Dyskusyjny Klub Filmowy - AIDA - 24 marca, godz. 18.00

W piątek, 24 marca, o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Siódmy Kontynent". Tym razem wspólnie obejrzymy film "Aida" w reżyserii Jasmili Žbanić.

Film opowiada o momencie wkroczenia do bośniackiej Srebrenicy oddziałów wojsk serbskich. Aida (wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.

W 2021 roku film zdobył nominację m. in. do Oscara za najlepszy film międzynarodowy, oraz do nagrody BAFTA w kategoriach najlepszy reżyser oraz film nieanglojęzyczny.

Dyskusję po filmie poprowadzi Urszula Honek.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Galeria

  • Click to enlarge image AIDA - DKF.jpg
  •  
Galeria zdjęć poniżej:
https://ckiskrzeszowice.pl/kultura/item/671-dyskusyjny-klub-filmowy-aida-24-marca-godz-18-00#sigProId5a1484617c