Jak zbudować wiarygodność kredytową przed zakupem własnego M?

Dla większości z nas podjęcie decyzji o zakupie własnego mieszkania nierozerwalnie wiąże się z koniecznością wzięcia na nie kredytu hipotecznego. Nie jest to jednak takie łatwe jak może się niektórym wydawać procedura przyznania kredytu jest długa i poprzedzona oceną zdolności i wiarygodności kredytowej, która dla banku jest decydującym czynnikiem podczas decydowania o przyznaniu nam tak ogromnej pożyczki. Jak zwiększyć swoją wiarygodność kredytową? Poniżej informujemy, co ma wpływ na budowanie naszej wiarygodności jako potencjalnego wieloletniego klienta banku.

  1. Dochody i forma zatrudnienia. Zasada jest prosta – im wyższe, tym lepsze. Warto również pamiętać, że dla banku liczy się także regularność dochodu i co za tym idzie, forma zatrudnienia. W najbardziej komfortowej sytuacji są pracownicy zatrudnione na umowę o pracę, zaś osoby mające umowę o dzieło, zlecenie czy własną działalność muszą się znacznie bardziej postarać, by uzyskać przychylność banku: przede wszystkim muszą wykazać stałą kwotę zarobku, regularność dochodu oraz długość zatrudnienia lub prowadzenia firmy.
  2. Pracodawca i staż pracy. Sama umowa o pracę może nie być wystarczająca, jeśli pracujemy w niewielkiej firmie o niepewnym biznesplanie i problemach z wypłacalnością. Krótki staż pracy również nie świadczy na naszą korzyść.
  3. Stan cywilny. Pary (niekoniecznie pozostające w związku małżeńskim) lub po prostu dwie wnioskujące o kredyt osoby są zwykle znacznie bardziej wiarygodne niż single.
  4. Liczba osób na utrzymaniu i miesięczne wydatki. Wszystko to należy skrupulatnie udokumentować. Oczywiście im mniejsze wydatki, tym lepiej.
  5. Zobowiązania finansowe. Naszą wiarygodność kredytową obniżają wszelkie aktualne zobowiązania finansowe takie jak spłacane jeszcze kredyty, karty, niezapłacone alimenty, długi itp. Obecność w Krajowym Rejestrze Dłużników w zasadzie uniemożliwia wzięcie jakiekolwiek pożyczki.
  6. Historia kredytowa. Wiele osób uważa, że jeśli nie mamy żadnej historii kredytowej, to z automatu jesteśmy wiarygodni dla banku, ponieważ to oznacza, że zawsze byliśmy na tyle wydolni finansowo, że nie potrzebowaliśmy pożyczek. Nic bardziej mylnego. Powinniśmy mieć historię spłacanych w terminie kredytów, ponieważ dzięki temu bank zyska jakąkolwiek podstawę do oceny naszej wiarygodności pod tym względem.

W jaki sposób wykorzystać tę wiedzę, by zwiększyć swoją wiarygodność kredytową?

Przede wszystkim musimy zadbać o domowe finanse, udokumentować wszelkie przychody i wydatki oraz spłacić wszelkie zobowiązania finansowe, jakie na nas ciążą. Należy również zadbać o swoją historię kredytową poprzez branie niewysokich kredytów, kupowanie na raty czy posiadanie karty kredytowej i oczywiście terminowe ich spłacanie. Na długo przed zgłoszeniem się do banku, należy zadbać o wkład własny, który zwykle wynosi od 10% do 20% wysokości kredytu. Korzystnie jest również wydłużyć okres spłacania kredytu nawet do kilkudziesięciu lat i wziąć go wespół z inną osobą.

Sprawdź tanie mieszkania w Krakowie.