Jak przystroić grób na Wszystkich Świętych?

Przygotuj nagrobek na tę szczególną okazję w taki sposób, by był zadbany i gotowy na wizyty bliskich znajomych oraz rodziny zmarłego. O czym należy pamiętać i jak przystroić grób, by prezentował się estetycznie i odświętnie? Sprawdź, jakie znicze i kompozycje kwiatowe wybrać.

Sprzątanie nagrobka — jak je wykonać?

Zanim podejmiesz się dekorowania, zacznij od posprzątania nagrobka. Za porządki warto zabrać się już pod koniec października. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, wybierz pogodny dzień, by na spokojnie wykonać całą pracę. Zdejmij z pomnika wszystkie kwiaty, wazony, znicze. Potem zamieć szczotką piasek, liście i gałęzie, a następnie zabierz się za mycie na mokro. Granit, kamień naturalny, beton lub lastryko możesz wyczyścić miękką szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do naczyń. Marmur bezpieczniej umyć wodą ze specjalnym preparatem do tego typu kamienia. Pamiętaj, by wytrzeć płytę do sucha delikatną szmatką. W przypadku marmuru raz do roku warto wykonać jego impregnację specjalnym preparatem, by zachował trwałość i piękny wygląd.

Dekoracje z kwiatów i stroików na grób

Rozpoczynając ozdabianie nagrobka, dobrze jest ustalić, kto bierze w tym procesie udział oraz jaką ilość miejsca można zagospodarować. Często jest tak, że kilku członków rodziny chciałoby uczestniczyć w przygotowywaniu pomnika na Wszystkich Świętych. Dobrze jest ustalić coś wspólnie, by nie zdublować się i nie zastawić całego nagrobka już w październiku. Należy pamiętać o innych osobach, które przyjdą zapalić znicz, by miały go gdzie postawić.

Podstawową ozdobą każdego grobu są kwiaty. Można kupić wiązanki z żywych kwiatów albo gotowe kompozycje na Wszystkich Świętych wykonane ze sztucznych kwiatów. Te ostatnie, dobrze wybrane, mogą dobrze imitować kwiaty, Przy tym są bardzo trwałe, co przy listopadowych chłodach może już mieć duże znaczenie. Ciekawym rozwiązaniem są komplety wykonane z tych samych kwiatów — wiązanka leżąca i bukiet do wazonu. Tworzą one spójny zestaw w tej samej kolorystyce. Jeśli chodzi o kolory kwiatów,  nagrobki w listopadzie najczęściej upiększone są bukietami w kolorach jesieni. Króluje więc pomarańcz, czerwień oraz zieleń. Ciekawie prezentuje się także fiolet, oraz róż. Zaletą sztucznych kompozycji kwiatowych na grób jest również to, że można je postawić na nagrobku o wiele wcześniej. Wolisz żywe kwiaty? Chcąc tak udekorować grób, najlepiej byłoby to zrobić maksymalnie dzień wcześniej, by wyglądały świeżo i prezentowały się estetycznie. Pamiętaj, że jeśli zamawiasz gotowe kompozycje na Wszystkich Świętych, i to zarówno świeże, jak i sztuczne — to zajmij się tym z dużym wyprzedzeniem. 

Jakie znicze wybrać na Wszystkich Świętych?

W tradycji zapalenie świeczki ma przede wszystkim charakter symboliczny i nie jest ważna forma oświetlenia. Ale i tutaj można odnaleźć modę. Co sezon i okazja to nowości wśród modeli zniczy oraz pewne trendy. Na rynku pojawiają się wymyślne kształty, nawiązujące  do danego okresu: znicze w kształcie serc, choinek, św. Mikołaja lub wielkanocnego zajączka.  Na rynku są dostępne już rozwiązania dla właściwie każdego gustu, czasem trzeba tylko dłużej poszukać. Czy zmarły lubił artyzm i sztukę? Obecnie bez problemu zamówisz znicze artystyczne, a także znicze grawerowane z własną dedykacją. Taki znicz artystyczny to wyrafinowana ozdoba, prawdziwe małe dzieło sztuki.

Urządzając pomnik, warto zgrać dekorację kwiatową ze zniczami, aby zbalansować ilość ozdób lub wybrać formę dominującą. Tak samo nadmiar wzorów i kolorów może stworzyć przytłaczający efekt. Jeżeli na grobie będą leżeć piękne, kolorowe i duże wiązanki kwiatów, znicze mogłyby mieć jeden kolor i klasyczną formę. Z kolei do wzorzystych, dekoracyjnych zniczy pasuje prosty stroik.

Co jest ważne?

Święto Zmarłych to okazja do tego, by w codziennym pędzie zatrzymać się i znaleźć chwilę na wspomnienia. Pamięć o bliskich, którzy już odeszli,  odgrywa niezwykłą rolę w naszej kulturze. Wielu ludziom to ona właśnie pomaga przetrwać trudne chwile po stracie. To dlatego we Wszystkich Świętych cmentarze są pełne ludzi, a pomniki niemal płoną w blasku zniczy. Z wizytą do zmarłych przyjeżdżają nawet znajomi i członkowie rodziny z bardzo daleka. Staramy się więc, aby grób wyglądał uroczyście.

Przyjęło się, że najbliższe osoby przygotowują pomnik do odwiedzin, tak jak zrobiłby to ich bliski — jako gospodarz przed przyjęciem gości. Podczas dekoracji pomnika pamiętaj, dla kogo to robisz. Uwzględnij gusta osoby zmarłej, postaraj się wybrać kolory i charakter ozdób w taki sposób, jak ona by to zrobiła. To najlepszy sposób na okazanie jej szacunku. I uwieńczenie rodzinnego spotkania z tej ważnej okazji.