Jak sprzątać w domu, aby usunąć alergeny?

Alergie są prawdziwą plagą naszych czasów, dopadającą w równym stopniu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jeśli alergia jest pokarmowa, zwykle problemu pozbędziemy się poprzez unikanie produktów, które nas uczulają. Jeśli jednak mamy alergię na kurz, roztocza czy pyłki, musimy włożyć więcej wysiłku we własne, dobre samopoczucie.

Dom, w którym mieszkają alergicy, musi być często i regularnie sprzątany. Nie można sobie pozwolić na długie przerwy w codziennych porządkach, gdyż rosnąca warstwa kurzu jest silnym alergenem. Co więcej, jest również świetną pożywką dla rozwoju roztoczy, na które wiele osób jest uczulonych. Jak sprzątać dom, aby usunąć z niego alergeny i mieć pewność, że nasze wnętrze jest bezpieczne? Zacznijmy od inwestycji w dobry odkurzacz.

Regularne odkurzanie wszystkich powierzchni

W domu, w którym mieszkają alergicy, powinny być jak najmniej kurzu, pyłów i innych zanieczyszczeń, które są pożywką dla roztoczy, pleśni czy grzybów. Odkurzajmy więc regularnie, usuwając zabrudzenia nie tylko ze środka pomieszczenia, ale również ze wszystkich zakamarków. Do codziennego sprzątania warto wybrać solidny odkurzacz z dużą mocą ssania, wyposażony w szereg dodatkowych akcesoriów. Strona https://www.ranking-odkurzacz.pl/ przedstawia sporo wartych uwagi modeli. Przyda się dobrej jakości turboszczotka, która dobrze usuwa brud z podłóg i dywanów. Nie zapominajmy również o dodatkowych końcówkach, usuwających kurz spod łóżek, szaf, z zakamarków kaloryferów i innych trudno dostępnych miejsc.

Odkurzacz dla alergika powinien być również wyposażony w skuteczny filtr. Najlepiej wybierać urządzenia posiadające filtry HEPA, które są wysoko skuteczne, pochłaniają nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Co więcej, usuwają kurz i roztocza nie tylko z podłogi, ale również z powietrza, pozostawiając wnętrze czyste i wolne od alergenów. Po odkurzeniu podłogi przyda się również umycie jej na mokro. W tej kwestii dobre będą odkurzacze wyposażone w specjalne końcówki mopujące, które szybko umyją każdą powierzchnię.

Regularne wietrzenie i oczyszczacz powietrza

Alergicy powinni dbać o to, by systematycznie wietrzyć swoje wnętrza, dbając o wymianę powietrza. Dobrą inwestycją może być również oczyszczacz powietrza ze skutecznymi filtrami, które pochłaniają zanieczyszczenia, a wypuszczają do pomieszczenia powietrze wolne od alergenów. W domu alergika dobrze jest też zachować minimalizm w wystroju – unikajmy bibelotów, akcesoriów, które są niepraktyczne i tylko zbierają kurz. Wybierając tkaniny – poduszki dekoracyjne, narzuty czy inne materiałowe dodatki, decydujmy się na takie, które szybko i bezproblemowo można wyprać.