Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Krzeszowice

Od momentu odkrycia właściwości stymulujących regenerację, osocze bogatopłytkowe jest szeroko stosowane w różnych dziedzinach medycyny. Kliniki w Warszawie i innych dużych miastach oferują zabiegi z wykorzystaniem tej substancji głównie w ortopedii, jest to bowiem jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwalczenie dolegliwości związanych z urazami i schorzeniami stawów. Czym dokładnie jest osocze i w jakich sytuacjach ortopeda może zalecić leczenie z jego pomocą?

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Nowoczesna ortopedia coraz częściej wykorzystuje osocze bogatopłytkowe – w Warszawie również dostępne są zabiegi z wykorzystaniem tej substancji. Osocze to naturalny składnik, który pozyskuje się z krwi pacjenta, podejmującego się leczeniu. Stanowi podstawę procesu obrony oraz regeneracji organizmu po doznaniu jakiegokolwiek urazu – zawarte w płytkach krwi czynniki wzrostu stymulują tkanki do naprawy, dzięki czemu ciało może samo walczyć z ich uszkodzeniem na skutek kontuzji czy choroby.

Uzyskanie osocza jest bardzo proste – pobiera się niewielką ilość krwi pacjenta, z której odwirowuje się osocze, dzięki czemu jest ono bogate w płytki krwi. Ponieważ substancja pochodzi z własnej krwi osoby podejmującej się leczenia, jest dla niego w pełni naturalna i bezpieczna – nie powoduje skutków ubocznych, a jej skuteczność jest pewna.

Kiedy stosuje się osocze bogatopłytkowe i jak wyglądają zabiegi?

Osocze bogatopłytkowe skutecznie stymuluje mięśnie i stawy do regeneracji, dlatego stosuje się je w przypadku wszelkiego typu kontuzji, urazów, a także schorzeń i zwyrodnień stawów, mięśni szkieletowych, ścięgien czy wiązadeł. Zabiegi sprawdzają się w przypadku zwyrodnień stawów biordowych, łokciowych i kolanowych, skręceniach kolan, przewlekłych urazach ścięgien oraz w wielu innych sytuacjach – przy jakichkolwiek problemach, wymagających interwencji ortopedy, warto zdecydować się właśnie na terapię osoczem. Skutecznie stymuluje ono tkanki do regeneracji, przyspiesza ich gojenie (dlatego stosuje się je często również po operacjach) oraz redukuje ból, związany z poszczególnymi dolegliwościami.

Terapia polega na wprowadzeniu substancji za pomocą serii zastrzyków do uszkodzonej tkanki, co wykonuje się najczęściej przy miejscowym znieczuleniu. Przez kilka dni pacjent może odczuwać ból, jednak zniknie on samoistnie, a efekty leczenia staną się dość szybko widoczne.

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym są mało inwazyjne – od pacjenta pobiera się jedynie niewielką ilość krwi, dlatego zazwyczaj nie ma przeciwwskazań dla tego typu terapii. Dzięki zastosowaniu preparatów znieczulających, sam zabieg nie powoduje wysokiego dyskomfortu i, co ważne, jest także stosunkowo krótki. Jest to doskonała alternatywa dla metod stosowanych do tej pory w ortopedii – wiele urazów i schorzeń było leczonych operacyjnie i wymagało długotrwałej fizykoterapii oraz rehabilitacji, by osoba dotknięta problemem mogła wrócić do pełnej sprawności. Terapia osoczem nie powoduje skutków ubocznych, a stosujący ją pacjenci mogą szybko wrócić do zdrowia.

Zabiegi nie tylko dla sportowców

Choć zabiegi z osoczem bogatopłytkowym są szeroko stosowane na całym świecie, jest to metoda stosunkowo nowa, dopiero powoli wprowadzana w Polsce. Z tego względu panuje niesłuszne przekonanie, że terapie wykorzystujące osocze są dostępne jedynie dla specjalnej grupy pacjentów, jak sportowcy. Rzeczywiście, większość sportowców stosuje tego typu zabiegi na porządku dziennym, pozwalają bowiem szybko wrócić do pełnej sprawności po kontuzjach i urazach stawów, ścięgien i mięśni, bez konieczności poddawania się inwazyjnym operacjom czy długotrwałemu leczeniu innymi sposobami. Osocze bogatopłytkowe w Warszawie i innych większych miastach jest jednak dostępne także dla innych pacjentów, zmagających się z urazami i schorzeniami, wymagającymi interwencji ortopedycznej.

Osocze z kwasem hialuronowym

W niektórych przypadkach osocze bogatopłytkowe podaje się w towarzystwie kwasu hialuronowego – działa on jak osłona tej substancji, przedłużając jej działanie, dzięki czemu płytki przez dłuższy czas uwalniają do tkanek czynnik wzrostu. Sprawia to, że metoda staje się jeszcze skuteczniejsza przy krótszej terapii.

Osocze bogatopłytkowe w Warszawie – zabiegi dla osób ze schorzeniami i urazami stawów