawionymi w Polsce.
Paczki Polska-Anglia są na to doskonałym sposobem. Dzięki nim można wysyłać rzeczy osobiste, pamiątki czy obdarowywać się prezentami z różnych ważnych okazji. Często też jest to sposób wsparcia bliskich, zwłaszcza jeśli ceny produktów znacznie się różnią w obu krajach. Paczka z Wielkiej Brytanii do Polski z pewnością jest miłym prezentem pod choinkę czy na urodziny. Można w niej też wysłać odzież, artykuły szkolne czy przybory kuchenne osobom, które mają niskie zarobki lub chwilowo pozostają bez pracy.
Czego nie może zawierać paczka z Wielkiej Brytanii do Polski?
Pomimo ogromnej popularności wymiany przesyłek pomiędzy tymi dwoma krajami, paczki Polska-Anglia nie mogą być ekspediowane bez żadnych ograniczeń ich zawartości. Przeszkodą są przepisy prawne, które uniemożliwiają wysyłkę niektórych produktów lub substancji. Kurier z Polski do Anglii nie ma obowiązku sprawdzenia paczki. Musisz jednak pamiętać, że po Brexicie przewozy kurierskie do Anglii przechodzą kontrolę celną.
Przepisy wyraźnie określają, jakich produktów i substancji nie można umieszczać w paczkach. Są to:
- materiały i substancje wybuchowe, łatwopalne, toksyczne, radioaktywne i inne zaliczane do niebezpiecznych,
- leki na receptę, z wyjątkiem tych spełniających wymogi określone przepisami oraz witamin i suplementów diety, opatrzonych odpowiednią dokumentacją, a także komponenty do produkcji leków,
- żywność – paczka z Wielkiej Brytanii do Polski i w drugą stronę nie powinna zawierać większości produktów spożywczych, z tym że w tej kategorii istnieje sporo wyjątków.
- produkty objęte akcyzą lub przewożone pod plombą celną,
- broń i amunicja,
- przedmioty o dużej wartości, dzieła sztuki i gotówka,
- towary podatne na psucie, o krótkim terminie ważności, wymagające kontrolowanej temperatury,
- narkotyki i środki psychotropowe,
- strunowe instrumenty muzyczne,
- szczątki ludzkie i organy,
- żywe rośliny, zwierzęta oraz ich wydzieliny.
Ile kosztuje wysłanie paczki do Anglii?
Wymienione powyżej przedmioty i substancje nie mogą zostać umieszczone w przesyłce kurierskiej. Niektóre z nich, takie jak np. leki na receptę czy żywość, są traktowane w szczególny sposób. W przypadku tych pierwszych przepisy dopuszczają wysłanie preparatu, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Co do żywności, to podstawowym ograniczeniem są tu wymogi sanitarne. Są one bardzo rygorystyczne i nie każda firma kurierska może je zapewnić.
Nie oznacza to jednak, że nie można wysłać znajomym na gwiazdkę paczki ze słodkimi ciasteczkami czy opakowania dobrej kawy. O tym, czy jest to możliwe oraz co możesz umieścić w paczce Polska-Anglia, decyduje konkretna firma kurierska. Cena paczki z Anglii do Polski i w drugą stronę zazwyczaj jest taka sama jak w przypadku wysyłki innych przedmiotów. Wyjątkiem są sytuacje, gdy przewozy kurierskie do Anglii są realizowane na specjalnych zasadach. Wówczas koszt może być wyższy. Przykładowe koszta wysyłki paczki znajdziesz na euro-paka.pl.