Jerzmanowice pobiegły dla SMA - rekordowy SMArt RUN 2025 z 270 uczestnikami

Rekordowa frekwencja, biegacze i rodziny chorych na SMA na starcie oraz policyjne stoisko edukacyjne — tak wyglądał SMArt RUN w Jerzmanowicach, który 9 sierpnia zgromadził 270 uczestników i stał się mocnym sygnałem wsparcia dla osób z rdzeniowym zanikiem mięśni.
- Jerzmanowice biegną dla osób z SMA — zobacz, co wydarzyło się na trasie
- Policja uczy bezpieczeństwa i promuje konkurs dla dzieci — odwiedź stoisko opisane przez mundurowych
- Poznaj fakty o SMA i możliwości leczenia — co warto wiedzieć jako mieszkaniec regionu
Jerzmanowice biegną dla osób z SMA — zobacz, co wydarzyło się na trasie
W sobotę 9 sierpnia Jerzmanowice w powiecie krakowskim znów stały się miejscem spotkania sportu z charytatywną misją. Siódma edycja SMArt RUN przyciągnęła rekordowe 270 osób — biegaczy, uczestników nordic walking oraz osoby dotknięte SMA: Rafałek, Mateusz, Natalka, Maciuś, Wiktor, Wojtek, Daniel, Wojtek, Emi, Varvarka i Tomasz. Każdy z zawodników mógł dedykować swój start konkretnej osobie z SMA, co miało podkreślić wymiar solidarności i wsparcia.
Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: bieg na 5 km, bieg na 10 km oraz nordic walking na 5 km. Trasa wiodła przez malownicze tereny Jerzmanowic i Łaz, położone między Ojcowskim Parkiem Narodowym a Doliną Będkowską, co zapewniło ładne krajobrazy i wymagające odcinki dla zawodników.
Organizatorzy zapowiedzieli, że kolejna edycja SMArt RUN odbędzie się w Jerzmanowicach w pierwszą sobotę sierpnia 2026 roku, co daje czas na przygotowanie jeszcze większego i bardziej rozpoznawalnego wydarzenia.
Policja uczy bezpieczeństwa i promuje konkurs dla dzieci — odwiedź stoisko opisane przez mundurowych
Na imprezie obecni byli także funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz z Komisariatu Policji w Krzeszowicach, którzy prowadzili stoisko profilaktyczno‑edukacyjne. Mundurowi promowali ogólnopolską akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”, przekazując praktyczne porady o tym, jak unikać zagrożeń podczas wakacji i jak dbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.
Policjanci zapraszali też do udziału w konkursie plastyczno‑filmowym „Letni przeWodnik”, przedstawiając warunki udziału i zachęcając dzieci oraz młodzież do tworzenia prac promujących bezpieczeństwo oraz zdrowy, aktywny tryb życia. Na stoisku można było obejrzeć sprzęt policyjny, umundurowanie i radiowóz, porozmawiać o zasadach ruchu drogowego oraz odebrać tematyczne kolorowanki i naklejki. Dzieci mogły również odbić odciski paluszków w przygotowanych „paszportach bezpieczeństwa”.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Wojewody Małopolskiego, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Starosty Krakowskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie oraz Wójta Gminy Jerzmanowice‑Przeginia, co podkreśliło oficjalne wsparcie dla inicjatywy i jej rangę w regionie.
Organizatorzy i partnerzy wydarzenia zadbali, by uczestnicy nie tylko rywalizowali, ale i zdobywali wiedzę oraz mieli możliwość aktywnego włączenia się w upowszechnianie informacji o SMA i bezpieczeństwie podczas wakacji.
Poznaj fakty o SMA i możliwości leczenia — co warto wiedzieć jako mieszkaniec regionu
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) to postępująca choroba genetyczna, w której dochodzi do obumierania neuronów ruchowych, a skutkiem jest osłabienie i zanik mięśni. Dzięki postępom medycyny chorobę można dziś powstrzymać — istotnym krokiem w wykrywaniu jest program przesiewowych badań noworodków w kierunku SMA, który w Polsce funkcjonuje od 2022 roku. Badania te umożliwiają rozpoznanie choroby zanim pojawią się objawy, a co najważniejsze — pozwalają rozpocząć leczenie w fazie przedobjawowej i w ten sposób wyprzedzić rozwój schorzenia.
Leczenie jest dostępne także dla pacjentów objawowych; warto pamiętać, że około połowy osób obecnie żyjących z SMA to dorośli. Informacje o możliwościach diagnostyki i leczenia można uzyskać u lokalnych placówek medycznych oraz specjalistów zajmujących się opieką nad chorymi na SMA.
SMArt RUN w Jerzmanowicach to przykład, jak sport, edukacja i działania profilaktyczne łączą siły, by zwiększać świadomość chorób rzadkich i wspierać osoby, które z nimi żyją — zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Na podstawie: KMP w Krzeszowicach
Ostatnie Artykuły

Czytanie, które łączy domy i biblioteki - startuje jubileuszowy tydzień

Pociągi za złotówkę wracają. Dzieci i rodziny pojadą taniej po Małopolsce

O alkoholu, hejcie i karze - policjanci weszli do szkoły w Więcławicach

W Tenczynku możliwe przerwy w dostawie wody podczas prac na sieci

W Owczarach padły mocne ostrzeżenia o uzależnieniach i zagrożeniach w sieci

W Świątnikach Górnych uczniowie usłyszeli, co grozi za łamanie prawa

Balice - 36 kontroli przewoźników z aplikacji, jeden dowód zatrzymany

Krzeszowice szykują czerwcowe warsztaty Erasmus+ dla pracy z seniorami

W Sance policjantki ostrzegły uczniów przed hejtem i wakacyjnymi pułapkami

Remont w Krzeszowicach bez stresu – czy to w ogóle możliwe?

W Filipowicach policjanci ostrzegli uczniów przed hejtem i uzależnieniami

W Słomnikach policjanci przypomnieli dzieciom zasady, które mogą uratować życie

Wrócili po dwa tygodnie i wpadli przy tym samym ciągniku rolniczym

Szkolna piłka rozgrzała Krzeszowice - na Orliku było bez taryfy ulgowej
Przydatne dane teleadresowe
- Straż Miejska w Krzeszowicach - kontakt, godziny, zgłoszenia
- Najlepsze miejsca zabaw w Krzeszowicach dla dzieci w, gdy pada deszcz
- Dlaczego warto spędzić cały dzień w Dolinie Eliaszówki?
- Urząd Miejski w Krzeszowicach - kontakt, kasa, godziny i dostępność
- Usługi Komunalne Krzeszowice - kontakt, siedziba i usługi grabarskie
- Odkryj urok Doliny Mnikowskiej blisko Krzeszowic
