„Przemek Krzakiewicz – Niepokój / Regeneracja”

Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach zaprasza na wystawę „Przemek Krzakiewicz – Niepokój / Regeneracja”. Wernisaż: 20 maja 2022, godz. 19.00.

Wystawa została przygotowana przez mieszkającego w Krzeszowicach artystę Przemka Krzakiewicza. Bezpośrednim impulsem do stworzenia projektu stały się aktualne wydarzenia na świecie.

„To miała być zupełnie inna wystawa, optymistyczna i pełna nadziei wizualna opowieść o dawnej polskiej kulturze uzdrowiskowej. Po ponad dwóch latach pandemii symboliczna regeneracja miała wyznaczyć początek nowego etapu. 24 lutego Rosja najechała Ukrainę i tego dnia wszystko się zmieniło” – pisze Przemek Krzakiewicz.

Wystawa koncentruje się na sytuacji uchodźców przyjeżdzających do Polski. Fotografowane przez Przemka Krzakiewicza hale pomocowe dla przybyłych osób poszukujących schronienia, ukazują rozmiar tragedii jaka napotkała naszych sąsiadów oraz skalę pomocy humanitarnej niesionej przez wolontariuszy.

Traumatyczne wydarzenia zza wschodniej granicy potęgują napięcia, które artysta stara się rozładować poprzez osobistą refleksję w postaci fotografii z rodzinnych stron – miejsca najbardziej mu przyswojonego. Celem regeneracji fotografuje napotkane motywy, które zaobserwował w przestrzeni miejskiej dawnego uzdrowiska w Krzeszowicach. Fotografie te zostały wykonane aparatem Voigtländer Bessa RF z 1939 roku.

W konsekwencji aktualnych zdarzeń nawarstwia się w społeczeństwie niepokój– sytuacja zagrożenia, która poprzez przepracowanie traumatycznych doświadczeń musi ulec uzdrowieniu – regeneracji. W tym kontekście ujawnia się symboliczna rola zdroju i jego naturalnych właściwości jako miejsca regeneracji zdrowotnej oraz psychicznej, miejsca przyjaznego i bezpiecznego.

O artyście:

Przemek Krzakiewicz pochodzi z Krzeszowic. Debiutował w 1992 roku na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Studiował fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi (PWSFTviT). W jego projektach uwagę zwracają przede wszystkim wnikliwa obserwacja socjologiczna oraz umiejętność wyrazistego portretowania przedstawicieli grup społecznych doświadczających przemian gospodarczych, obyczajowych czy kulturowych. W swojej pracy wykorzystuje teorie naukowe, często niesprawdzone lub nietrafione. Łączy różne dyscypliny artystyczne, odnosząc się do fotografii jako narzędzia i medium sztuki. Był stypendystą Miasta Krakowa, austriackiej fundacji X-CHANGE culture-science oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwukrotnie nagrodzony przez „Krakowski Salon Sztuki” (2018, 2020).

__

Organizator / miejsce wystawy: Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall przy CKiS w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1, www.ckiskrzeszowice.pl

Partner: Okręg Krakowski Związku Polskich Artystów Fotografików

Patronat honorowy: Burmistrz Gminy Krzeszowice

Patronat medialny: Radio Kraków

Wernisaż: 20 maja 2022, godz. 19.00

Wystawa czynna do: 29 lipca 2022