Odnawialne Źródła Energii – jakie są najlepsze domowe rozwiązania wykorzystujące OZE?

W ostatnich latach coraz bardziej rośnie znaczenie OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii. To bardzo pozytywna wiadomość, gdyż odnawialne zasoby są jednym ze sposobów na walkę z narastającymi zmianami klimatycznymi, ale także rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy. Dzisiaj pochylimy się nad tym tematem nieco bardziej i zastanowimy się, jakie rozwiązania wykorzystujące OZE będą najlepsze dla każdego prywatnego domu. Jeśli jesteś ciekawy, jak możesz pomóc planecie i swojemu portfelowi – poznaj najciekawsze ekologiczne rozwiązania!

Czym są OZE?

Odnawialne Źródła Energii to spory trend na rynku energetycznym w ostatnich latach. Ta sytuacja wynika z prostej przyczyny, która jednocześnie jest odpowiedzią na poważny globalny problem – źródła odnawialne są w zasadzie niewyczerpane. Niestety nie możemy powiedzieć tego samego o węglu, ropie, gazie i innym surowcom, jakie wykorzystuje przemysł energetyczny.

Widmo końca zasobów naturalnych na świecie zmusiło nas do poszukiwania innych rozwiązań. Nie bez znaczenia jest też fakt, w jaki sposób tradycyjne surowce opałowe wpływają na środowisko naturalne – są one przyczyną niezwykle szybkich zmian klimatycznych, które obserwujemy w ostatnich latach.

Pamiętajmy też o tym, że wykorzystanie OZE może być nie tylko sposobem na pomoc planecie, ale także swojemu budżetowi. Większość sposobów produkcji energii opartych o OZE jest tańsza, niż ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych surowców. Jakie więc są najlepsze domowe rozwiązania, które w swoim działaniu korzystają z zasobów odnawialnych źródeł energii?

Fotowoltaika

Fotowoltaika, którą popularnie nazywa się panelami słonecznymi to jedno z rozwiązań, które opiera produkcję energii właśnie na odnawialnych źródłach. W tym wypadku są to promienie słoneczne, które przy użyciu odpowiedniej technologii mogą być użyte do produkcji prądu.

Wbrew różnym stereotypom, za działanie fotwoltaiki odpowiada światło, nie temperatura – w wyniku padania słońca na krzemowe ogniwa fotowoltaiczne dochodzi w nich do ruchu elektronów, który może być wykorzystany do pozyskiwania energii.

Fotowoltaika to zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o OZE. Instalacji paneli na dachu lub na gruncie nie jest zbyt droga i szybko się zwraca, co może stanowić dobry argument dla tych, którzy dopiero zastanawiają się nad skorzystaniem z możliwości, jakie dają odnawialne źródła.

Pompy ciepła

Kolejne ciekawe rozwiązanie korzystające z odnawialnych źródeł to pompy ciepła. Podobnie jak fotowoltaika, zyskują one wielu zwolenników. Ich zasadę działania można porównać do odwróconej lodówki. Podobnie jak lodówka oddaje ciepło, by utrzymać chłód w swoim środku, pompy ciepła oddają chłodne powietrze na zewnątrz, wymieniając je na ciepłe. Są one na tyle wydajne, że z powodzeniem mogą służyć do ogrzania całego domu.

Pompy ciepła mogą przyjmować różne formy, od których będą zależały ich parametry oraz wydajność. Najpopularniejsze są wiatrowe i gruntowe pompy ciepła. Pompa korzystająca z wiatru będzie tańszym rozwiązaniem, jednak zależnym od pogody niż jej gruntowy odpowiednik.