Stany zapalne skóry wywołują wyjątkowy dyskomfort. Skóra nie tylko może piec i się łuszczyć, ale również staje się bardziej zaczerwieniona. Zdecydowanie pogarsza się jej wygląd, dlatego ważne jest natychmiastowe zwalczanie już pierwszych symptomów. Co to jest ŁZS?

 

ŁZS, czyli czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

ŁZS jest zamiennie nazywane wypryskiem łojotokowym. Jest to choroba skóry o charakterze nawracającym. Do łojotokowego zapalenia skóry dochodzi za sprawą powstania stanu zapalnego w wyniku którego skóra nadmiernie się łuszczy. Przyczyny powstawania tej choroby mogą być dwojakie. Po pierwsze może być spowodowana poprzez nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Drugą przyczyną jest nieprawidłowy skład łoju produkowanego przez gruczoły. Często występowanie choroby zauważa się u pacjentów z obniżoną odpornością lub też zażywających konkretne rodzaje leków.

 

ŁZS – objawy

W zależności od organizmu - charakterystycznych przypadłości i zażywanych leków, przebieg ŁZS może być różny. Pierwszym oczywistym objawem jest nadmierna produkcja łoju. Stopniowo pojawiają się inne objawy takie, jak zmiany rumieniowe, a z czasem również dochodzi do powstawania wysięków. W efekcie pojawia się nieprzyjemne i dokuczliwe uczucie pieczenie skóry.

 

W jaki sposób leczyć ŁZS?

ŁZS to choroba wymagająca regularnych wizyt w gabinecie dermatologa. Jednym z powodów jest fakt, że choroba może mieć różny przebieg, natomiast z drugiej strony jest to choroba, która ma tendencje do nawrotów. Absolutną podstawą jest odpowiednia higiena skóry twarzy, ale też stosowanie specjalistycznych preparatów przeznaczonych do skóry łojotokowej. Nie tylko pozwalają one zapobiegać powstawaniu podrażnień, ale też redukują podrażnienia i ograniczają namnażanie się bakterii. Skóra staje się nie tylko odpowiednio oczyszczona, ale też nawilżona. Istotną elementem działania preparatów przeznaczonych do skóry dotkniętej objawami ŁZS jest zmniejszenie świądu. Ponadto dużą rolę w przebiegu chory ma działanie przeciwzapalne, które zapobiega rozwojowi choroby. Stosowanie specjalistycznych preparatów to postępowanie dwutorowe. Z jednej strony odpowiada za poprawę wyglądu skóry, natomiast z drugiej przywraca uczucie komfortu.