Aparat lingwalny – jakie ma zalety w porównaniu do klasycznego?

Aparaty lingwalne, czyli aparaty ortodontyczne zakładane po wewnętrznej (językowej) stronie zębów, mają kilka cech, które wyraźnie odróżniają je od klasycznych aparatów zakładanych po stronie wargowej. Co jest w nich wyjątkowego?

Największe atuty aparatów lingwalnych

Według wielu osób największą zaletą jest cecha nie tyle samego aparatu, ile zębów – otóż powierzchnia językowa jest lepiej zabezpieczona przed próchnicą i jej ogniska pojawiają się tam relatywnie rzadko, więc aparat lingwalny będzie obarczony po prostu mniejszą liczbą możliwych powikłań czy – mówiąc precyzyjnie – mniejszym ich ryzykiem. A to dopiero początek.

  • Aparat lingwalny pozwala na skrócenie leczenia. O ile? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od wielkości wady i typu zastosowanego aparatu, ale wielu pacjentów może mieć aparat zdjęty już po pół roku przy maksymalnym czasie leczenia rzędu 24-30 miesięcy.

  • Aparaty lingwalne są praktycznie niewidoczne, więc pozwalają dyskretnie prostować zęby, a jednocześnie ich koszt bywa czasem niższy niż nakładek czy aparatów estetycznych, a mogą być od nich wyraźnie skuteczniejsze.

  • Lepsze wrażenia w czasie leczenia, bo aparat lingwalny nie podrażnia warg ani policzków. Z początku trzeba przyzwyczaić się do nieco innego ułożenia języka, natomiast zdaniem pacjentów jest to bardzo proste i w mniejszym stopniu irytujące niż noszenie aparatów po stronie wargowej.

  • Dzięki zmienionej konstrukcji zamków aparaty lingwalne pozwalają jak najlepiej dbać o higienę jamy ustnej. Oczywiście będzie ona nieco trudniejsza do utrzymania niż w ogóle bez aparatu, ale to znacznie mniejszy trud niż przy aparatach klasycznych.

Czy aparaty lingwalne mają wady?

Każda technologia ma swoje ograniczenia. W tym przypadku będzie to przede wszystkim cena. Aparaty lingwalne w każdej z dostępnych technologii są dość drogie, choć odnosząc to do skróconego okresu leczenia, nie jest to wielka różnica. Trzeba też pamiętać, że choć w ogólnym ujęciu aparaty lingwalne pozwalają na eliminację wszystkich wad zgryzu, to jednak w niektórych przypadkach wybór dostępnych technologii będzie ograniczony.

Dla kogo aparat lingwalny jest dobrym wyborem?

Aparaty lingwalne można stosować u wszystkich pacjentów, ale szczególnie polecane są one w przypadku większych wad, które pacjent chciałby usunąć w możliwie krótkim czasie. To też dobre miejsce, by podkreślić, że niewidoczne aparaty lingwalne będą idealne dla wszystkich, którzy by chcieli zadbać o swoje zęby, ale nie chcą nosić widocznych aparatów – bez względu na wiek.