Zastanawiasz się jak spakować przedmioty o nieregularnych kształtach? Nie wiesz jak prawidłowo zabezpieczyć delikatne naczynia i szklane wazony na czas wysyłki? Szukasz sposobu na spakowanie rzeczy wykonanych z papieru? Przygotowywanie przesyłek wydaje się dość łatwą czynnością, ale jak widać w trakcie pakowania mogą pojawić się pewne wątpliwości. Podpowiemy Ci jak przygotować przesyłkę, by prawidłowo zabezpieczyć każdy rodzaj zawartości.
1. Rzeczy wykonane z papieru
Chcesz wysłać bliskim spersonalizowany prezent np. kalendarz ze zdjęciami lub wspólną fotografię w dużym formacie? To doskonały pomysł, ale takie podarunki z pewnością nastręczą wielu kłopotów w trakcie pakowania. Papier może przecież łatwo ulec uszkodzeniu w trakcie transportu. Wystarczy chwila nieostrożności, a w mgnieniu oka pojawiają się na nim zagięcia, a nawet przedarcia. Plakaty, kalendarze, szkice lub zdjęcia w dużym formacie należy umieścić więc w specjalnej tubie kartonowej. Wystarczy złożyć wszystkie papierowe przedmioty w rulon, a potem włożyć je do tuby i nałożyć zatyczki. Na stronie sklepu Kartony24 dostępne są tuby kartonowe w różnych rozmiarach, więc z łatwością znajdziesz odpowiednie opakowanie na rzeczy w wybranym formacie. Dokumenty dołączane do paczki np. gwarancje, paragony, faktury i instrukcje dobrze jest umieścić wraz z listem przewozowym w przezroczystej kopercie kurierskiej, która ochroni papier przed wilgocią i zagnieceniami.
2. Kruche przedmioty
Szklane figurki i naczynia należy wysyłać w kartonach. Trzeba jednak zadbać o zakup pudełka w odpowiednim rozmiarze. Jeśli będzie zbyt małe, kartonowe ścianki mogą zostać uszkodzone przez zawartość. W trakcie wyboru kartonu należy także wziąć pod uwagę sposób wysyłki. Jeśli decydujesz się na paczkomaty, sprawdź czy opakowanie będzie pasować do skrytek. Możesz zakupić też w Internecie specjalne kartony do paczkomatów, dzięki czemu zaoszczędzisz czas przeznaczony na poszukiwanie odpowiednich opakowań. Wszystkie kruche przedmioty przed włożeniem do kartonu należy starannie zabezpieczyć folią bąbelkową. Jeśli w jednym opakowaniu znajdzie się kilka takich rzeczy, można dodatkowo oddzielić je od siebie kawałkami tektury. Pamiętaj, ze zawartość nie powinna stykać się z bokami kartonu ani z pozostałymi rzeczami znajdującymi się w pudełku. Na końcu całą wolną przestrzeń zabezpiecz wypełniaczami np. papierem lub skropakiem. Teraz wystarczy już zakleić pudełko wytrzymałą taśmą pakową i zaadresować przesyłkę.
3. Sprzęty elektroniczne
W trakcie pakowania sprzętów elektronicznych trzeba wykazać się szczególną starannością. Na początku wyłącz urządzenie, a potem wyjmij z niego wszelkie przenośne elementy np. pamięć USB i płyty. Zwiń kable i zabezpiecz je, by nie splątały się w pudełku. Jeśli wysyłasz do reklamacji drukarkę, pamiętaj o wyjęciu tonerów z urządzenia, a potem umieść je w torebce foliowej. Sprzęty także należy owinąć kilkoma warstwami folii bąbelkowej, a potem włożyć je do pudełka, w którym muszą znaleźć się także wypełniacze.
4. Drobiazgi
Czasami najwięcej trudności w trakcie pakowania mogą sprawiać przedmioty o niewielkich rozmiarach np. biżuteria czy drobne części do różnego rodzaju urządzeń. Takie rzeczy należy umieszczać w kopertach bąbelkowych. Jeśli jednak małe przedmioty mają zostać dołączone do większej przesyłki, włóż je w woreczki strunowe. Dzięki temu nie rozsypią się w pudełku i nie uszkodzą pozostałej zawartości opakowania.
5. Ciężkie przedmioty
Standardowe kartony wysyłkowe wykonane są zazwyczaj z tektury trzywarstwowej, ale jeżeli pakujesz bardzo ciężkie przedmioty, wybierz pudełko z tektury pięciowarstwowej. Jest znacznie bardziej wytrzymałe, więc nawet bardzo masywne rzeczy będą w nim należycie zabezpieczone. Należy także sprawdzić rodzaj fali tektury. Pudełko o fali BC będzie najbardziej wytrzymałe. Pamiętaj, by do zaklejania przesyłki z ciężką zawartością używać taśm pakowych najwyższej jakości, które będą wystarczająco odporne na nacisk.
Pakowanie przedmiotów nie zawsze okazuje się łatwą i nieskomplikowaną czynnością. Jeżeli jednak zgromadzisz odpowiednie akcesoria i zastosujesz prawidłową technikę pakowania, zabezpieczenie nawet najbardziej nietypowych przedmiotów okaże się znacznie łatwiejsze.