Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Krzeszowice

19 października, w piątek o godz. 19.00 zapraszamy do Galerii w Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach na wernisaż wystawy Artyści Krzeszowic dla Niepodległej

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprosiliśmy twórców mieszkających i tworzących w Krzeszowicach i w naszej gminie do udziału w zbiorowej wystawie upamiętniającej tę ważną rocznicę. Wystawa jest jednym z głównych punktów tegorocznych obchodów Święta Niepodległości i będzie towarzyszyła corocznemu wieczorowi pieśni patriotycznych w Galerii, na który tradycyjnie zapraszamy w niedzielę 11 listopada.

Inspiracją do wykonania prac miał być odnaleziony przez nas afisz z 1918 roku, zapowiadający uroczystości w Krzeszowicach sprzed stu lat, na którym czytamy wciąż aktualne przesłanie: To, o czem śnili i marzyli pradziadowie i ojcowie nasi, to, o co walczyli i Kościuszko i legiony Dąbrowskiego i powstańcy nasi, to w oczach naszych się spełnia: oto powstaje z wiekowego letargu, wolna, niepodległa, zjednoczona ze wszystkich ziem polskich Ojczyzna nasza!

Jak nasza niepodległa ojczyzna widziana jest przez artystów? W jaki sposób refleksje na temat wolnej Polski przekładają się na język sztuki? Czy wyrażanie swojego patriotyzmu musi być koniecznie jednoznaczne, optymistyczne i czytelne? Na te pytania znajdziemy odpowiedź na wystawie, w której udział biorą: Artur Blusiewicz, Barbara Dec, Marita Benke-Gajda, Marcin Kołpanowicz, Maria Bieńkowska-Kopczyńska, Marta Makarczuk, Zofia Siek-Mlicka, Irena Podolak, Anna Praxmayer, Agnieszka Praxmayer, Anna Siek. Zobaczyć będzie można także fragment pomnika J.Piłsudskiego zaprojektowanego przez Mariana Konarskiego w roku 1936.

Wystawa czynna do 30 listopada 2018.

Podczas wernisażu odbędzie się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego Krzeszowice na mapie niepodległości.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.