Policjant z Krakowa po służbie zatrzymał pijaną kierującą z zakazem
Wyczucie i odwaga poza służbą: funkcjonariusz policji z Krakowa przerwał niebezpieczną jazdę nietrzeźwej kierującej
  1. Podczas podróży prywatnym samochodem, policjant z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej w Krakowie, będąc po służbie, zauważył niepokojące zachowanie opla.
  2. Dostrzegając jazdę zygzakiem, podejrzewając nietrzeźwość kierującej, natychmiast powiadomił służby.
  3. Na miejsce przysłany został patrol, który zatrzymał 42-letnią kobietę za kierownicą.
  4. Badanie alkomatem wykazało ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu kierującej.
  5. Weryfikacja danych w systemie policyjnym ujawniła dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, nałożony na kierującą od stycznia 2022.
  6. Ponadto samochód, którym kierowała, nie posiadał aktualnych badań technicznych, co skutkowało zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
  7. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i pomimo zakazu grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności.

W chłodny lutowy wieczór, kiedy większość z nas myśli już tylko o odpoczynku, jeden z funkcjonariuszy krakowskiej policji, korzystając z wolnego czasu, wykazał się nieprzeciętnym wyczuciem i odpowiedzialnością. Około godziny 17:00, podróżując z autostrady A4 w kierunku Modlniczki, zauważył niepokojące zachowanie opla. Jego instynkt i profesjonalizm, nawet poza godzinami służby, skierował uwagę na potencjalne zagrożenie na drodze.

Decyzja o natychmiastowym powiadomieniu dyżurnego wydziału okazała się słuszna. Do zdarzenia skierowany został patrol, który szybko zlokalizował i zatrzymał pojazd do kontroli. Za kierownicą znajdowała się 42-letnia kobieta z powiatu myślenickiego, której zachowanie na drodze budziło podejrzenia. Badanie alkomatem nie pozostawiło złudzeń – kierująca była nietrzeźwa, a wynik testu przekroczył ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

Podczas sprawdzania danych kierującej w policyjnych systemach wyszło na jaw, że kobieta od stycznia 2022 roku posiadała orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo, samochód, którym podróżowała, nie był dopuszczony do ruchu z powodu braku aktualnych badań technicznych. Teraz kierująca musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami swojego postępowania. Przedstawione zarzuty są bardzo poważne i mogą skutkować nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Jest to kolejny przypadek, który doskonale obrazuje, jak ważna jest czujność i odpowiedzialność, nie tylko w trakcie pełnionych służb, ale także w życiu codziennym. Działania tego policjanta, nawet poza godzinami pracy, przyczyniły się do wyeliminowania z dróg nietrzeźwej kierującej, która mogła stanowić poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.


Na podstawie: Policja Krzeszowice