Roli i wrotki – aktywność ukazywana nie tylko w filmach

Widzimy je często w filmach wprost z gorącego Miami, gdzie ukochani aktorzy i modele śmigają na nich przez chodniki, z pupilami bądź przyjaciółmi. Mówimy oczywiście o rolkach i wrotkach. Te dość popularne obuwie wyposażone w kółka posiadają ogromną rzeszę fanów i zwolenników, którym zależy na wzmocnieniu mięśni łydek oraz ud. Wrotkarstwo, gdyż tak nazywamy dyscypliny sportowe na rolkach i wrotkach, zyskały miejsce wśród dyscyplin olimpijskich. Pomimo swojego sportowego zastosowania, rolki często wykorzystywane są, jako zabijasz czasu dla młodzieży, stawiając je praktycznie na równi z jazdą na hulajnogach bądź rowerach.

Wrotkarstwo - Czym jest i jakie dyscypliny oferuje? 

Wrotkarstwo należy do grupy dyscyplin sportowych olimpijskich uprawianych na wrotkach tradycyjnych, czyli dwuśladowych oraz jednośladowych, zwanych potocznie i przez ogół rolkami. Zabawnym jest fakt, że pierwszy wynalazca stworzył wrotki jednośladowe, a to te dwuśladowe nazywane są tradycyjnymi. Stało się tak, ponieważ pierwsze prototypy wrotek nie były wystarczająco zwrotne i bezpieczne do jazdy. W dzisiejszych czasach wrotki i rolki używane są zazwyczaj do rekreacji. Pozytywny wpływ na mięśnie oraz poprawa wydolności krążeniowej i oddechowej wydaje się idealnym zastępstwem do poprawienia kondycji dla męczącego biegu, oraz ćwiczeń na siłowni. Poza rekreacją wrotkarstwo posiada sporą liczbę dyscyplin, znacznie się od siebie różniących. Do każdej z nich potrzebujemy innego typu rolek bądź wrotek. Wśród dyscyplin wrotkarskich możemy wymienić rekreacyjną jazdę, znaną, jako fitness, jazdę szybką, typowo wyścigową, jazdę agresywną oraz freeskate, polegające na pokonywaniu przeszkód w specjalnych parkach bądź mieście z wykorzystaniem szeregu akrobacji oraz typ wrotkarstwa slalom. To nie wszystkie dyscypliny wszak wrotkarstwo jest wykorzystywany do hokeja, jazdy figurowej, Inline Alpine, Downhill i drużynowego sportu Roller Derby. 

Jakiego sprzętu wymaga jazda na rolkach i wrotkach?

Każda z dyscyplin wrotkarstwa wymaga innego, indywidualnego sprzętu do jazdy, który będzie dokładnie dopasowany do Twoich potrzeb. 

Wpierw musimy odpowiedzieć na pytanie-Rolki czy wrotki?

Tutaj musimy się zastanowić, czy chcemy zacząć na starcie od nieco trudniejszego modelu, czy wolimy postawić na łatwy do nauki sprzęt. Jeśli obawiamy się jazdy na kółkach w jednej linii ze spokojem możemy sięgnąć po dwuśladowe wrotki na sam początek. Nadają się idealnie do rekreacji, a dzięki osadzonym po dwóch stronach buta kółka mamy większą stabilność. Na wrotkach ponadto o wiele łatwiej opanować technikę hamowania i cały okres nauki mija praktycznie bez kontuzji. Rolki wymagają od nas dużej pracy nad własnym balastem i równowagą. Są jednak dużo szybsze i dają nam możliwość nauki tricków, dostarczając tym samym większych emocji. Wybór, które z nich wybrać, należy do Ciebie. 

Wrotkarstwo stawia przed nami kolejne pytanie, które pojawią się z czasem. Będziemy jeździć tylko rekreacyjnie, czy również wyczynowo? Jakie rolki należy dobrać w zależności od sposobu jazdy? Rolki do jazdy sportowej, wyczynowej są zazwyczaj niższe i lżejsze, a kółka o wiele twardsze, aby zapewnić lepsza dynamikę w trakcie jazdy. Rolki do jazdy rekreacyjnej będą chronić nasz staw skokowy i całe kostki, a miękkie kółka zapewniają lepsza przyczepność i amortyzację przez co stają się dużo bezpieczniejsze, niż te nastawione na szybkość. Szeroki wybór  rolek i wrotek oferuje nam również sprzęt do wykonywania tricków i skoków. Tego typu rolki będą dużo cięższe i posiadają wkładki amortyzujące, chroniące Twoje stawy w trakcie wykonywanych akrobacji. Jest to jednak sprzęt dla zawodowców. 

Wybierając rolki musimy wziąć pod uwagę wiele ich parametrów, takie jak model buta, twardość i wielkość kółek oraz łożyska dopasowane do wrotkarstwa, jakie chcesz wykonywać. Wśród tych wyborów nie zapomnij, aby dopasować rolki idealnie do nogi. Rolki i wrotki nie mogą ani cisnąć, ani być za luźne, bo wpływa to bezpośrednio na nasz komfort i bezpieczeństwo jazdy. 

