Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Krzeszowice

Zakończenie projektu "Spotkania z kulturą dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu"

W sierpniu Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach zakończyło realizację projektu z programu Kultura Dostępna, którego organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucją Zarządzającą programem jest Narodowe Centrum Kultury. Celem programu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.

Nasz projekt został doceniony ze względu na swoją innowacyjność. CKiS, dzięki realizacji projektu „Spotkania dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu”, otworzyło się na potrzeby młodych osób, które mają poważne trudności w inicjowaniu i utrzymaniu relacji i komunikacji społecznej.

Dzieci ze spektrum autyzmu mogą być aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego, jeżeli tylko stworzy się im odpowiednie warunki. Należy pamiętać, że z autyzmu się nie wyrasta. Towarzyszy on człowiekowi przez całe życie.

W trakcie trwania projektu odbyło się sześć spotkań tematycznych:

- pokaz rycerski na Zamku Tenczyn w Rudnie a przy tym lekcja historii prowadzona przez Drużynę Najemną Rujewit; w ramach współpracy z zarządcą zamku rodziny miały możliwość zwiedzania obiektu w czasie pozbawionym tłoku i głośnych dźwięków

- dwa spektakle Teatru Kalejdoskop, które zostały zmodyfikowane specjalnie dla naszych widzów

- zwiedzanie Galerii Sztuk Wizualnych w Krzeszowicach

- dwa warsztaty plastyczne prowadzone przez artystkę Barbarę Dec

- mini kino, w którym dźwięk był dostosowany dla widzów o szczególnej wrażliwości, a światło nie było całkowicie zgaszone.

Przez ten czas, nad dobrym samopoczuciem dzieci czuwał pedagog z wieloletnim doświadczeniem Agnieszka Wołodko. Dla dzieci przygotowaliśmy mapki obrazowe poszczególnych pomieszczeń, tak aby czuły się bezpiecznie, dodatkowo zostały wprowadzone piktogramy. Podczas każdego spotkania na uczestników czekał przygotowany wcześniej kącik wyciszenia, tak aby dziecko które poczuło się źle mogło odciąć się od zewnętrznych bodźców.

CKiS, dzięki realizacji projektu, starało zwiększyć świadomość o tym zaburzeniu w naszej lokalnej społeczności – mówi Dyrektor CKiS Paweł Czyż i dodaje Mam nadzieję, że dzięki poznaniu oczekiwań rodziców na kolejne spotkania, nasza oferta zostanie niebawem rozszerzona pod kątem dzieci ze spektrum autyzmu. Przede wszystkim jest to okazja do wspólnego spędzania czasu poza domem.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Galeria

 • Click to enlarge image _MG_2955.jpg
 • Click to enlarge image _MG_2956.jpg
 • Click to enlarge image _MG_2959.jpg
 • Click to enlarge image _MG_2967.jpg
 • Click to enlarge image _MG_2968.jpg
 • Click to enlarge image _MG_2971.jpg
 • Click to enlarge image _MG_2979.jpg
 • Click to enlarge image _MG_2994.jpg
 • Click to enlarge image _MG_3002.jpg
 • Click to enlarge image _MG_3005.jpg
 •  
Galeria zdjęć poniżej:
https://ckiskrzeszowice.pl/kultura/item/487-zakonczenie-projektu-spotkania-z-kultura-dla-rodzin-z-dziecmi-ze-spektrum-autyzmu#sigProIdf40c399f33