Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Krzeszowice

Bezpieczny Internet dla dzieci to sprawa podwójnie skomplikowana. Po pierwsze obowiązują ich te same zasady bezpieczeństwa, co dorosłych, jak np. odpowiednie zabezpieczenie sprzętu przez aktualne oprogramowanie antywirusowe. Po drugie – co może być znacznie trudniejsze – zachowania, którymi w przypadku dorosłych kieruje zdrowy rozsądek (np. niepodawanie obcym swoich danych), w przypadku dzieci muszą być jasno zdefiniowane i wyuczone przez ich rodziców.

 

Jak zapewnić dziecku bezpieczny Internet?

Część działań zapewniających dziecku cyfrowe bezpieczeństwo możesz podjąć samodzielnie. Będzie to choćby wspomniane już we wstępie zainstalowanie programów antywirusowych oraz ich regularna aktualizacja. Aktualizować należy także system operacyjny i przeglądarkę internetową, ponieważ ich producenci co rusz wypuszczają dodatki mające na celu poprawę bezpieczeństwa.

 

Czym jest bezpieczny Internet?

Dziecko też musi wiedzieć, czym jest bezpieczny Internet. O ile pierwszy krok możesz wykonać samodzielnie, o tyle nie wystarczy on do zapewnienia dziecku bezpieczeństwa. Uchroni je przed wirusami komputerowymi z sieci, ale nie zagwarantuje ochrony przed oszustami. Dziecko należy uwrażliwić na różnego rodzaju działania osób o złych intencjach. Nasza pociecha musi przede wszystkim zrozumieć, że budowana w sieci tożsamość niekoniecznie musi być autentyczna. Innymi słowy: nie każdy w Internecie jest tym, za kogo się podaje. Warto także zabronić dziecku spotykania się z osobami poznanymi w świecie wirtualnym.

Inna sprawa to oszuści finansowi, którzy od dziecka mogą chcieć wyciągnąć dane dotyczące naszego numeru konta, karty czy danych logowania. Stosują oni techniki zbliżone do prób naciągania dorosłych, jednak dzieci – ze względu na swą dziecięcą naiwność – są dla nich łatwiejszymi ofiarami. W związku z tym niezbędne jest wyjaśnienie dzieciom, że nie należy dzielić się w Internecie żadnymi wrażliwymi danymi – nie tylko swoimi, ale również rodziców.

 

Bezpieczny Internet to bezpieczne treści

Dzieci są naturalnie ciekawe świata. Także świata cyfrowego. On ma im wiele do zaoferowania, ale nie wszystkie treści cyfrowe są odpowiednie dla dzieci. Dlatego musimy zwracać uwagę na to, co nasze dziecko robi w Internecie. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie ma kontaktu z materiałami wulgarnymi, brutalnymi czy pornograficznymi, załóżmy na urządzeniu, z którego korzysta, blokadę rodzicielską, która pozwoli automatycznie filtrować i blokować niewłaściwe dla dziecka treści.

1000 Znaków do wykorzystania