Pierwsza wizyta u dentysty. Kiedy odwiedzić gabinet stomatologiczny z dzieckiem? 

Nie ulega wątpliwości, że o zęby należy dbać od najmłodszych lat. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci, których ząbki są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. Dbanie o dziecięce zęby nie polega jednak wyłącznie na wdrożeniu nawyku regularnego ich mycia, ale także na systematycznych wizytach w gabinecie. Pierwsza z nich powinna odbyć się w określonym czasie, zalecanym przez stomatologów dziecięcych. Sprawdźmy, kiedy należy po raz pierwszy pojawić się w gabinecie z dzieckiem i dlaczego jest to takie ważne. Odpowiedź zaskoczy niejednego rodzica!

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym – na kiedy ją zaplanować?

Wiele osób sądzi, że do dentysty należy udać się, kiedy coś niedobrego dzieje się z zębami – pojawia się ból, próchnica lub inne problemy. Moment, kiedy to negatywne odczucia zmuszają nas do wizyty w gabinecie to zwykle za późno! Oznacza to bowiem, że problem jest już w zaawansowanym stadium, a jego usunięcie będzie wiązało się ze sporym kosztem i nie zawsze przyniesie oczekiwane efekty. O zęby należy dbać każdego dnia, a dentystę odwiedzać regularnie, gdyż tylko specjalista jest w stanie utwierdzić nas w przekonaniu, że wszystko jest w porządku.

Regularne wizyty stomatologiczne mają szczególne znaczenie w przypadku dzieci, których zęby dopiero się rozwijają. Ogromne znaczenie ma także czas, w którym po raz pierwszy pojawimy się w gabinecie. Wielu rodziców pierwszą wizytę swojej pociechy planuje w okolicach 18. miesiąca życia. Jest to bowiem czas, kiedy ząbki mleczne są już wyrżnięte. Każdy dziecięcy dentysta w Krakowie, zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, powie jednak, że jest to zbyt późno. Optymalnym czasem na pierwszą wizytę jest bowiem chwila, w której pojawił się pierwszy ząbek, a więc okolice 6. miesiąca życia. Dlaczego tak wcześnie?

dentysta dla dziecka

Dlaczego warto pojawić się u dentysty z pierwszym ząbkiem?

Dbanie o zdrowie zębów dziecka rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszego mleczaka. Wiążą się z tym zmiany w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, konieczność doboru odpowiedniej pasty i szczoteczki, a także wiedza, jak prawidłowo myć pierwsze dziecięce ząbki. Odpowiedzi na wszystkie te pytania należy szukać u specjalisty – dentysta w Krakowie specjalizujący się w stomatologii dziecięcej nie tylko dokładnie obejrzy ząbki i dziąsła dziecka, ale także powie, w jaki sposób my, jako rodzice, powinniśmy o nie dbać każdego dnia.

W chwili, kiedy u dziecka pojawi się pierwszy ząb mleczny, standardowe przemywanie dziąseł gazikiem zwilżonym wodą lub naparem z rumianku traci rację bytu. Podczas pierwszej wizyty w gabinecie dentysta w Krakowie podpowie, jak prawidłowo dobrać środki do higieny jamy ustnej, jak często i jaką techniką myć zęby oraz jak często pojawiać się na kolejnych przeglądach. Wraz z pierwszą wizytą, dbanie o dziecięce zęby się nie kończy. Aby ząbki dziecka rozwijały się prawidłowo, dentystę należy odwiedzać regularnie – najlepiej robić to co ok. 6 miesięcy.

Partnerem artykułu jest DentoCentrum – Twój sprawdzony dentysta Kraków.