Ceny mieszkań w Krzeszowicach: 9 564 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Krzeszowicach - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: 9 564 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w Krzeszowicach z ostatnich 12 miesięcy. To niemal poziom średniej z 2025 r.: różnica wynosi -1 zł/m² (-0,0%). Ceny transakcyjne z aktów notarialnych pokazują stabilizację po wieloletnim wzroście, a jednocześnie wyraźne różnice między metrażami i częściami miasta.

Redakcja krzeszowiceinfo.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Krzeszowicach: najważniejsze liczby

  • 9 564 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • -1 zł/m² (-0,0%) - zmiana wobec średniej z 2025 r.
  • 9 143-9 997 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 459 171 zł - mediana ceny zakupu; mediana powierzchni wynosi 46 m².
  • +109% - wzrost ceny metra od 2019 r., średniorocznie +11,1%.
  • 9 639 zł/m² - mediana w najdroższym rejonie zestawienia, Ćmany.

Infografika: ceny mieszkań w Krzeszowicach
Infografika: ceny mieszkań w Krzeszowicach

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)9 541
wtórny10 467

9 541 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, wobec 10 467 zł/m² na wtórnym. Mieszkania deweloperskie były zatem o 8,8% tańsze. Nowe budownictwo nie musi oznaczać premii cenowej: znaczenie mają również lokalizacja, powierzchnia i zakres wykończenia lokalu.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)10 492
35-45 m² (małe 2-pok.)9 736
45-55 m² (2-pok.)9 738
55-70 m² (3-pok.)9 145
70-90 m² (duże 3-4 pok.)9 033

10 492 zł/m² kosztował metr w najmniejszych lokalach, a 9 033 zł/m² w mieszkaniach o powierzchni 70-90 m². Niższa całkowita cena małego lokalu ułatwia zakup przy ograniczonym budżecie, co może podtrzymywać wyższą stawkę jednostkową. Poniższy wykres pokazuje tę zależność między segmentami.

Ceny wg metrażu - Krzeszowice
Ceny wg metrażu - Krzeszowice

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

Rejonzł/m² (oba rynki)
Ćmany9 639
Czatkowice5 673 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

9 639 zł/m² w rejonie Ćmany to najwyższa wartość w zestawieniu. W rejonie Czatkowice odnotowano 5 673 zł/m².

Mapa cen mieszkań - Krzeszowice
Mapa cen mieszkań - Krzeszowice

Ceny działek w Krzeszowicach

238 zł/m² wynosi mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Typowa sprzedawana parcela miała 1 200 m². Przy wyborze gruntu poza powierzchnią znaczenie mają jego przeznaczenie, dostęp do drogi i uzbrojenie.

Więcej lokalnych informacji z Krzeszowic jest na krzeszowiceinfo.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na krzeszowiceinfo.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 459 171 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić także koszty zakupu. Podatek PCC według stawki 2% to około 9 183 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące pierwsze mieszkanie, jeśli spełniają ustawowe warunki.

Maksymalna taksa notarialna z VAT wynosi do około 3 206 zł, a wskazane opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Wynagrodzenie notariusza można negocjować. Przy standardowym zakupie od dewelopera cena zawiera VAT i PCC nie występuje.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

4 576 zł/m² w 2019 r. i 9 564 zł/m² obecnie pokazują, o ile wzrosły ceny w dłuższym okresie: o 109%, przy średniorocznym tempie 11,1%. Historia cen pozwala oddzielić obecną stabilizację od wcześniejszego wzrostu.

Trend cen - Krzeszowice
Trend cen - Krzeszowice

Krzeszowice na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. W Krzeszowicach metr kosztuje o 1 928 zł mniej.

Powiat krakowski wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 8 684 zł/m², wobec 7 684 zł/m² rok wcześniej (+13,0%). W mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 7 958 zł/m², czyli o 726 zł mniej niż mediana powiatu.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Krzeszowice-9 564-
Trzebinia14 km5 286-44,7%
Olkusz17 km5 575-41,7%
Chrzanów19 km6 804-28,9%
Skawina24 km9 5660,0%

W Trzebini metr był o 4 278 zł (44,7%) tańszy. Skawina pozostaje cenowo niemal na poziomie Krzeszowic.

Komentarz analityczny

-1 zł/m² (-0,0%) względem średniej z 2025 r. oznacza zatrzymanie wcześniejszej dynamiki, nie odwrócenie wieloletniego wzrostu. Przy historycznym tempie 11,1% rocznie obecny poziom wskazuje na wyraźnie spokojniejszą fazę lokalnego rynku.

6,3% wyniósł roczny wzrost cen mieszkań w Polsce w II kwartale 2026 r. (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalna stabilizacja nie odzwierciedla więc automatycznie kierunku ogólnopolskiego.

5,98% wynosiło we wrześniu średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za wrzesień 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na zdolność zakupową: jeśli kredyt stanie się dostępniejszy, może wspierać popyt również w Krzeszowicach.

Co dalej z cenami? Jeśli popyt wzrośnie szybciej niż dostępna oferta, presja na podwyżki może powrócić. Jeśli podaż będzie odpowiadać możliwościom kupujących, stabilizacja może się utrzymać. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Krzeszowicach?

Mediana wynosi 9 564 zł/m², a połowa transakcji mieści się w przedziale 9 143-9 997 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Krzeszowicach rosną, czy spadają?

Pozostają niemal bez zmian: różnica wobec średniej z 2025 r. to -1 zł/m² (-0,0%).

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W zestawieniu najwyższą medianę ma rejon Ćmany: 9 639 zł/m², a najniższą rejon Czatkowice: 5 673 zł/m²*.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Krzeszowicach?

Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 10 492 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² jest to 9 736 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Nie: mediana wynosi 9 541 zł/m² wobec 10 467 zł/m² na rynku wtórnym, czyli o 8,8% mniej.

Ile kosztuje działka w Krzeszowicach?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 238 zł/m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 157 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 7 stycznia 2026 do 21 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (143 transakcji) i wtórny (14); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-07-21; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dla działek w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna. Tak samo należy odczytywać oznaczoną gwiazdką cenę dla rejonu Czatkowice, obejmującą dane od 2019 r.

GUS obejmuje cały powiat, również gminy wiejskie, i publikuje dane kwartalnie z opóźnieniem. IV kw. 2024 to najnowszy dostępny kwartał w tym zestawieniu; dane powiatowe są tłem, nie aktualizacją miejskich wyników z ostatnich 12 miesięcy.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły