W chwil, kiedy właśnie kończymy szkołę średnią jesteśmy nieustannie torpedowani pytaniami o naszą przyszłość oraz o plany dalszej edukacji. Większość z nas odpowiada wtedy, że wybrało konkretny kierunek studiów. Jednak czy w wieku dziewiętnastu lat można dokonać właściwego wyboru, która ustawi nasze zawodowe życie w konkretnym kierunku?

Nie wymagajmy za wiele, w momencie zdania egzaminów maturalnych mamy zaledwie dziewiętnaście lat i naprawdę niewielkie pojęcie o życiu. Warto pamiętać także o tym, że polski system edukacji jest systemem chyba najbardziej staroświeckim w Europie. Nawet nasi nauczyciele nie próbują udawać, że ich wychowankowie, czyli my są właściwie przygotowani do poszukiwania pracy, a co dopiero do wyboru zawodu na całe życie.

Dziewiętnastoletni maturzysta nie ma pojęcia o tym jak wygląda rynek pracy. Większość maturzystów wybiera studia wyższe, ponieważ wpaja się im od małego błędne przekonanie, że pięcioletnie studia dadzą im możliwość rozwoju oraz dobrej pracy. Niestety w dziewięćdziesięciu procentach przypadków jest to całkowicie błędne przekonanie, ponieważ w tak młodym wieku jest rzeczą prawie niemożliwą, aby wybrać właściwy zawód na przynajmniej połowę czekającego nas życia zawodowego.

Polska szkoła nie uczy uczniów elastyczności. Na domiar złego nie daje im właściwych podstaw wiedzy. W polskiej szkole wciąż zapominamy, że to nauki ścisłe i takie szkolne przedmioty jak matematyka, fizyka, biologia czy chemia mogą polskim dzieciom przydać się o wiele bardziej niż uczenie się na pamięć dat wszystkich zrywów powstańczych, które i tak dzieci zapomną na pięć minut po napisaniu klasówki. To krótkowzroczne spojrzenie na naukę sprawia, że wciąż patrzymy nieufnie na osoby, które po ukończeniu studiów licencjackich, nie kontynuują nauki na podjętym kierunku. Za to wybierają zupełnie inną, często odmienną ścieżkę nauki na studiach podyplomowych. Dlaczego tak się dzieje?

Jak wygląda nauka na studiach podyplomowych i dlaczego ten tryb studiów jest tak atrakcyjny?

Studia podyplomowe

to niepowtarzalna szansa rozwoju oraz uzupełnienia wcześniej zdobytej już wiedzy. Może to być też możliwość przeprowadzenia gruntownej zmiany w naszym życiu zawodowym. Studia podyplomowe można podjąć po ukończeniu studiów licencjackich lub magisterskich. Podjęcie tego typu studiów nie wymaga w ogóle ukończenia wcześniej studiów na pokrewnym kierunku. Dlatego studia podyplomowe stają się coraz częściej drogą do rozpoczęcia nowego rozdziału w karierze zawodowej. Nauka formie studiów podyplomowych trwa około dwóch semestrów, czasem dłużej. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń uczelni lub szkoły wyższej, która posiada w swojej ofercie właśnie studia podyplomowe.

Jak sfinansować studia podyplomowe?

Studia podyplomowe można sfinansować na kilka sposobów. Można to robić samodzielnie z posiadanych środków finansowych jak również starać się o dofinansowanie studiów podyplomowych przez pracodawcę. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że dofinansowanie studiów podyplomowych przez pracodawcę może wiązać się z przymusem podpisania specjalnej umowy o dofinansowanie nauki pracownika przez pracodawcę. Najczęściej jednym z warunków dofinansowania studiów podyplomowych przez pracodawcę jest wzmianka mówiąca o tym, że pracownik w zamian za dofinansowanie studiów podyplomowych w następnych latach przepracuje u pracodawcy ściśle określony okres na przykład trzy lata po zakończeniu nauki w trakcie studiów podyplomowych. Zatem, czy warto?

Studia podyplomowe szansą na zmianę zawodu