Odpowiedni strój roboczy, to nie tylko kwestia zabezpieczenia się przed zabrudzeniem, ale przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Rodzaj używanej odzieży ochronnej i roboczej zależy od wykonywanej pracy oraz szkodliwych substancji, z jakimi mamy do czynienia. Z jaką najczęściej mamy do czynienia?

Niezbędne w wielu zawodach

Przede wszystkim należy rozróżnić czym jest odzież ochronna i robocza oraz czym różnią się między sobą, są to bowiem dwa odmienne typy stroi wykorzystywanych w pracy. Podstawowa różnica polega na ich zastosowaniu i związanymi z tym, innymi środkami ochronnymi użytymi di ich budowy. Z odzieżą roboczą mamy do czynienia w takich zawodach jak mechanik, budowlaniec czy operator urządzeń lub maszyn. Ale odzież spotyka się ją też w nie tak oczywistych profesjach jak choćby gastronomia czy gabinet lekarski lub do prac domowych wykonywanych w ogrodzie. Można więc powiedzieć, że jest ona stosowana w celach sanitarnych, a także żeby zapobiec zabrudzeniom. To, kiedy dokładnie jest potrzebna określają szczegółowo przepisy BHP, a za jej zapewnienie odpowiada pracodawca. Często uzupełnieniem takiego stroju są dodatkowe elementy, choćby kask, obuwie i rękawice. Pełne stroje wraz z dodatkami znajdziesz na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl - sprawdź więcej.

Bezpieczeństwo i komfort w jednym - odzież robocza to podstawa

Podstawą odzieży roboczej jest zaś jej górna i dolna część. W zależności od wymagań lub też komfortu można wybrać bluzy, koszulki czy kamizelki robocze oraz w przypadku jej dolnej części ogrodniczki, kombinezony, a nawet krótkie spodenki. Odzież robocza jest oczywiście dostosowana do warunków atmosferycznych i temperatury, jaka występuje w miejscu pracy. Jeśli są to prace wykonywane na zewnątrz zimą, niezbędne są ocieplane ubrania składające się z kilku warstw. W przypadku upalnego lata, również odzież musi być dostosowana do pogody. Jeśli chodzi o materiał, jaki jest wykorzystywany w produkcji tego typu odzieży, nie istnieją przepisy, które to w jakiś sposób normują. Na pewno warto zadbać o to, żeby odzież robocza była solidnie wykonana i cechowała się wytrzymałością, dzięki temu posłuży nam przez długi czas.

Atesty to konieczność

W przypadku odzieży ochronnej, jej główną rolą jest zabezpieczenie pracownikami przed zagrożeniami, które mogą spowodować utratę zdrowia lub życia. Jest niezbędna na przykład przy pracy z chemikaliami, wysoką temperaturą i innymi niebezpiecznymi substancjami. Materiały, jakie są użyte do ich uszycia muszą więc być niezwykle mocne, solidne i nieprzemakalne, a przede wszystkim odporne na konkretne substancje, z jakimi będzie miał do czynienia pracownik. Oczywiście wyposażenie pracownika w odzież tego typu także leży po stronie pracodawcy. Musi on również zadbać o pozostałe elementy, niezbędne w danej profesji.

Często można się spotkać na przykład z ochraniaczami, maskami, specjalnymi goglami lub okularami. Jest to wysoce specjalistyczne wyposażenie, które musi spełniać wszelkie normy jakościowe, dlatego konieczne jest posiadanie przez nie odpowiednich atestów (nie jest to wymagane przy odzieży roboczej). Istnieje wiele typów odzieży ochronnej, jest ona rozróżniana w zależności od zagrożeń, z jakimi spotka się pracownik. Istnieje choćby odzież ochronna chemiczna czy ostrzegawcza (podczas prac na drodze), odzież zabezpieczająca przed oparzeniem prądem lub mechanicznymi urazami.