Policja zlikwidowała nielegalny proceder „sharingu” w powiecie krakowskim
Policjanci z powiatu krakowskiego rozbili nielegalny proceder udostępniania sygnału telewizyjnego. W efekcie zatrzymano 49-letniego mężczyznę, który odpowie za swoje działania przed sądem. Straty firm medialnych oszacowano na 65 tysięcy złotych.
  • Skuteczna akcja policji w walce z przestępczością gospodarczą

  • Przygotowanie i realizacja akcji

  • Zabezpieczenie infrastruktury i zatrzymanie podejrzanego

  • Potencjalne konsekwencje prawne i straty dla branży medialnej

Skuteczna akcja policji w walce z przestępczością gospodarczą

Policjanci z powiatu krakowskiego, specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej, przeprowadzili skuteczną akcję, która zakończyła się likwidacją nielegalnego punktu rozsyłania sygnału telewizyjnego. W ramach intensywnych działań, funkcjonariusze dotarli do źródła nielegalnej działalności w jednym z mieszkań bloku wielorodzinnego w Krakowie.

Przygotowanie i realizacja akcji

We wtorek, 25 czerwca, policjanci przeprowadzili akcję, w której uczestniczył biegły z zakresu informatyki oraz przedstawiciel pokrzywdzonych platform cyfrowych. W operacji brał również udział policyjny technik kryminalistyki. Funkcjonariusze zastali w mieszkaniu 49-letniego mężczyznę, który dobrowolnie wskazał miejsce przechowywania sprzętu służącego do nielegalnego rozsyłania sygnału telewizyjnego.

Zabezpieczenie infrastruktury i zatrzymanie podejrzanego

Podczas przeszukania mieszkania, policjanci zabezpieczyli całą infrastrukturę służącą do nielegalnej działalności. Sprzęt, pełniący rolę serwerów „sharingowych”, był umieszczony w szafkach kuchennych oraz w salonie. Biegły z zakresu informatyki potwierdził, że zabezpieczone urządzenia służyły do rozsyłania sygnału telewizyjnego osobom nieuprawnionym. Podejrzany 49-latek został zatrzymany i jeszcze tego samego dnia usłyszał zarzuty w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie.

Potencjalne konsekwencje prawne i straty dla branży medialnej

Mężczyzna usłyszał zarzut świadczenia niedozwolonych usług polegających na nielegalnym udostępnianiu telewizji cyfrowej. Działania te są określone w art. 6 ust. 1 i 2 w zw. z art. 7 ust. 1 Ustawy o ochronie usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym. Za to przestępstwo grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Straty, jakie poniosły firmy z branży mediów, oszacowano na kwotę bliską 65 tysięcy złotych.

Walka z przestępczością gospodarczą jest jednym z priorytetów lokalnej policji. Dzięki skutecznym działaniom funkcjonariuszy, udało się zlikwidować nielegalny proceder, który narażał firmy medialne na znaczne straty finansowe. Policja apeluje o zgłaszanie wszelkich podejrzanych działań związanych z nielegalnym udostępnianiem usług, co pozwoli na jeszcze skuteczniejsze przeciwdziałanie tego typu przestępstwom.


Na podstawie: Policja Krzeszowice