Starcie dziejów - drewno kontra cegła

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że kiedyś niemal wszystko budowano z drewna. Z wielu powodów materiał ten został jednak wyparty przez cegłę i beton - czy słusznie? Jak twierdzą niektórzy: nie do końca. Jedną z tych osób jest Pan Przemysław Balcewicz, dyrektor Eko Architektury, czyli jednej z czołowych firm produkujących domki z drewna. Pan Przemysław zgodził się podzielić z nami swoją wiedzą na temat drewnianych konstrukcji i rozjaśnić nieco kwestię wielkiego konfliktu między drewnem, a cegłą.

Panie Przemysławie - jak Pan wyjaśni różnicę pomiędzy drewnianym budownictwem kiedyś, a dziś?

Ten dysonans pomiędzy starodawną architekturą drewnianą, a dzisiejszym budownictwem najlepiej będzie wytłumaczyć w dwóch słowach: doświadczenie i wiedza. Kilkaset lat temu ludzkość, mimo długiego stażu, nie dysponowała zbyt szeroką wiedzą na temat tego jak i z czego budować, aby konstrukcja przetrwała wiele lat. Wiedzieli w zasadzie tylko jak postawić budowlę, która nie zawali się zaraz po ukończeniu pracy.

Dzisiaj jednak mamy tę przewagę, że dzięki doświadczeniu i postępowi technicznemu wiemy o wiele, wiele więcej. Przykładowo:

  • Wiemy, że do budowy domu najlepsze jest drewno sosnowe i jodłowe z północnego regionu. Kiedyś ludziom nie przyszło by to nawet do głowy.
  • Wiemy, że budowla musi być zaprojektowana tak, aby woda swobodnie spływała na podłoże. Muszą zostać pozostawione odpowiednie przestrzenie w konstrukcji, ponieważ drewno zmienia swoją objętość w zależności od temperatury - kiedyś nikt nie miał o tym pojęcia.
  • W końcu - wiemy, jak duże znaczenie ma odpowiednia impregnacja. Kiedyś ludzie dysponowali bardzo ograniczonymi środkami, jak tłuszcz czy łój - i to nimi konserwowano konstrukcje. Dzisiaj dysponujemy narzędziami, które pozwalają robić to o wiele skuteczniej.

Rozumiem więc, że dzisiaj drewniane domki całoroczne są w stanie dorównać tym murowanym?

Jak najbardziej. Powiem nawet więcej - pod wieloma kwestiami również je przewyższają. Weźmy chociażby na przykład wpływ na zdrowie. W budynkach murowanych osadza się mnóstwo kurzu. Ponadto - są one bardzo kosztowne w ogrzewaniu. Bardzo często pojawiają się w ich przypadku ze zbyt dużym zawilgoceniem. Dla alergika czy osoby z astmą mieszkanie w ceglanej budowli jest istnym koszmarem.

Drewniane domki całoroczne z kolei są całkowicie pozbawione tego rodzaju problemów. Właściwości elektrostatyczne drewna uniemożliwiają osadzanie się kurzu wewnątrz. Ocieplony domek całoroczny jest dużo tańszy w ogrzewaniu. Idąc dalej - budowla praktycznie samoistnie reguluje poziom wilgotności. Co więcej, drewno zawiera olejki eteryczne, które wywierają pozytywny wpływ na układ nerwowy i oddechowy, a naturalny kolor drewna wpływa kojąco na ludzką psychikę.

Brzmi fantastycznie - budowa jednak musi trwać wieki! Kiedy będę mógł się wprowadzić?

Tutaj muszę się nie zgodzić i szybko sprostować. Budowa całorocznego domku drewnianego jest bowiem co najmniej dwukrotnie krótsza niż ma to miejsce w przypadku budynków murowanych! Uwzględniając kwestie formalne - jak wycena, indywidualne ustalenia z klientem odnośnie projektu i wykonanie go, od momentu wpłacenia zaliczki będzie musiał Pan poczekać około trzech lub czterech miesięcy - i można się wprowadzać!

Może zaciekawi Pana również fakt, iż musiałby Pan wybudować dom samodzielnie. Jednak bez obaw - przed dostarczeniem elementów konstrukcji klientowi oznaczamy je wszystkie i tworzymy kompleksową, szczegółową instrukcję budowy. To wygląda jak klocki LEGO w wersji dla dorosłych - mówię Panu, świetna zabawa!

Nasze domki dostępne są również we Francji:

Chalet PRO

187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE

tel. 04 85 44 00 20

https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons