Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Krzeszowice

Opłaty we franczyzie

Franczyza (z j.francuskiego franchise) jest systemem sprzedaży zarówno usług, towarów, jak i technologii. Jest on opart na ciągłej współpracy zawartej pomiędzy odrębnymi i niezależnymi od siebie przedsiębiorstwami, czyli między indywidualnymi franczyzobiorcami a franczyzodawcą. Bez wątpienia jest to genialne rozwiązanie dla każdego, kto marzy o prowadzeniu własnego biznesu, choć wciąż poszukuje na niego pomysłu. Prawda jest taka, że prowadzenie działalności na licencji franczyzowej jest jednym z najlepszych rozwiązań w kwestii osiągnięcia naprawdę dobrych zarobków. Warto wspomnieć, że franczyza zakłada przepływ know-how przez cały okres trwania umowy franczyzowej, a samą istotą jest udzielenie, a także przyjęcie obowiązków poprzez zawarcie umowy.

 

Opłaty

Jeśli chodzi o opłaty, najlepiej będzie zacząć od tej, którą należy zapłacić jednorazowo, podczas przystępowania do systemu franczyzy. Jest to tak zwana opłata wstępna, która powinna pokryć koszty związane zarówno ze stworzeniem jak i sprzedażą pakietu franczyzowego. Po zapłaceniu, dana osoba finansuje swoje prawo do korzystania z pomysłu na biznes, który stworzy franczyzodawca. Wielkość opłaty jest ustalana indywidualnie przez każdego franczyzodawcę, choć warto wiedzieć, że ma na nią wpływ parę istotnych czynników takich jak:

    • Opłaty występne, które narzuca konkurencja, ponieważ franczyzodawca będzie dostosowywał swoje wymagania, pod jej wpływem. Oczywistym faktem jest, że jeśli będzie narzucał o wiele wyższe opłaty wstępne, niż jego konkurencja, na pewno nie będzie przyciągał potencjalnych franczyzobiorców.
    • Wielkość danego obszaru, na którym będzie funkcjonował franczyzobiorca. Opłata za przystąpienie do systemu franczyzowego będzie rosła proporcjonalnie do obszaru geograficznego.
    • Okres, na jaki została zawarta dana umowa, przy czym znów-opłaty rosną proporcjonalnie do okresu.Kolejnym ważnym aspektem jest bieżąca opłata franczyzowa, którą należy ponosić regularnie. Pokrywa ona licencję na wsparcie udzielane przez franczyzodawcę, a także na korzystanie z prawa do znaku towarowego. Opłata bieżąca jest zazwyczaj kwotą stałą, choć zdarza się, że jest także naliczana jako wcześniej ustalony procent od wartości sprzedaży, obrotów, lub dochodów.

 

Informacje dodatkowe

Interesujesz się franczyzą? Wejdź na stronę franczyzawpolsce.pl i sprawdź informacje o biznesie franczyzowym.

1000 Znaków do wykorzystania