Czym się kierować wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Z ubezpieczenia turystycznego korzysta coraz więcej Polaków. Jest to dobrowolny rodzaj ochrony, który można w dowolnym stopniu dopasować do indywidualnych potrzeb. Cena takiej polisy nie jest duża, a oferuje szereg konkretnych korzyści. Czym więc konkretnie się kierować przy jej zakupie? Podpowiadamy.

Zakres ubezpieczenia turystycznego

Wybierając ubezpieczenie turystyczne należy na początek sprawdzić jego zakres. Powinien być on dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb oraz aktywności jaką zamierzamy prowadzić podczas wakacji. Dodatkową opcją może być na przykład ubezpieczenie bagażu podróżnego. Jest ona niezwykle przydatna dla osób, które zabierają na wyjazd cenny sprzęt elektroniczny i obawiają się, że może paść on łupem złodzieja.

Jeśli w podróż wybieramy się własnym środkiem transportu, a więc samochodem, to warto rozważyć rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o assistance komunikacyjne. Można w tym przypadku najczęściej wybierać z różnych dodatkowych opcji. Możemy więc przykładowo skorzystać z bezpłatnego holowania lub darmowej naprawy samochodu do określonej kwoty. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie dotrzeć do celu, to warto także wybrać ubezpieczenie na wypadek rezygnacji lub z powodu skrócenia czasu pobytu.

Zakres wyłączeń w ubezpieczeniu turystycznym

Niektóre polisy wyłączają ekstremalne sytuacje, więc warto dokładnie sprawdzić ich regulamin i zasady. Te informacje znajdują się zawsze w tak zwanym OWU, czyli dokumencie o ogólnych warunkach ubezpieczenia. Wybierając konkretną polisę należy zdecydować się na taką, która posiada jak najmniej niekorzystnych dla nas zapisów. Na przykład ubezpieczyciel może zaznaczyć, że wypłata odszkodowania nie będzie możliwa jeśli wypadek wydarzył się z naszej winy albo zatailiśmy ważną informację przed podpisaniem umowy. Na przykład taką, że zdarzenie było konsekwencją przewlekłej choroby. Warto wiedzieć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykupić ubezpieczenie w takim przypadku. Cena polisy może być jednak znacznie wyższa.

W niektórych opcjach ubezpieczeniowych możemy dokupić dodatkowe opcje, które pozwalają nam zmniejszyć zakres wyłączeń. Jeśli zamierzamy uprawiać sporty o podwyższonym ryzyku lub ekstremalne to należy o tym poinformować ubezpieczyciela i wybrać opcję, która nie będzie zawierała dodatkowych ograniczeń pod tym kątem. Warto także wiedzieć, że możemy także za dodatkową opłatą zrezygnować z klauzuli alkoholowej. Co nie wyłącza wypłaty ubezpieczenia, jeśli wypadek wydarzył się w momencie w którym ubezpieczony był pod wpływem alkoholu.