Dla większości z nas podjęcie decyzji o zakupie własnego mieszkania nierozerwalnie wiąże się z koniecznością wzięcia na nie kredytu hipotecznego. Nie jest to jednak takie łatwe jak może się niektórym wydawać – procedura przyznania kredytu jest długa i poprzedzona oceną zdolności i wiarygodności kredytowej, która dla banku jest decydującym czynnikiem podczas decydowania o przyznaniu nam tak ogromnej pożyczki. Jak zwiększyć swoją wiarygodność kredytową? Poniżej informujemy, co ma wpływ na budowanie naszej wiarygodności jako potencjalnego wieloletniego klienta banku.
- Dochody i forma zatrudnienia. Zasada jest prosta – im wyższe, tym lepsze. Warto również pamiętać, że dla banku liczy się także regularność dochodu i co za tym idzie, forma zatrudnienia. W najbardziej komfortowej sytuacji są pracownicy zatrudnione na umowę o pracę, zaś osoby mające umowę o dzieło, zlecenie czy własną działalność muszą się znacznie bardziej postarać, by uzyskać przychylność banku: przede wszystkim muszą wykazać stałą kwotę zarobku, regularność dochodu oraz długość zatrudnienia lub prowadzenia firmy.
- Pracodawca i staż pracy. Sama umowa o pracę może nie być wystarczająca, jeśli pracujemy w niewielkiej firmie o niepewnym biznesplanie i problemach z wypłacalnością. Krótki staż pracy również nie świadczy na naszą korzyść.
- Stan cywilny. Pary (niekoniecznie pozostające w związku małżeńskim) lub po prostu dwie wnioskujące o kredyt osoby są zwykle znacznie bardziej wiarygodne niż single.
- Liczba osób na utrzymaniu i miesięczne wydatki. Wszystko to należy skrupulatnie udokumentować. Oczywiście im mniejsze wydatki, tym lepiej.
- Zobowiązania finansowe. Naszą wiarygodność kredytową obniżają wszelkie aktualne zobowiązania finansowe takie jak spłacane jeszcze kredyty, karty, niezapłacone alimenty, długi itp. Obecność w Krajowym Rejestrze Dłużników w zasadzie uniemożliwia wzięcie jakiekolwiek pożyczki.
- Historia kredytowa. Wiele osób uważa, że jeśli nie mamy żadnej historii kredytowej, to z automatu jesteśmy wiarygodni dla banku, ponieważ to oznacza, że zawsze byliśmy na tyle wydolni finansowo, że nie potrzebowaliśmy pożyczek. Nic bardziej mylnego. Powinniśmy mieć historię spłacanych w terminie kredytów, ponieważ dzięki temu bank zyska jakąkolwiek podstawę do oceny naszej wiarygodności pod tym względem.
W jaki sposób wykorzystać tę wiedzę, by zwiększyć swoją wiarygodność kredytową?
Przede wszystkim musimy zadbać o domowe finanse, udokumentować wszelkie przychody i wydatki oraz spłacić wszelkie zobowiązania finansowe, jakie na nas ciążą. Należy również zadbać o swoją historię kredytową poprzez branie niewysokich kredytów, kupowanie na raty czy posiadanie karty kredytowej i oczywiście terminowe ich spłacanie. Na długo przed zgłoszeniem się do banku, należy zadbać o wkład własny, który zwykle wynosi od 10% do 20% wysokości kredytu. Korzystnie jest również wydłużyć okres spłacania kredytu nawet do kilkudziesięciu lat i wziąć go wespół z inną osobą.
Sprawdź tanie mieszkania w Krakowie.