MBP Krzeszowice: Kazbek i Elbrus - spotkanie górskie

Kazbek i Elbrus cała prawda o Kaukaskich Gigantach
Ewa Stachura & Nika Gomiashvili
Piątek, 1 lutego 2019 r., godz. 18:00 20:00
Czytelnia Biblioteki, Pl. Fr. Kulczyckiego 1
link do wydarzenia na fb :
facebook.com/events/520567128456330/
Info: Mountain Freaks - Mountain Travel & Adventure Agency, Trawers Krzeszowice tel. 533-991-020, MGBP Krzeszowice 112 282 15 13
Kazbek (5047 m) to trzecia co do wysokości, ale zdecydowanie najpopularniejsza, góra Gruzji. Elbrus (5642 m) to najwyższy szczyt Rosji i Kaukazu, a dla większości również najwyższy szczyt Europy i jeden ze szczytów Korony Ziemi. Obie góry są wulkanami. O obu mówi się, że nie są trudne. Obie za cel swoich wypraw obierają w ostatnich latach w szczególności Polacy. Obie zabrały życie wielu naszym rodakom. Kazbek przyciąga niezwykłą magią i tajemniczością, a Elbrus … no kto nie chciałby stanąć na dachu Europy?
Podczas tego spotkania dowiecie się jak zorganizować wyprawę na Kazbek i Elbrus tak, aby pozostała ona na zawsze najlepszą przygodą w waszym życiu. Dostaniecie konkretne rady: kiedy pojechać, jaki sprzęt zabrać, gdzie spać, jak wybrać dobre ubezpieczenie? Dowiecie się która droga jest najłatwiejsza, w których butach odmrozicie sobie nogi, gdzie można kupić gaz do kuchenek turystycznych i jak przekroczyć granicę Gruzji z Rosją. Współprowadzącym mojego pokazu będzie Nika Gomiashvili jeden z najbardziej znanych gruzińskich przewodników wysokogórskich. Nika zdradzi Wam czy można wciąż zachwycać się widokami ze szczytu Kazbeku jeśli było się tam już sto razy, a także doradzi Wam co zrobić, aby podczas wyprawy wysokogórskiej nie dostać choroby wysokościowej i poleci najlepsze gruzińskie lekarstwo na tą dolegliwość. Ale opowiemy Wam dużo więcej. Opowiemy Wam historie zabawne i również takie, które nie pozwolą Wam spokojnie spać w nocy. A wszystkie z Kazbekiem i Elbrusem w tle oczywiście.
Ewa Stachura o sobie:
Z wykształcenia jestem prawnikiem i menadżerem. Będąc na życiowym zakręcie, zdecydowałam się wyjechać w podróż dookoła świata. Kiedy przyjechałam do Gruzji i spojrzałam na Kazbek to poczułam to coś”. Poczułam, że znalazłam swoje miejsce na świecie. Od razu wiedziała, że to tutaj chcę mieć swój dom. Oczywiście dom z widokiem na Kazbek. Wiedziałam, że nic nie stanie mi na drodze, żeby spełnić to pragnienie. Musiałam tylko przekonać do tego pomysłu całą wioskę gruzińskich górali. Wszyscy mówili mi, że się nie uda. Udało się! Aktualnie mieszkam i pracuje w Kazbegi gruzińskiej wiosce położonej u stóp Kazbeku. Połączyłam pracę z pasją i wraz z gruzińskimi przyjaciółmi otworzyłam pierwszą profesjonalną agencję górską w Gruzji - Mountain Freaks Mountain Travel & Adventure Agency, która specjalizuje się w wyprawach na Kazbek i Elbrus. Przez ostatnie lata zorganizowałam na Kazbek i Elbrus ponad sto wypraw zakończonych sukcesem, a sama stanęłam do tej pory 14 razy na szczycie Kazbeku i 5 razy na szczycie Elbrusa.
Miejska Biblioteka publiczna w Krzeszowicach,
bibliotekakrzeszowice.pl/
bibliotekakrzeszowice.pl/index.php/851-kazbek-i-elbrus-spotkanie-gorskie
Ostatnie Artykuły

Rodzinna sobota w bibliotece w Krzeszowicach ma pachnieć książkami i rozmową

Peru w krzeszowickiej bibliotece - wieczór, który przeniesie prosto do Ameryki Południowej

Krzeszowice otwierają konsultacje nad statutami sołectw i osiedli

W Krzeszowicach biblioteka szykuje kwietniowe seanse filmowe

Rolnicy spotkają się w Krzeszowicach na szkoleniu o klimacie i dopłatach

Pułapka pod mostem zakończyła się pobiciem 16-latka i trzema zatrzymaniami

Żbik zostanie bez wody po awarii na sieci wodociągowej

Policjanci weszli do szkoły z ostrzeżeniem o stadionowej agresji

Wiatrówka na ulicy i narkotyki w kieszeni - 22-latek wpadł w Krzeszowicach

Psychologiczny labirynt z Londynu - ta książka wciąga w cudzą tożsamość

Na rynku w Krzeszowicach słodycze, kawa i herbata zamienią się w pomoc

Wiosenna zbiórka zabierze elektrośmieci z domów i osiedli w Krzeszowicach

Policjanci z Zabierzowa pokazali uczniom, jak łatwo sieć zamienia się w pułapkę

Awaria w Miękini wymusza pilną wymianę sieci i kilkugodzinną przerwę w dostawie wody
Przydatne dane teleadresowe
- Jak zaplanować wycieczkę po Dolinkach Podkrakowskich?
- Wspólnie odkryjmy Pałac Potockich w Krzeszowicach!
- Co się stało w Krzeszowicach, czyli wszystko o katastrofie z 1934 roku
- Poznaj urokliwe Dolinki Krakowskie w okolicach Krzeszowic, o których mało kto wie
- Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowicach im. Kazimierza Wyki - kontakt, godziny, informacje
- Komisariat Policji w Krzeszowicach - kontakt, godziny, informacje
