Farba olejna do metalu, czyli wszystko, co warto wiedzieć na jej temat

Farba olejna do metalu to jeden z tych artykułów malarskich, który cieszy się ogromną popularnością wśród konsumentów. Jako cechy charakterystyczne dla produktów tego typu, warto wymienić np. ich ponadprzeciętną trwałość oraz uniwersalność, jeśli chodzi o możliwość użycia ich w trakcie różnych prac związanych z remontem. Farby olejne do drewna lub metalu doskonale sprawdzą się jako środek do pokrycia ścian, balustrad, drzwi, płotów, ram okiennych oraz wielu innych powierzchni. Interesujący może wydać się także fakt, że formuła omawianych barwników jest w stanie przetrwać w nawet bardzo trudnych warunkach. To właśnie z tego powodu tak często malowane są nimi elementy zlokalizowane na zewnątrz. Farby olejne wykazują podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz oraz promieniowanie UV.

Farba olejna do metalu i jej niezwykłe właściwości

Obecny rynek produktów malarskich, jakimi są farby olejne do metalu, oferuje naprawdę bardzo wiele. Konsumenci mogą wybierać spośród bardzo szerokiej palety kolorystycznej oraz licznych możliwości odnośnie do wykończeń. Jeśli chodzi o to ostatnie, to wyróżniamy aż cztery — matowe, półmatowe, połyskujące lub charakteryzujące się wysokim połyskiem. Opisana powyżej sytuacja sprzyja temu, że każdy klient jest w stanie odnaleźć wśród dostępnych produktów taki, który będzie dokładnym odzwierciedleniem jego indywidualnych potrzeb. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości co do słuszności podejmowanej przez siebie decyzji, to najlepszym rozwiązaniem wydaje się konsultacja ze specjalistą z tej dziedziny. Osoby kompetentne do udzielania takich informacji można spotkać np. w warszawskim Studiu Farb Pigmentologia. Personel chętnie pomoże każdemu interesantowi.

Farba olejna do metalu stanowi również rozwiązanie ekonomiczne, które sprawdzi się nawet u osób o dość wygórowanych wymaganiach. Wydajność produktu i wysoka jakość jego formuły są naprawdę warte inwestycji. Barwniki tego typu składają się przede wszystkim z modyfikowanego oleju, który po nałożeniu na wybraną powierzchnię dość szybko wysycha. Olejne farby do metalu mogą występować również w formie przypominającej płynną pastę lub gęstą pastę. Takie propozycje potrzebują zwiększonej ilości tlenu, aby mogły stać się w pełni suche.

Farba olejna — lepsza niż emalia akrylowa?

Wielu konsumentów uważa, że farba olejna stanowi lepsze i trwalsze rozwiązanie od popularnej emalii akrylowej. Zdanie tych osób wynika z faktu, że prawdziwe produkty malarskie na bazie oleju niezwykle dobrze znoszą negatywne skutki działania czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz, wahania temperatur, podwyższony poziom wilgoci w powietrzu, czy też promienie słoneczne. Wyróżniamy następujące rodzaje olejów do produkcji farb tego typu:

  • lniany,
  • orzechowy,
  • makowy,
  • konopny,
  • słonecznikowy,
  • rycynowy.

W składzie produktów znajdujemy również komponenty odpowiedzialne za przyspieszenie procesu schnięcie farby — suszka to jeden z cieszących się największą popularnością.

Używanie farby olejnej do metalu nie należy do szczególnie trudnych. Cały proces nie wymaga posiadania niezwykłych umiejętności, ani nawet zbyt dużego doświadczenia. Wystarczy wystrzegać się nakładania grubych warstw produktu (mogą one stanowić przyczynę powstawania mało estetycznych zacieków i smug). Równomierne rozprowadzenie niewielkiej ilości emulsji po określonej powierzchni powinno przynieść wysoce satysfakcjonujące efekty.