Opłaty we franczyzie

2 min czytania
Opłaty we franczyzie

Franczyza (z j.francuskiego franchise) jest systemem sprzedaży zarówno usług, towarów, jak i technologii. Jest on opart na ciągłej współpracy zawartej pomiędzy odrębnymi i niezależnymi od siebie przedsiębiorstwami, czyli między indywidualnymi franczyzobiorcami a franczyzodawcą. Bez wątpienia jest to genialne rozwiązanie dla każdego, kto marzy o prowadzeniu własnego biznesu, choć wciąż poszukuje na niego pomysłu. Prawda jest taka, że prowadzenie działalności na licencji franczyzowej jest jednym z najlepszych rozwiązań w kwestii osiągnięcia naprawdę dobrych zarobków. Warto wspomnieć, że franczyza zakłada przepływ know-how przez cały okres trwania umowy franczyzowej, a samą istotą jest udzielenie, a także przyjęcie obowiązków poprzez zawarcie umowy.

Jeśli chodzi o opłaty, najlepiej będzie zacząć od tej, którą należy zapłacić jednorazowo, podczas przystępowania do systemu franczyzy. Jest to tak zwana opłata wstępna, która powinna pokryć koszty związane zarówno ze stworzeniem jak i sprzedażą pakietu franczyzowego. Po zapłaceniu, dana osoba finansuje swoje prawo do korzystania z pomysłu na biznes, który stworzy franczyzodawca. Wielkość opłaty jest ustalana indywidualnie przez każdego franczyzodawcę, choć warto wiedzieć, że ma na nią wpływ parę istotnych czynników takich jak:

* Opłaty występne, które narzuca konkurencja, ponieważ franczyzodawca będzie dostosowywał swoje wymagania, pod jej wpływem. Oczywistym faktem jest, że jeśli będzie narzucał o wiele wyższe opłaty wstępne, niż jego konkurencja, na pewno nie będzie przyciągał potencjalnych franczyzobiorców.

* Wielkość danego obszaru, na którym będzie funkcjonował franczyzobiorca. Opłata za przystąpienie do systemu franczyzowego będzie rosła proporcjonalnie do obszaru geograficznego.

* Okres, na jaki została zawarta dana umowa, przy czym znów-opłaty rosną proporcjonalnie do okresu.

Kolejnym ważnym aspektem jest bieżąca opłata franczyzowa, którą należy ponosić regularnie. Pokrywa ona licencję na wsparcie udzielane przez franczyzodawcę, a także na korzystanie z prawa do znaku towarowego. Opłata bieżąca jest zazwyczaj kwotą stałą, choć zdarza się, że jest także naliczana jako wcześniej ustalony procent od wartości sprzedaży, obrotów, lub dochodów.

Informacje****dodatkowe

Interesujesz się franczyzą? Wejdź na stronę

i sprawdź informacje o biznesie franczyzowym.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

krzeszowiceinfo_kf