Jak znaleźć pracę w IT? Możliwości rozwoju w branży informatycznej

Obecnie branża IT to niezwykle szeroki sektor, który wciąż się rozwija. Dynamiczny postęp technologiczny generuje nie tylko zainteresowanie elektronicznymi nowinkami, ale również stwarza okazję do pracy dla osób związanych z techniką informatyczną. Gdzie mogą szukać zatrudnienia programiści, analitycy, testerzy i inni przedstawiciele tego przyszłościowego sektora?

Gdzie szukać pracy w branży IT?

Branża IT jest w ostatnim czasie bardzo popularnym sektorem do rozwoju kariery. Zainteresowanie tą dziedziną wynika z tego, że świat nowoczesnych technologii przeżywa prawdziwy rozkwit. Postęp technologiczny zachęca do podjęcia pracy w IT i jednocześnie napędza rynek pracy. Wobec tego wiele firm szuka specjalistów od techniki informatycznej.

Ofert pracy w branży IT najlepiej szukać na branżowych portalach, takich jak np. No Fluff Jobs. Można tam znaleźć zarówno ogłoszenia w trybie pracy zdalnej, jak i stacjonarnej. Te drugie zazwyczaj pochodzą z firm ulokowanych w dużych miastach. Mieszkańcy Krzeszowic mogą więc poszukać propozycji z pobliskiego Krakowa lub sprawdzić możliwości pracy w IT w Rzeszowie. Na No Fluff Jobs znajduje się całkiem sporo ofert przypisanych do tych lokalizacji.

Kierunki rozwoju w IT – kogo szukają pracodawcy?

Branża IT ma tak wiele sektorów i specjalizacji, że nazwanie kogoś informatykiem jest bardzo ogólnym stwierdzeniem. W związku z nowoczesnymi technologiami można pracować przy programowaniu, testowaniu systemów developerskich, analizie danych czy nawet rozwijaniu sztucznej technologii lub w innych niszowych dziedzinach.

Jakiego typu pracownika pożąda większość pracodawców z branży IT? Firmy technologiczne najczęściej poszukują programistów w zakresie front-end oraz back-end. Ci pierwsi projektują strony czy też aplikacje pod względem wizualnym, a także funkcjonalnym. W skrócie front-end developerzy dbają o to, aby program był przyjazny w odbiorze dla użytkownika końcowego.

Natomiast programiści typu back-end zajmują się mniej widocznym aspektem programowania. Oznacza to, że tworzą kody stron, kompletują bazy danych czy też odpowiednio zabezpieczają aplikacje przed niepożądanymi atakami hakerów. Umiejętności tych dwóch specjalistów łączy w sobie full-stack developer. Jego wielofunkcyjność sprawia, że również jest jednym z najbardziej pożądanych pracowników w branży.

Wśród popularnych stanowisk w branży IT wyróżnia się także posada testera oprogramowania, który kontroluje i sprawdza efekty pracy developerów. Karierę informatyczną można rozwijać też w zakresie analizy Big Data czy administracji IT. Duże wzięcie mają także pracownicy informatycznego supportu, czyli osoby reagujące na bieżące problemy z programami czy firmowymi systemami.

Dlaczego warto zainteresować się branżą IT?

Branża IT należy do najlepiej prosperujących i rozwijających się sektorów. W informatycznym segmencie rynku można znaleźć wiele ścieżek kariery, które zapewnią nie tylko ciekawy i dynamiczny rozwój kariery, ale także bardzo dobrą płacę.

Nie od dziś wiadomo, że branża IT oferuje naprawdę atrakcyjne i często bezkonkurencyjne zarobki. Nowoczesne technologie napędzają dzisiejszą gospodarkę, a więc programiści czy analitycy mogą cenić swoją pracę bardzo wysoko.

Zarobki w branży IT

Ile można zarobić w sektorze techniki informatycznej? Wysokość wynagrodzenia zależy od wielu czynników, takich jak np. miejsce pracy (w dużych miastach stawki są wyższe), zakres obowiązków na stanowisku czy też poziom zaawansowania pracownika. W IT funkcjonuje kilka podstawowych szczebli pracowniczych. Pierwszym z nich jest stanowisko juniora. Potem można awansować kolejno na pozycję mid, senior i ekspert.

Juniorzy mają krótki staż i niewielkie umiejętności, a więc zarabiają najmniej. Ich stawki zaczynają się w okolicach 3 tys. zł brutto. Natomiast pracownicy na wyższych szczeblach branżowej hierarchii mogą liczyć na pensje sięgające nawet 36 000 zł brutto. Są to więc sumy, dla których naprawdę warto zainteresować się pracą w IT.