Dobra kawa ziarnista to jeden z największych luksusów, na jaki można sobie pozwolić w codziennym życiu. Miłośników czarnego napoju jest wielu, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda cały proces przygotowania ziaren, by wydobyć z nich ten wyjątkowy smak. Palarnie kawy to niemal ostatni przystanek obróbki – jak działają oraz co dzieje się z ziarnami wcześniej?

Najlepsze kawy świata, czyli skąd się biorą ziarna?

Zanim do obróbki ziaren przystąpią palarnie kawy, przechodzą one długą drogę, która zaczyna się blisko równika. To właśnie w tej strefie klimatycznej najlepiej czują się kawowce – wyjątkowe rośliny, dzięki którym możemy cieszyć się aromatycznym, czarnym napojem. Choć rodzina tych roślin jest bardzo duża, tylko dwa gatunki wykorzystuje się do pozyskiwania ziaren, które później dzięki obróbce mogą zamienić się w czarny napój – są to arabica i robusta.

Oba gatunki rosną pomiędzy zwrotnikami, najlepiej czują się w wysokiej temperaturze (choć nie na pełnym słońcu), przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza i częstych opadach deszczu. Arabica jest bardziej odporna na niskie temperatury i może rosnąć na dużych wysokościach – nawet do 2000 m nad poziomem morza. Robusta woli nieco niższe tereny, często uprawia się ją na równinach. Woli wyższe temperatury, jest jednak bardziej odporna na choroby i działanie szkodników.

Arabica jest popularniejszym gatunkiem – stanowi aż 70% ogólnoświatowej produkcji. Wyróżnia się mocnym aromatem, ale jest łagodniejsza od robusty – posiada mniejszą zawartość kofeiny. Może mieć posmak czekoladowy lub korzenny.

Robusta posiada ostrzejszy smak i jest mocniejsza – zawartość kofeiny jest u niej większa. Często wykorzystuje się ją w mieszankach razem z arabicą, z przewagą tej drugiej.

Do największych dystrybutorów kawy należy Brazylia, Wietnam, Indie, Etiopia czy Peru, jednak plantacje są obecne w wielu krajach, znajdujących się w strefie międzyzwrotnikowej.

Obróbka ziaren, czyli jak uzyskuje się dobre kawy

Kawowce rosną na plantacjach, które stosują różne metody zbiórki, selekcji i obróbki ziaren. Początkowo znajdują się w owocach, z których muszą zostać wyłuskane. Do ich zbierania wykorzystuje się pracowników, którzy wykonują pracę ręcznie, lub maszyny, obsługujące poszczególne krzewy znacznie szybciej.

Następnie przystępuje się do procesu wyłuskiwania ziaren z owoców. Stosuje się dwie popularne metody: mokrą i suchą. Metoda mokra polega na mechanicznym usunięciu skórki i miąższu owoców przy wykorzystaniu wody. Po wieloetapowym oczyszczaniu, ziarna są suszone na słońcu, a następnie mogą zostać poddane selekcji i badaniu jakości. Przy metodzie suchej najpierw następuje suszenie owoców, by następnie w specjalnym młynie pozbyć się z nich skórki i resztki miąższu. Po takiej obróbce dystrybutorzy mogą rozpocząć sprzedaż dobrej kawy.

Palarnie kawy, czyli jak uzyskać aromat

Następnie ziarna trafiają do palarni kawy – na tym etapie nadaje im się odpowiedni aromat i przygotowuje do tego, by można z nich było zaparzyć najlepszą małą czarną. Palarnie posiadają specjalne piece, obsługiwane przez roasterów – specjalistów od palenia ziaren. Dzięki odpowiedniej temperaturze i parametrom mogą oni tworzyć najróżniejsze wyroby, uzyskując wiele odmian najlepszej kawy ziarnistej. Ponieważ to świeżo mielone ziarna są najbardziej aromatyczne, najlepiej jest korzystać ze sklepów z kawą, które zaopatrują się w produkty z lokalnych, dobrych palarni.

Po obróbce w piecu, ziarna są gotowe do dalszej dystrybucji lub zostają poddane mieleniu. Niektórym rodzajom nadaje się także specjalny aromat dla wielbicieli dodatkowych smaków, np. owocowych czy orzechowych. Wykonuje się w ten sposób kawy bazowe, espresso, latte oraz do przygotowania w inny sposób, które później trafiają na sklepowe półki.

Palarnie kawy, czyli w jaki sposób powstaje najbardziej aromatyczny napój świata?