Wiele osób pracujących za granicami Polski, ma możliwość odbioru należnych im pieniędzy. Kwota zależna jest od rodzaju dochodów, czasu pracy oraz kraj, w jakim zarabiali. W celu jak najszybszego odzyskania pieniędzy, potrzebna jest stosowna dokumentacja, bez której wszystko może się znacznie wydłużyć.

 

Zwrot podatku z zagranicy - jakie dokumenty są potrzebne?

To przede wszystkim papiery pobrane do pracodawcy zagranicznego, na których znajdą się takie informacje, jak wysokość dochodu oraz kwota przeznaczona na podatek, numer zagranicznego ubezpieczenia socjalnego, wyciąg z zarobków z ostatniego miesiąca lub tygodnia, tzw. payslipy w Wielkiej Brytanii, karta podatkowa przesłana z zagranicy, dane adresowe firmy zagranicznej, no i oczywiście skan dowodu i paszportu. Taki komplet dokumentów gwarantuje szybszy zwrot podatku z zagranicy.

 

Jeśli nie masz stosownej dokumentacji, możesz zwrócić się do firmy zagranicznej o jej przesłanie (jest to obowiązkiem pracodawcy).

O czym jeszcze warto pamiętać? W niektórych krajach możesz ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy nawet za pracę wykonaną do 5 lat wstecz, a nie tylko za rok ubiegły. W celu zorientowania się, jak sytuacja się przedstawia w różnych państwach, poprzeglądaj różne strony internetowe, traktujące szczegółowo o tym zagadnieniu lub zapytaj w zagranicznym urzędzie skarbowym.

 

Kwestie formalne…

Masz już wszystkie potrzebne dokumenty? To dobrze! Teraz musisz to wszystko sformalizować, czyli wypełnić stosowne wnioski. Gdzie ich szukać? Najlepiej w zagranicznym urzędzie skarbowym. Niektórzy pobierają je przez strony internetowe urzędów, z zakładki dotyczącej emigrantów. Kolejnym krokiem finalizującym twoje starania o podatek z zagranicy będzie złożenie dokumentu w zagranicznym urzędzie skarbowym.

 

W końcu dostajesz upragnione pieniądze…

Ile czasu będziesz oczekiwać na zwrot podatku z zagranicy? Zależnie od urzędu skarbowego działającego w danym kraju. Generalnie cała procedura zamyka się w czasie ok. 3-5 miesiąca, czyli nie tak długo, jak niektórym się wydaje. Niestety, musisz też wiedzieć, że pieniążki nie zostaną przelane na konto polskie, ale czekiem lub na konto walutowe, zależnie do tego, czym aktualnie dysponujesz.