Kominki domowe stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem i coraz częściej możemy je spotkać w naszych domostwach. Nic dziwnego, gdyż takie rozwiązanie to komfort jak i praktyczne wsparcie naszego aktualnego ogrzewania. Wybór kominka domowego wiąże się nieraz jednak z dylematem odpowiedniego wyboru wkładu kominkowego. Czym się on charakteryzuje i jak wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie?

Czym jest wkład kominkowy?

Wkład kominkowy zbudowany jest najczęściej ze stali lub żeliwa. Jest to palenisko, które skutecznie się nagrzewa i przekazuje ciepło do obiegu. Wkład kominkowy musi być przede wszystkim trwały i odporny na wysokie działanie temperatur nawet przez wiele godzin. Poza tym musi wykazywać odpowiednie właściwości przy szybkiej zmianie temperatur. Nie może być podatny na korozję i musi bardzo dobrze akumulować ciepło. Tylko wtedy będzie dla nas najbardziej funkcjonalny. Jakie więc rozróżniamy rodzaje wkładów kominkowych i na co zwrócić szczególną uwagę wybierając odpowiednie rozwiązanie?

Rodzaje wkładów kominkowych

Wkłady kominkowe dzielimy przede wszystkim na stalowe i żeliwne. Obydwie opcje mają swoje wady i zalety i przeznaczone są dla zdecydowanych odbiorców. Jeżeli posiadamy bardziej nowoczesną aranżację, zależy nam na prostej budowie i lekkości całego schematu - wówczas najlepiej sprawdzi się wkład stalowy. Jest on nieco droższy od żeliwnego, jest jednak znacznie bardziej estetyczny. Nie akumulują ciepła tak dobrze jak wkładu żeliwne, dlatego dodatkowo wyłożone są odpowiednimi materiałami akumulacyjnymi. Poza tym wyposażone są w liczne udogodnienia, które wspomagają proces spalania drewna w palenisku.

Jeżeli natomiast zależy Ci maksymalnie na efektywności ogrzewania Twojego kominka domowego - wówczas najlepiej sprawdzi się wkład żeliwny. Jest cięższy i bardziej mosiężny od poprzednika, lecz posiada znacznie lepsze właściwości grzewcze. Jest również tańszy, dzięki czemu wydasz mniej przy zakupie. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Sprawdź te kominki we Wrocławiu https://www.komineczki.com.pl/

Podstawowe parametry wkładu kominkowego

Jeżeli decydujemy się na wkład kominkowy to przede wszystkim musimy przemyśleć jego główne parametry. Pierwszym jest oczywiście jego moc. Od jego odpowiedniego dopasowania zależy jego efektywność. Zbyt wysoka moc grzewcza będzie skutecznie prowadziła do przegrzewania się kominka, przez co może znacznie skrócić się jego żywotność i produkowane będzie znacznie więcej zanieczyszczeń, co również wpłynie na działanie kominka. Zbyt niska natomiast będzie generowała za mało ciepła, co nie będzie z pewnością dla nas zadowalające. Obliczając szacunkową moc grzewczą kominka przyjmuje się, że dla skutecznego ogrzania 1m2 pomieszczenia o wysokości 2,5m potrzeba przynajmniej 0.08 kW w domach zaizolowanych według obecnych standardów, a 0,14 w przypadku starych przepisów. Decydując się na konkretne rozwiązanie warto jednak wszelkie obliczenia pozostawić wykwalifikowanym specjalistom, gdyż dokładna wartość zależy od wielu czynników, takich jak liczba przeszkleń, wysokość na której znajduje się mieszkanie czy sam styl budowy domu.

 Czym charakteryzuje się wkład kominkowy