Tak też kolejno do każdej dyscypliny należy dopasować odpowiednie rolki bądź wtorki, które różnią się wielkością kół, wytrzymałością bądź obuwiem. Jednakże dobre wrotki to nie wszystko. Do jazdy nawet rekreacyjnej niezbędny jest sprzęt ochronny taki jak kask, ochraniacze na kolana i łokcie oraz rękawice. Upadki się zdarzają nawet nie z naszej winy, a nierównej powierzchni dlatego tak istotnym jest, aby zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw ochraniaczy na nasze ciało, dzięki którym unikamy nieprzyjemnych i niebezpiecznych kontuzji. 

Od czego zacząć rozpoczynając jazdę na rolkach i wrotkach? 

Oferta na rynku rolek i wrotek przewiduję modele zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dlatego możemy zacząć naszą przygodę z wrotkarstwem bardzo wcześnie, co daje możliwości długiego rozwoju, od żółtodzioba do profesjonalisty. Od czego ma jednak zacząć amator?
Jazda na rolkach oraz wrotkach tak samo może kończyć się twardym lądowaniem na ziemi. Dlatego tak istotne jest, aby przystępując do nauki ubrać wszelkie niezbędne ochraniacze. Nim staniesz się królem chodników i szos, poćwicz w domu w pełnym umundurowaniu. Wpierw wstań i postój chwilę we wszystkim, aby złapać równowagę. Jeśli jesteśmy już pewni, możemy zacząć od niewielkich kroków w przód, jednakże powoli. Musimy wyczuć sprzęt i własne ciało w rolkach bądź wrotkach i tutaj należy postępować tak samo w przypadku obu modeli.
Stoimy stabilnie, przemieszczamy się powoli na przód, a więc pora na jazdę! Odepchnij się i unieś jedną nogę w górę. Rób to powoli i naprzemiennie, jednakże nie zwiększaj prędkości zbyt szybko! Przed Tobą wciąż nauka hamowania. Rolki swój hamulec posiadają z tyłu rolek, te należy odchylić i szorując po jezdni zwalniać swoją jazdę. We wrotkach taki hamulec znajduje się na przodzie. Z początku może być to trudne, aby złapać równowagę, więc zawsze możesz zjechać na trawę, piasek bądź zbliżyć kolana do siebie, co poskutkuje skierowanie rolek ku sobie i zwolnienie jazdy. Sunięcie slalomem, pozwoli Ci zwolnić, gdy tego potrzebujesz.
Teraz pozostaje tylko praktyka.

W jaki sprzęt mogą zaopatrzyć się półprofesjonaliści i profesjonaliści w sklepie Decathlon?

Decathlon to znana sieć sklepów ze sprzętem sportowym dla każdego. Nic też dziwnego, że i szeroki wybór rolek i wrotek znajduje się w ich ofercie. Wybierany często przez zaawansowanych jeźdźców model to rolki freeride MF500 HardBoot. Są to rolki dla nieco zaawansowanych rolkarzy, którzy chcą zwiększyć prędkość swojej jazdy i popróbować nowych sztuczek. Buty w rolkach zaopatrzone są w grubą piankę i wnętrze z nylonu, co bezpośrednio wpływa na komfort jazdy. Sztywna konstrukcja z podwójnym zapięciem trzyma stabilnie nasze stopy, a specjalne kółka freeride zapewniają wysoką jakość jazdy.

Kolejnym modelem ze sklepu , który jest wart polecenia to Oxelo fitness FIT 100. To wygodne rolki do jazdy rekreacyjnej, które idealnie posłużą dla dorosłych chcących zacząć przygodę z wrotkarstwem. Posiadają wygodny but z wewnętrzną siatką mesh 3D i pianką. Wysoki mankiet wraz ze sznurowadłami i klamrami zapewnia stabilność naszych nóg w środku, dając pełną kontrolę w trakcie jazdy. Rolki Oxelo fitness FIT 100 wyposażone są w kółka 76mm/80A i łożyska ABEC 5, dzięki którym jesteśmy w stanie opanować podstawowe ślizgi. 

I oczywiście w tym artykule nie mogło zabraknąć wartych polecenia wrotek figurowych QUAD 100. Wrotki idealnie nadają się do nauki jazdy figurowej, są zwrotne, lekkie i bardzo wygodne. Stworzone z wszystkimi wymogami bezpieczeństwa zapewniają wysoką przyczepność do podłoża, dzięki czemu piruety i kombinacje pokazowe będą bliżej w zasięgu kółka, niż dotychczas. 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem Poznaj ofertę ROLEK I WROTEK w sklepie Decathlon. 

Wrotkarstwo z roku na rok staje się coraz chętniej uprawianym sportem. Jako jedna z nielicznych dyscyplin zapewnia nam tak wiele rodzai uprawiania, a szeroki wybór rolek i wrotek daje gwarancję, że każdy dopasuje coś dla siebie. Nauka jest wymagającą, ale zostaje z nami na lata, tak samo jak jazda na rowerze.