Branża HR a testy kompetencyjne – czy to związek na dłużej?

W minionych latach potrzeba zdalnej pracy oraz zdalnej rekrutacji zmieniła nieco branżę HR. Na sile zyskały narzędzia analityczne zdalne, takie jak testy kompetencyjne online (hr24.com.pl/testy-kompetencji/) . Z ich udziałem rekruterzy szybciej i efektywniej prowadzili nabory. Czy test na kompetencje online już na stałe zagości w sektorze HR? Odpowiada ekspert reprezentujący platformę HR24.com.pl.

Do czego służą testy kompetencyjne?

To zdalne narzędzia do badania mocnych i słabych stron kandydata na stanowisko średniego lub wysokiego szczebla. Rekruter traktuje test kompetencji online jako wsparcie naboru, pozwala to stworzyć szerszy, pełniejszy obraz kandydata – jakie predyspozycje do pracy wykazuje, w czym jest wartościowy dla firmy, gdzie jeszcze może się poprawić i rozwinąć. Testy kompetencyjne zostały docenione przez światowe korporacje, aktualnie chętnie kupują je także mniejsze firmy, również w Polsce. Takie profesjonalne, rzetelne i stworzone zgodnie z normami narzędzie diagnostyczne zdaje się być doskonałym remedium na wysokie koszty prowadzenia naboru oraz na brak czasu, by poświęcić go kandydatowi na wielokrotne rozmowy czy spotkania.

Jak wygląda test kompetencji? To rozbudowany kwestionariusz ograniczony czasowo, tworzony jest i analizowany wyłącznie przez wykwalifikowanego psychologa. To bardzo ważne aby zachować profesjonalizm podczas naboru i wykorzystywać tylko testy kompetencyjne tworzone przez odpowiednie platformy, nie zaś internetowe quizy typu „do jakiej pracy się nadaję” lub co gorsza samodzielne testy…

Jakie testy kompetencyjne są właściwe dla poszczególnych firm?

Istnieje lista kompetencji, które są wspólne dla każdego stanowiska. To uniwersalne cechy, jakie powinien mieć pracownik, by był uznany za wartościowego członka zespołu oraz wykazywał potencjał na rozwój w przyszłości. Takie testy kompetencyjne online można zatem zamawiać bez względu na specyfikę firmy, w HR24.com.pl to dwie grupy: test na kompetencje kluczowe oraz test na kompetencje wspólne.

Wymagania rynku są jednak często zdecydowanie większe. Biorąc pod uwagę koszty prowadzenia rekrutacji, a także koszt przeszkolenia i wdrożenia pracownika, firmy chcą mieć możliwie najwięcej pewności do do danego kandydata, zwłaszcza na stanowiska wysokiego szczebla. Stąd potrzeba dedykowanych rozwiązań. To testy kompetencyjne specjalistyczne – adresowane do konkretnych grup zawodowych lub dla konkretnych stanowisk. Przykładem jest test na kompetencje kierownicze, który skupia się na cechach typowych dla lidera grupy, takich jak zarządzanie zespołem, asertywność, zdolności dyplomatyczne itd.