Dietetyk – opis zawodu

Praca dietetyka polega badaniu produktów żywnościowych oraz planowaniu, stosowaniu i nadzorowaniu specjalistycznych zestawów diet dostosowanych do konkretnych potrzeb klienta lub grup społecznych. Zarówno w celu zachowania optymalnego, jak i pełnowartościowego odżywiania w stanie dobrego zdrowia, a także stanie chorobowym. Tego typu usługi są wskazane dla osób, które cierpią na zaburzenia układu trawiennego, moczowego, mają obniżony metabolizm albo niesprawne krążenie i wydalanie. Zadaniem dietetyka jest poznać psychologiczne i zdrowotne przyczyny złego stanu pacjenta, wyeliminować produkty żywnościowe, które mu nie służą oraz wskazać te, które sprawią, że pacjent odczuje poprawę. Dieta dostosowana musi być do wieku pacjenta, jego potrzeb rozwojowych i odżywczych oraz uwzględniać przeciwskazania. Oprócz tego dietetyk może zajmować się pracą naukową lub dydaktyczną – promować zdrowych tryb życia, udzielać poradnictwa albo świadczyć usługi dla firm spożywczych, farmaceutycznych i produkcyjnych.

Szerszy opis zawodu dietetyka został opisany na stronie https://www.zlecenia.pl/blog/dietetyk-jak-wyglada-praca/.

Dietetyk – jak zostać dietetykiem?

By jednak efektywnie pracować jako dietetyk, potrzebna jest szeroka i specjalistyczna wiedza. Począwszy od podstaw medycyny, przez wzajemne oddziaływanie na siebie układów pokarmowego, nerwowego, moczowego czy krwionośnego. Znać się na ludzkim metabolizmie oraz właściwości i zastosowanie poszczególnych składników żywieniowych. Tego typu przygotowanie zawodowe dają studia na kierunku dietetyka lub jako specjalizacja na uczelniach rolniczych. Niektórzy dietetycy z powodzeniem pracują także po technikum i odpowiednich kursach zawodowych.

Więcej na temat tego jak zostać dietetykiem znajdziemy na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/dietetyk-jak-zostac/.

Dietetyk – warunki pracy

Praca dietetyka może odbywać się w ustawowym czasie, choć także w zupełnie nieregulowanym, dostosowanym do potrzeb jego klientów albo pacjentów. Wiele zależy od miejsca zatrudnienia. Dość istotnym aspektem tej pracy to kontakt i współpraca z ludźmi. Zarówno zespołem pracowniczym, jak i samym pacjentem i jego rodziną. Istotne jest nawiązanie relacji, dzięki której pacjentowi łatwiej jest zmotywować się do przezwyciężania szkodliwych nawyków żywieniowych.

Dietetyk – zatrudnienie i zarobki

Jako dietetyk zatrudnienie znaleźć można w wielu placówkach służby zdrowia – szpitalach, przychodniach, poradniach, ale też i w gastronomii lub przemyśle spożywczym. Wielu dietetyków wybiera drogę freelancera lub samodzielnego przedsiębiorcy. W ten sposób zyskuje się większa elastyczność dotyczącą przyjmowanych zleceń oraz można potencjalnie lepiej zarobić. Zarobki dietetyka z kolei zaczynają się już od około 2700 zł brutto.