Jak wygląda pierwsza wi?

Wielu pacjentów, szczególnie młodszych, obawia się wizyty u dentysty. Nie inaczej jest w przypadku ortodonty, a więc stomatologiem który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu. Czy ten lęk jest uzasadniony? Bynajmniej nie, natomiast zwlekanie z podjęciem leczenia może nas narażać na stopniowe pogarszanie się stanu naszych zębów, a co za tym idzie - wyższych kosztów leczenia.

Kiedy warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

  • mamy krzywy zgryz (wrodzony albo nabyty)
  • nasze zęby za bardzo się zaciskają albo zgrzytają
  • cierpimy na wadę wymowy
  • trudno nam zamykać usta
  • planujemy leczenie protetyczne zębów

Oprócz tego wszystkiego jednak zdecydowanie warto zastanowić się nad wizytą u ortodonty w celach ściśle profilaktycznych. Nie każda wada zgryzu, tak samo jak nie każdy ubytek, może być widoczna dla naszego niefachowego oka. Tymczasem im szybciej pozwolimy specjaliście się zbadać, tym większe są nasze szanse na pomyślny i prosty proces leczenia.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę u ortodonty?

Gdy zdecydowaliśmy się już na wizytę u ortodonty, powinniśmy wiedzieć, z czym konkretnie przychodzimy. Czasami możemy opierać się na skierowaniu, które otrzymaliśmy od stomatologa lub innego lekarza. Czasami natomiast sami musimy być w stanie określić nasz problem, a przede wszystkim - cel wizyty. Jeżeli posiadamy np. rentgenowskie zdjęcia jamy ustnej, z pewnością warto je ze sobą zabrać. W ten sposób znacznie ułatwimy zadanie specjaliście.

Pierwsza wizyta u ortodonty ma zdecydowanie charakter informacyjny. Specjalista prowadzi z nami wywiad, dzięki któremu pozna sprawę z jaką przychodzimy oraz nasze oczekiwania. Będzie też mógł dowiedzieć się o naszej dotychczasowej historii leczenia oraz poprzednich doświadczeniach z nim związanych.

Oprócz wywiadu ortodonta, oczywiście, zbada nas pod względem praktycznym. Możemy się więc spodziewać, że ortodonta zbada:

  • symetrię twarzy
  • szerokość i wzajemne relacje szczęk
  • stan uzębienia
  • pracę stawów żuchwowych
  • pracę języka

Specjalista będzie prawdopodobnie wspomagał się takimi narzędziami diagnostycznymi, jak wykonanie gipsowego modelu zgryzu.

Ile kosztuje wizyta u ortodonty?

Ortodonta w Warszawie lub innym polskim mieście policzy koszty w oparciu o to, jaki był cel oraz końcowy rezultat naszej wizyty. O ile zatem założenie aparatu ortodontycznego może okazać się sporym wydatkiem (ceny wahają się bowiem od kilkuset do nawet paru tysięcy złotych), to pierwsza, informacyjna wizyta, nie powinna okazać się droższa niż 100-200 złotych.

Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, możemy pomyśleć o skorzystaniu z usług ortodontycznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety, nie zawsze mamy taką możliwość. Po pierwsze, gabinet, w których planujemy podjąć leczenie, musi mieć podpisaną umowę z NFZ. Po drugie, Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje pokrycie kosztów leczenia ortodontycznego tylko u dzieci do 12 roku życia. Starsi pacjenci będą już musieli leczyć się prywatnie.