Regionalne przepisy kuchenne z Polski – co warto wypróbować?

Nie tylko japońska, indyjska, francuska czy hiszpańska – także regionalna kuchnia polska jest bardzo zróżnicowana i prezentuje wiele wyśmienitych dań. Gdy lubisz kulinarne podróże i nowe smaki, zobacz, jakie regionalne przepisy kuchenne z Polski warto wypróbować!

Kuchnia regionalna w Polsce

Dania regionalne w Polsce są bardzo zróżnicowane i każdy region ma do zaprezentowania coś innego. Wynika to między innymi z faktu, że w Polsce mieszało się wiele kultur, dlatego w kulinariach można zobaczyć między innymi wpływy kuchni niemieckiej, żydowskiej, czeskiej, austriackiej czy nawet tureckiej.

Wśród bardzo popularnych kuchni polskich znajduje się kuchnia śląska, która kojarzona jest przede wszystkim ze śląską roladą oraz kluskami, które podawane są z czerwoną, czyli modrą kapustą. Stąd pochodzą także wyśmienite kołacze z makiem czy z serem.

Znana jest także kuchnia regionalna góralska. Do jej popularnych dań zaliczają się między innymi sery, na przykład jak bundz, oscypek czy też zupa kwaśnica, która przygotowywana jest na mięsie.

Innym przykładem jest kuchnia wielkopolska, poznańska. Bardzo popularne są w niej dania na bazie ziemniaków oraz kluski z nadzieniem, na przykład z kapusty z grzybami.

Nie można też zapominać o kuchni galicyjskiej, która określana jest też mianem małopolskiej. Znane są w niej przede wszystkim dania jak biały barszcz, golonka, szpecle, czyli mączne kluseczki.

Oczywiście, to jedynie parę przykładów, ponieważ kuchnia różnych regionów Polski jest znacznie bardziej zróżnicowana, dlatego warto poświęcić czas, aby zapoznać się z różnymi propozycjami, by wybrać swoje ulubione smaki.

Gdzie szukać polskich przepisów regionalnych?

Polska kuchnia regionalna jest raczej kuchnią prostą i niedrogą, ponieważ bazuje ona na ogólnodostępnych i przystępnych cenowo składnikach. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby samemu wypróbować różnorodne przepisy w swojej kuchni.

Obecnie wiele oryginalnych i sprawdzonych przepisów na polskie dania regionalne można znaleźć już teraz w internecie. Przykładowo strona www.smak.malopolska.pl prezentuje dania pochodzące z Małopolski, między innymi jak przepis na maczankę krakowską czy tarcioki.

Wiele przepisów można także znaleźć także na stronach internetowych prezentujących bliżej różne region oraz na blogach internetowych. Wobec tego warto odwiedzić różne strony, aby znaleźć najciekawsze pomysły na przepisy pochodzące z różnych stron kraju.