Do kogo należy udać się z konkretną sprawą prawną?

Wybierając usługi adwokata lub radcy prawnego zwykle doskonale zdajemy sobie sprawę w jakiej kwestii potrzebna jest nam pomoc. Aby nie tracić czasu i nie znaleźć się w sytuacji w której jesteśmy odsyłani od jednej osoby do drugiej, warto zaznajomić się z zasadniczymi różnicami między zawodami prawnika, mecenasa, adwokata, rejenta oraz notariusza. Na portalu lovekrakow.pl ukazał się ciekawy artykuł pod tym względem, można go znaleźć tutaj W jakich sprawach najczęściej mogą nam pomóc te osoby?

Adwokat oraz radca prawny

Adwokat oraz radca prawny posiada rozległą wiedzę prawną i zwykle bardzo szczegółowo może nam doradzić w różnych kwestiach prawnych. Jeśli nie mamy pewności jak rozwiązać pewien problem to taka osoba pomoże nam wybrać najbardziej optymalną drogę do upragnionego celu. Warto też wiedzieć, że oprócz porad prawnych może on sporządzić opinie prawne – co jest niezwykle użyteczne jeśli chcemy osiągnąć konkretny cel, ale brakuje nam na to pomysłów. Adwokat i radca prawny może pomóc w sprawach karnych, gospodarczych, sądowych, a nawet może pomóc w dochodzeniu w kwestiach związanych z należnościami i odszkodowaniami (na przykład wypadki).

Jeśli mamy sprawę dotyczącą naszej emerytury, renty lub zasiłku to możemy udać się właśnie do niego, aby pomógł nam obrać właściwą ścieżkę, która pozwoli nam uzyskać upragnione świadczenie. Radca prawny nie różni się znacznie od adwokata, a jedyna istotna różnica dotyczy podstawy świadczenia usług prawnych. Adwokat działa we własnym imieniu, a radca prawny może ale nie musi wykonywać działalność w ramach zatrudnienia w wybranej kancelarii. Jeśli więc zastanawiamy się czy udać się do konkretnego, znanego nam dobrze, adwokata czy radcy prawnego, to w gruncie rzeczy nie będzie miało to dla nas dużego znaczenia kogo wybierzemy. Istotniejsza jest po prostu jakość świadczonych usług i dostępność.

Notariusz jest prawnikiem

Zwykle do notariusza udajemy się, gdy chcemy przykładowo sprzedać lub kupić nieruchomość, rozwiązać kwestie dotyczące spraw spadkowych, a więc nie tylko odbioru spadku ale również jego przekazania innym osobom. Są to kwestie wymagane przez polskie prawo, więc tylko notariusz jest zobowiązany do tego, aby przygotować oraz sporządzić odpowiednie dokumenty, które będą gwarancją tego, że został przekazany spadek, nieruchomość została sprzedana i tym podobne. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że notariusz jest prawnikiem. Zamiennie stosuje się również określenie „osoba zaufania publicznego”. Wszystkie sporządzone dokumenty w kwestii notarialnych mają charakter urzędowy.