Wszystko co musisz wiedzieć o rekuperacji!Nie da się ukryć, że wentylacja naturalna, zwana też grawitacyjną, nie jest wystarczająca w wielu różnych sytuacjach. Jej działanie jest możliwe tylko w określonych warunkach, natomiast jej użytkownik nie ma na to prawie żadnego wpływu. W związku z tym, osoby, które chcą zatroszczyć się o powietrze w swoim domu, mogą zdecydować się na inne systemy wentylacyjne, takie jak rekuperacja. Czym ona jest i dlaczego w większości wypadków poradzi sobie zdecydowanie lepiej, niż wentylacja naturalna.

Wentylacja w budynkach – jakość powietrza ma znaczenie!

Na samym początku należy powiedzieć, że wentylacja w budynkach ma ogromne znaczenie, nawet jeśli nie myślimy o tym na co dzień. Dobra jakość powietrza jest bardzo istotna dla stanu budynku, w którym mieszkamy, oraz dla naszego zdrowia i samopoczucia. Musimy pamiętać o tym, że chociażby zbyt wilgotne powietrze może być fatalne w skutkach i sprowadzić na nasze ściany zarodniki pleśni, których nie będzie zbyt łatwo się pozbyć. Warto pomyśleć o tym wcześniej, gdyż jest to problem, którego może nie rozwiązać nawet generalny remont.

Rekuperacja zamiast wentylacji naturalnej?

W większości domów i innych budynków cały czas możemy spotkać system wentylacji naturalnej, który jest niezwykle prosty w działaniu i niedrogi, jednak na tym właściwie kończą się jego zalety. Żeby wentylacja grawitacyjna działała odpowiednio, konieczne są właściwe warunki panujące na dworze, oraz w naszym domu. Nie jest ona też zbyt wydajna, zwłaszcza jeśli porównamy ją z wentylacją mechaniczną.

W przypadku rekuperacji nawiewanie i wywiewanie powietrza odbywa się w sposób mechaniczny. Oznacza to, że w systemie znajdziemy odpowiednie urządzenia, takie jak wyrzutnie i czerpnie, które nad tym czuwają. Daje nam to kontrolę nad powietrzem w naszym domu i zapewnia jego odpowiednią jakość w każdych warunkach.

Czy rekuperacja się opłaca?

Jeśli ktoś zastanawia się, czy rekuperacja się opłaca, odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – zdecydowanie tak, zarówno pod względem finansowym, jak i jakości powietrza. Dlaczego, skoro wentylacja naturalna może działać bez użycia prądu?

Jedną z cech rekuperacji jest odzysk ciepła, który pozwala jej na odzyskanie części energii z uprzednio nagrzanego powietrza. Tym samym, nawet jeśli rekuperacja będzie pobierała nieco prądu, pozwoli nam znacznie zmniejszyć wydatki, jakie ponosimy na ogrzewanie. W przypadku wentylacji naturalnej każde otwarcie okna kończy się utratą części ciepła z pomieszczenia, co wymusza na nas konieczność jego ponownego nagrzania. W przypadku rekuperacji w domu ten problem nie występuje, co czyni z niej nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne rozwiązanie.